Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yaşam standartlarınızdan memnun musunuz?

Herşeyin bir standartı olmasını normal karşılamıyorum. Standartlar değişkendir, bana göre farklı size göre farklı gelebilir. Hayatımızı biçimlendiren yaşama değindiğimizde, eğer beni belirli kurallar (insani kurallar) haricinde bir kısıtlama yapmamaları durumu benim için yeterlidir. