Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yasal sınır olan 65 desibeli aşarak 104 desibele varan ezan sesinin ruh ve beden sağlığına zarar verdiğini belirterek, savcılığa suç duyurusunda bulunabilir miyim, bulunmalı mıyım?

5237 Sayılı Çevre Kanunu'nun 182 ve 184'üncü maddeleri kapsamında 65 desibel ses düzeyi yasal sınırdır. Çevre ve Orman Bakanlığı'nın Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmenliği'ne göre ise zararlı, Dünya Sağlık Örgütü ile Avrupa Birliği değerlerine göre ise tehlikelidir.Düzenle
Merhabalar.

Ezan -hadis kaynaklarında bildirildiği üzere- Peygamberimiz tarafından güzel sesli kişilere okutulmuştur. Bu önemli bir ayrıntıdır.

Buradan çıkan sonuç şudur:

"Ezan insanları rahatsız etmemeli, tam tersine cezbetmelidir! "

Günümüzde ezanlar -maalesef- çeşitli ses yükseltme cihazlarıyla okunmaktadır. İşin garip tarafı her mahallede bir hatta bazen iki cami olmasına rağmen, tüm camilerden -sanki uzaylılar namaza davet edilecekmiş gibi- en yüksek perdeden ezan okunmaktadır.

Bu ve benzer sorunları dile getirdiğinizde, toplumun büyük bir kesimini karşınıza alıyor ve derhal aforoz etmeye götüren karalama kampanyalarının hedefi oluveriyorsunuz.

Günümüzün "Kimlik Müslümanları" tarafından maalesef ezan bir "vicdan tatmin aracı" haline dönüştürülmüş durumdadır. Namazda gözü olmayan Müslüman çoğunluğun ezan konusundaki anlamsız tutumu da buradan kaynaklanmaktadır.

Peki ne yapılmalı?

1. Diyanet İşler Başkanlığı bu konuda ki rahatsızlıkları "din düşmanlığı" kapsamında ele almayı bırakmalı ve cesaretle problemleri görmeli ve çözümden yana tavır almalıdır!

2. Şehir, ilçe ve köylerde belirli camiler tespit edilmeli ve ezan için bu camilerin ses cihazları kullanılmalıdır.

3. Belirlenen camilerden yayınlanacak ezanın muhakkak güzel sesli, şan dersi almış müezzinler tarafından -makamlarına uygun- okunması sağlanmalıdır.

4. Bu belirlenen camilere, ses kalitesi üst seviyede ses cihazları alınmalı ve bu cihazlar uzmanları tarafından cızırtı ve uğultuya sebep olmayacak şekilde yerleştirilmelidir.

5. Cami ve ezan istemeyen mahalle, semt, site ya da köylere saygılı olunmalı; bu konularda yapılacak olan dayatmaların sadece ama sadece ülkenin "münafık" kadrosunu şişireceği unutulmamalıdır!

6. "Bu ülke ... ... . Bir ülke! " diyerek söze başlayan etiketçi, kalıpçı, baskıcı tüm insanlar kesinlikle rehabilitasyon merkezlerinde tedavi altına alınmalıdır.

Türkiye Müslüman, Kemalist, Dinsiz, Dinci, Kominist, Kapitalist, Liberal, Ateist... Bir ğlke DEĞİLDİR! Türkiye sadece bir ÜLKEDİR! İçinde Müslümanların, Kemalistlerin, Dinsizlerin, Dincilerin, Koministlerin, Kapitalistlerin, Liberallerin, Ateistlerin ve diğerlerinin yaşadığı bir ÜLKEDİR!

Lütfen yaşamlarımıza müdahale etmeyelim! Ettirmeyelim! Birbirimizi anlamaya çalışalım ve dayatmalardan uzak duralım! Asgari müştereklerde bir araya gelerek beraberce yaşamanın yollarını arayalım!

