Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yasaklı sitelere erişim için kullanılan dns ve proxy ayarlarının değiştirilmesi güvenlik zaafiyeti yaratır mı?

Sanırım zaten artık DNS'lerle oynamak bir suç sayılıyor, "güvenli internet" ten sonra.
  • Paylaş
4

Redeye, Nerden böyle bir kanı edindiniz?

Mehmet Ali Erkaya, Bu filtreleme ile birlikte duvarı aşmak da suç kapsamında olacaktı ya

Redeye, Bu konuda elimden geldiğince çeşitli toplantıları katılıp bilgilerimi güncelleme çalışıyorum ancak şimdiye kadar hiç bu tip bir değerlendirme ile karşılaşmadım. Gerçi yanıtınız üzerine nette biraz gezince gördüğüm kadarı ile insanlarda bu yönde bir görüş oluşmuş ve bazı forumlarda kolluk kuvvetleri tarafından uyarıldıklarını söyleyenlere de rastlamak mümkün. Bkz:

yorumla.net/hukuk/1059643-dns-degistirmek-suc-mu.html
chip.com.tr/forum/dns-ayari-degistirmek-legal-mi_t101243.html
yazburaya.com/dns-degistirmek-22-agustos-itibariyle-suc-mu
hardwaremania.com/forum/internet-cep-telefonlari-mobil-uygulamalar/internet/genel-internet/dns-ayarlarini-degistirmek-yasal-87768.html
maxicep.com/genel-hukuk/dns-ayarlarini-degistirmek-suc-mu-598955.html
hukuki.net/showthread.php?39642-dns-ayar%fdn%fd-de%f0i%fetirmek
hukuki.net/showthread.php?38710-youtube(Ve-bunun-gibi-yasakli-sitelere)DNS-ayarlari-oynayarak-girmek-suctur!
serdarkocaoglu.com.tr/2009/06/yasak-site-erisim-dns-ayar.html
forum.donanimhaber.com/m_51991364/tm.htm

BTK sitesi üzerinden güvenli internet uygulamasının yasal dayanağı olarak gösterilen “İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar Taslağı”nı inceleyecek olursanız sadece (site içi arama ile filtre aşma sorgusuna verilen başka bir sonuç da yok zaten) 11.maddesinde şöyle bir düzenleme ile karşılaşıyorsunuz:

Filtre aşma yöntemleri
MADDE 11 - (1) İşletmeciler, filtreleme işlemini etkisiz kılmak için uygulanan filtre aşma yöntemlerinin engellenmesi amacıyla çalışma yapmak ve söz konusu çalışmanın sonuçlarını periyodik olarak Kuruma iletmekle yükümlüdürler.
(2) Filtre aşma yöntemlerinin engellenmesi için gerek görülmesi halinde Kurum tarafından düzenleme yapılabilir

Buna göre işletmeciler için bir yükümlülük getirilmiş olduğunu görebilir. Kimdir işletmeciler yine aynı metin tanımlıyor: Mobil telefon hizmeti sunan işletmeciler dahil internet erişim hizmeti sunan işletmecileri ve Türk Telekomünikasyon A.Ş.’yi ifade etmektedir.

Sonuç olarak işletmeciler hizmet sundukları kişilere güvenli internet zemini yaratma gayreti içinde olsun ve bu paket çerçevesinde sundukları hizmet de aşılamasın denilmiş. Eğer konuya ilişkin bundan başka bir düzenleme yok ise, ki ben bulamadım. En azından bu maddenin 2.fıkrası çerçevesinde BTK yeni bir düzenleme getirene dek, şahsi kanaatimce DNS ayar değişikliğinin suç teşkil ettiği kabul edilemez. Kaldı ki suç ve cezaların kanuniliği ilkesi çerçevesinde bir tebliğ metni ile herhangi bir idari birimin keyfe keder suç/ceza tasnifi gerçekleştirmesi kabul edilebilir olmayacaktır.

Bu düzenlemeye ilişkin olarak dava açıldığına dair haberler de mevcut:
yenimedyaduzeni.com/neye-ve-kime-karsi-filtre


Mehmet Ali Erkaya, harikulade bir açıklama olmuş vaktim çok kısıtlı olduğu için hızlıca göz atmaya çalıştım eve geçince linkleri de inceleyeceğim ama gerçekten böyle bir algı oluştu ya da oluşturuldu. İlginize çok teşekkür ederim

DNS ayarlarını değiştirmek değiştiriğiniz sunucuya göre güvenlik zaafiyeti yaratabilir. Güvenilir kaynakların DNS ip'lerini kullanmak kendi ISP'nizin DNS ayarını kulanmaktan daha az güvenli değildir. Log tutulmayan anonim güvenilir DNS için 80.80.80.80 ve 80.80.81.81 IP'lerini kullanabilirsiniz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2269 Görüntülenme9 Takipçi3 Yanıt