Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yaşam içerisinde sil baştan yapmak mümkün mü gerçekten?

Mümkün. İki kere yaptım. Var olan hayatımı bırakıp çok farklı hayatlar kurdum. Fakat bilmenizi isterim ki sorunumuz çoğu zaman kendimizledir. Eğer bu sorunu çözemezsek diğer şeyleri değiştirmek fayda sağlamayacaktır. Aslında her şeyin çözümü basit. Ne istediğimizi bilince geriye kalan tek şey bunu hayata geçirmektir. Kendinize karşı acımasız olun ve kendi hayatınızı eleştirin. Değişmekten ve değiştirmekten, kaybetmekten korkmayın.
 • Paylaş
'Sil, baştan başla'dan kastınız, yaşadığınız olumsuz bir anı ise, bu mümkün değil. Yani ben duygusal varlığım, bir bilgisayar değilim ki değersiz bilgiyi "silip" atayım. Bunun için çabalayabilirim, fakat 'olumsuz bilgi kırıntıları' zihnimin bir köşesinde her daim kalır.

Örnek vermek gerekirse; 1999 Marmara depremini yaşamış biri olarak, ben gece 3'de yaşadığım o dakikaları size her ayrıntılarıyla anlatabilirim. Ben bunu depremden sonraki aylarda silmeye çalıştım, hep kendime 'unut ve şu ana odaklan' (sizin sorunuzla bağlantılı olarak 'sil ve baştan başla') dedim, fakat yaşadığım o 'şok' taze olduğu için başarılı olamadım.

Şu anda, aradan 15 sene geçmesine rağmen geçmişte yaşamış olduğum olumsuzlukları bir kenara atıp şu ana odaklanmış mıyım? Evet, fakat mesele sadece odak meselesi. Benim odağımı 15 sene öncesine döndürmek için yatakta yatarken birinin yatağı senaryoya uygun sallaması yeter. Yıllar önce aşık olduğunuz birinin o zamanlarda kullandığı parfümün o kokusunu şimdi, şu zamanda duyduğunuzda, sildiğinizi sandığınız o kişiyi -az ya da çok- hatırlayacaksınız. Kısaca: Zihnimizi tamamen formatlayamıyoruz, kenarda köşede, hiç olmadığı anlarda, 'gözatma geçmişimiz' karşımıza çıkıveriyor.
 • Paylaş
1

Elif İrem Korkmaz, Bilmek istediğim kesinlikle buydu, çok teşekkürler.

Sil baştan başlamak, gerçekten zor. yıkımları ağır olabiliyor. Herşey daha iyiye de gidebiliyor.
Bende iki kere yaptım. Yapma diyenlere karşılık yaptım bunu.
Yeni bir il, yeni bir ev, yeni bir ortam, yeni hayaller.
Dibi boylasam bile sil baştan kurduğum yeni hayatımda,
Sonuçta hayat benim, yaşam benim, seçim benim.. der geçerim.
 • Paylaş
Çok bastırırarak silerseniz kişiliğinde ruhunuz da silinir az bastırarak silerseniz geçmişinizin izi kalır.
Bence az bastırarak silmek, geride ders alınacak bir geçmiş bırakmak gerekir.
Şöyle bir söz vardır bugünkü aklım olsa dün yaptıklarımı yapmazdım. Bu söz bence çelişkili bir sözdür. Dün yaptıklarımı yapmasaydım bugün ki aklım olmazdı. Bizi biz yapan yaşadıklarımızdır.
 • Paylaş
Çok gençken olabiliyor ama yaş ilerleyince özellikle 28'i geçince zaten başa alıncak hali kalmıyor. Bu kısmı ilişkiler için. Bir yerden sonra sil baştan başlamak diye bir şey olmuyor. Hayatını değiştirmek isteyenler bence istedikleri yaşta değiştirirler. Kariyer durumları tabii ki bundan etkilenecektir ama bu etkilenme her zaman olumsuz olmuyor.
 • Paylaş
7

Winterwitch, benim vakit bol hiç kasmayayım ben :D

Ece Naz Sonat, Yapma abi ya olur neden olmasın :)

Şaman, Hmm ben de ilişkiler için diye düşünmüştüm, yeni bir hayata başlamak her yaşta mümkün. :)

Ece Naz Sonat, Peki yaş ilerledikçe o cesaret gidiyor mu? Insanlar rahatlıkla mutluluğu hep karıştırıyor. Öyle olmaktan çok korkuyorum :)

Şaman, Yok yahu ben 39 yaşımda Türkiye'ye döndüm, hala da her an bir yerlere gidebilirim.