Kimseyi Rusya'ya, Arabistan'a, ABD'ye, İran'a kovmayalım! Beraber yaşamak zorundayız! Bunu anlayalım yeter!
  • Paylaş
Merhaba,
Konu sadece hukuki değil maalesef, öncelikle bulunmalı mıyım sorusunun yanıtına herhangi bir yanıtım bulunmamakta. Ancak ben bulunuyor muyum, hiç bulunmadım, bulunur muyum, hiç zannetmem... Öncelikle desibelin belirlenmesi ve ezan sesinin -çan sesinin vs, herhangi bir istisnaya tabi olup olmadığına bakmak gerekir. Zannımca böyle bir istisnaya tabi değiller. Dolayısıyla kanunun lafzına göre, desibel sınırını aşıyorsa, cezaya muhatap olunması gerekir... Ancak bahsettiğim gibi, ülkemizde hukuk, kanunlarla yürümüyor, ve bu konu hukuki olmasının yanında toplumsal bir konu. Diğer bir deyişle toplumun büyük bir kesimini ilgilendiren bir hususta, kanun ya da mevzuat ceza öngörüyorsa, buna bir ceza verilmesi, verilecek cezanın neticelerinin de önüne geçer. Ve belki infial yaratır... Sonuç olarak, bana sorarsanız, burada yapılması lazım gelen, Sayın Mehmet Volkan Balbay'ın tavsiyeleri doğrultusunda ilerlemektir... Zira hukuk her zaman adalet getirmez. .
  • Paylaş
1

Hakan Köse, "Hukuk her zaman adalet getirmez", keskin ve anlamlı bir cümle. Maalesef bizim ülkemizde bu oran çok çok kötü durumda..

Yasal düzenlemeleri bilmem, ancak genel ahlak kuralı başkalarını rahatsız etmeden yaşamayı becerebilmektir. Eğer bu konuda uzlaşma olmazsa devreye devletin ilgili birimleri girer.
Ezan sesine gelince benim tercihim ezanın minarelerden herhangi bir ses yükseltici olmadan okunmasıdır ki gerçekten iyi de okunursa çok güzel olur. Ancak şehir ortamında bu artık hoş bir anı olarak kalmıştır. Beni alanım değil ama ezanın tek bir merkezden tüm kentte aynı anda aynı ses yüksekliği ile okunması yerinde olacaktır.
  • Paylaş
Öncelikle camii imam ve müezzinine durumu iletebilirsiniz. Bazen onlar içeride ezan okurken dışarıya verilen sesin derecesinin farkında olmayabilirler. Benzer durum Cuma namazları öncesi verilen vaazlarda da oluyor. Vaaz cami içinde verilmesi gerekirken tüm mahalle dinleyebiliyor ama dışarıya yalnızca cami cemaati işitecek şekilde verilmesi gereken sesi ölçüsünü farkında olmadan fazla açabiliyorlar. Cami içindeki teçhizatta desibel ile ilgili bir değere göre mi dışarıya ses veriyorlar bunu ben de merak ettim ilk fırsatta sorarım : )
Bunun dışında ilçe müftülüğüne yazılı olarak durumu paylaşabilirsiniz.
Bir sonraki vakte kadar %99 problem çözülür. Hiç bir din görevlisi art niyetle hareket ederek bir yanlış üzerinde ısrar edeceğini düşünmüyorum.
  • Paylaş
1

Ayhan Şimşek, Böyle bir konuyla ilgili gazete haberi vardır bu linkte. radikal.com.tr/turkiye/ezana_suc_duyurus...

İlginç bir intihar şekli olur ama tavsiye etmem sadece sizin değil ailenizin de sonu olur. Bu ülkedeki ruhban sınıfı istediği her şeyi yapmakta özgürdür; öldürebilir, tecavüz edebilir, çalabilir, diri diri yakabilir, her tür işkenceyi uygulayabilir sonuç olarak asla ve asla ceza almazlar.
Dinin işkence aracı olarak kullanılmasının önüne geçmek isteyen ölülerle doludur bu ülke
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1587 Görüntülenme10 Takipçi5 Yanıt