Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yaşam koçları hangi konularda destek verir?

Yaşam koçları; iş ,kariyer, finans alanı, aile ve arkadaşlık ilişkileri, sosyal alan, eğlence vakti, kişisel gelişim, yaşadığınız ortam ve sağlık konularında ne olmasını istiyorsa kişiye o konuda yardım sağlayabilir.
  • Paylaş
Yaşam koçluğu bireyin kişiliği ve istekleri doğrultusunda amaçlarını gerçekleştirebilmesini sağlamak için ortaya çıkmıştır. Bireyin amaçlarını ve hedeflerini belirlemesinde kullanılan profesyonel teknikler ve araçlarla amaç hayata bireyi kazandırmak ve mutluluğunu sağlamaktır aslında. Yaşam koçları aslında terapist değillerdir, sadece bir danışman da değillerdir. Belirli çerçeveler altına alınmış; sosyal, fiziksel ve psikolojik alanlar üzerine bireyi gözlemleyen ve analiz eden; tekniklerle motivasyonu maksimum seviyeye çıkarmaya çalışarak bireyi hedeflerine iteleyen kişilerdir.

Yaşam koçları şu şekilde gruplara ayrılmıştır:

ADHD Koçluğu: Zihinsel gelişmelerle ilgilenerek, hiperaktivite, dikkat gibi konularda zorluk yaşayan bireyleri yönlendirir. Zayıf yönleri avantaja çevirerek bireyin rahatlamasını ve veririmliliğini en üst seviyelere taşımaya çalışır.

İş Hayatı Koçluğu: Business coach olarak adlandırılan bu kısımda birey inasn kaynaklarıyla bağlantılarını kuvvetlendirerek iş hayatındaki zayıf noktaları avantaja çevirmeye çalışır. Bazıları bireye kişisel destek ve feedback vererek destek olurlar, bazıları iş planlama, stratejik düşünme ve karar vermede destek olurlar. Böylece bir yandan performans artarken, bir yandan işin yapılmasındaki istek, azim ve sonuçta da olumlu gelişmeler gözlenir. Kariyerde ilerleme, planlı çalışma gibi özellikleri de bireye kazandırmayı hedefler.

Yönetim Koçluğu: Executive coach olarak adlandırışam bu kısımda daha çok yüksek performans ve ileri seviyede verimli işletme ve yönetim tekniklerinin bireye aşılanması hedef alınır. Yöneticilerin bir çok alanda olmasına rağmen (spor, finans, sanat) gibi kültürel farklılıkları gözeterek; çalışanların bireysel ihtiyaçlarını ve motivasyonlarını zedelemeden ileriye taşımayı amaçlar.

Kariyer Koçluğu: Adından da anlaşıldığı üzere bireyin isteklerine ve yeteneklerine göre seçeceği kariyere yönelmesini sağlar, bireyi destekler ve disiplinli çalışma tekniklerini aşılar.

Kişisel Koçlar: Kişisel koçlar ikili ilişkileri düzenleyerek, bireyin öbür insanlarla anlaşmasını, fikirlerine saygı duymasını, ortak bir fikirde uzlaşmasını amaçlar. Bunun yanında bireyin yaratıcı fikirler edinmesini amaçlar. Örneğin : Müşteri ilişkileri gibi, firmanın eksik olduğu alanda, bireye özel destek verirler.

Sistemik koçluk: İki ya da üç kişiden oluşan anlaşamayan bireyleri sosyal toplumda element olarak görerek sorunu çözmeye çalışır.

Sağlık Koçu:

Spor Koçu:

İlişki Koçluğu:
Dating coach olarak adlandırılan bu koçlukta bireyin sağlıklı bir ilişkiye sahip olması amaçlanır. Anlaşmazlıkların çözülmesi için teknikler aşılanarak bireylerin hayallerindeki ilişkiye sahip olmaları sağlanır.

Hristiyan Koçluğu: Christian coach olarak adlandırılan bu kısımda bilimsel olarak din bilgisi olan bireyler tarafından (rahip değiller); bireyin din olgusu geliştirilir.

Finans Koçluğu: Bireylerin, yatırımcıların, girişimcilerin, işletmelerin doğru yere doğru miktarda yatırım yapmalarını sağlayan; piyasa yı takip halinde bireye bilgiler veren, bireyi yönlendiren profesyonel eğitim almış kişilerdir.
  • Paylaş