Ece Naz Sonat, Ben de gidip gidip dönüyorum :) Sırada Avustralya :)

Şaman, Hiç durma derim :)

Mümkün ama unutmak mümkün değil.
 • Paylaş
Baştan başlamak her zaman mümkün de, silmek... Silsen de izi kalır.
 • Paylaş
Gayet mümkün, kişi yeter ki geçiş sürecini göze alsın.
Tabii bu geçiş süreci gayet ağır şartlar getirebiliyor.
Şahsen 2 defa yaptım bunu. İlki nispeten kolaydı, askerlik dönüşü İstanbul'dan ayrılıp, Antalya'da yeni bir hayatı seçmekten ibaret sayılırdı.
İkincisi daha zordu. Orası da bana kalsın. . .
 • Paylaş
Eğer bunu sen istiyorsan mümkün. Ama bunun hem iyi hem kötü yanları olacağını unutma hiçbir zaman. Alıştığın yaşamdan kopmak zordur ama daha iyisine ulaşmak için yapman gerekebilir. Her şey sende başlar, senin isteklerinle şekillenir.
 • Paylaş
Herkes bunu beceremez yapmayı ama eğer ki bu hayatında sil baştan kelimesini gerçekten gerçekleştirenler varsa gerçektende hayatları daha güzel bi hal almıştır bence ... .
 • Paylaş
mümkündür fakat zordur bence herkesin yapabileceği birşey ddeğildir
 • Paylaş
Sil baştan başlanabilir, yeni bir şehre yerleşip yeni bir hayat kurulabilir fakat yine de bu tam bir sil baştan sayılmaz. Yaşadıklarımız bakış açımızı ve daha sonraki vereceğimiz kararların hepsini etkilemektedir. Sil baştan yapsak bile önceki yaşantımızdan emareler hayatımızda hep olacaktır seçimlerimizi yönetecektir.
 • Paylaş
Hiç zannetmiyorum pismanliklar hayiflanmalar insanin peşini bırakmaz. Kalıplaşmış beyaz sayfa açtım muhabbeti hiç gerçekçi gelmiyor . Yaptığın ya da sana yapilan eylemler genelde geleceğini etkiler
 • Paylaş
İlk olarak korkularını yok et sonra cesaretini topla ve sihirli sözcüğü söyle işte YENİDEN BAŞLIYORUZ DE olursa tabi bana da mesaj at ben de bir denim... :)
 • Paylaş
Bence anılar iyi de kötü de olsa bizim için varlar tabi ki de mümkün değil ama zaten olmasın da, ne gerek var hem o zaman TECRÜBE kelimesi ne anlam kazanacak ve inanın hayat böyle daha güzel veya ben seviyorum acıyı zoru : D ama peşini bırakmaz diye de bir şey yok sorunun sorulma amacını bilsem daha farklı yorum yapabilirdim umarım kendimi anlatabilmişimdir saygılar. . .
 • Paylaş
Bence bilgisayara reset atmak gibi ise mümkün yok format atmak gibi iser imkansız .. Reset atarsınız ve kilitlenen yerleri çözmeyi denersiniz ama format atar gibi herşeyi yıkıp yeniden yapmak oldukça zor .. Ayrıca yaşadıklarımız bizi biz yapar . .
 • Paylaş
Benim kanaatim mümkün olacağı yönündedir. Bu biraz daha kişinin yaşam tarzına bağlıdır. Karamsar bir kişiden bunu beklemek zor olacaktır.Ama şu şekilde her sabah kalktığımızda bir önceki günde yaşanılan kötü olayları unutarak belli bir amaç için çalıştığınızda ve başarıya ulaştığınızda bence çoktan sil baştan yapmışsınız demektir. Bunun için herhangi bir deadline koymanız gerekmez ve bu sizi mutsuz edecektir. Her erteleme yaptığınızda daha çok üzüleceksiniz.
 • Paylaş
Mümkün tabi ama teorik olarak. Yoksa her yeni başlangıçta bir yanımız eksik kalmıyor mu?
 • Paylaş
Düşünceler insanlara hükmeder, düşüncelere hükmeden insan sayısı çok azdır bizim hayatta yaptıgımız hersey dusuncelerden ibarettir. Duşüncelere hükmedebildigimiz zaman hayatta hersey mümkün yani sil baştan yapılabilir
 • Paylaş
'Sil baştan' demeyelim de buna, 'yeni bir başlangıç' diyelim. Böylece eski olandan yeni olana geçişiniz daha rahat olur. Eski ile çatışırsanız, ona önem vermiş olursunuz. Ona önem vermeyin, yeni olana önem verin. Enerjinizi gelecek planlarınız için harcayın.
 • Paylaş
1

Dilan Dogan, Sil bastan degilde keske gecmise donus olsaydi.Simdi pisman oldugum seyleri yapmazdim en azindan.Şu an beni uzen seyleri engellerdim keske boyle boyle bir sey mumkun olsaydi....

Bana göre insan geçmişini silemez, ondan tamamen kurtulamaz. "Sil baştan yapmak" bir şeylerin üzerini örtmekten başka bir şey değildir, ki üzerini örttüğümüz ne varsa gün gelir karşımıza yeniden çıkar.
 • Paylaş
"Bir firmada koordinatördüm , dağda çoban oldum" marjinal geçişi benim için saygın bir sil baştan örneğidir.

Ama kalkıp , "bankada gişe yetkilisiydim , bu ne biçim hayat dedim , özel bir firmada muhasebeye geçtim" diyeni de pek dikkatli dinlediğim söylenemez.

Sil baştan, en sokak ağızı ifade ile "Toto" isteyen bir durumdur.

Yaşadığın şehri terkedersin , sosyal çevre zart zurt ne varsa sıfırlanır ; Dünyanın temel gereksininmlerini bilen , ama seni sil baştana iten tüm endüstriyel ve saçma sapan sosyal dogmalardan kopmak üzere çıkılan bir yolculuk ise tadı başkadır.

Karı koca , sağlam bir kariyerden vazgeçip datça taraflarında bungalov evler yaptırmışlar ve kuş uçmaz kervan geçmez bir yeri cennete çevirip , iyi de para kazanmışlardı (hala da kazanıyorlar)

Geçen gün konuştuğumda dedim ki noldu şimdi ? Başlangıç evet sil baştan ; eyvAllah..
ama sonuç..gene paranın insanın saçma sapan kapitalist bir zihnin kucağına oturdunuz.. Noldu şimdi ?

O muhteşem fikri yaşamak varken , duramadınız ve gene ufak ufak ufak ufak yenildiniz canavara ?

Sil baştan sağlam "totoların" işidir.

Üniversite arkadaşım çok sağlam bir kariyeri en naif küfürlerle bırakıp , bir fabrikada işçi olmuştu.
Uzun süre inanamadılar , nasıl olur , delirdi herhalde vs..

Bıktım demişti, sorumluluktan , sorulardan , telefonlardan , uykusuzluktan , her şey sahte demişti.
Seviştiğim her kadın ruhum haricinde ne varsa onun peşinde. Bıktım.
Boşalırken bile tat almıyorum artık

demişti.

İşçi deyip geçmemek lazım , ben de düşünüyorum bu aralar.

Her sene bir ülke gezdi.
Dünyanın en basit işlerinden birini yapıyor. Bas kaldır sok çıkar.. Tüm gün bir makine başında..
Akşam zil sesi.. Zırrrrnn paydos..

sıfır kafa sıfır stres. .

sil baştan budur. .
 • Paylaş
Böyle birşeyin mümkün olması demek reenkarnasyonun kanıtlandığı demektir
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

495 Görüntülenme27 Takipçi23 Yanıt

Konu Başlıkları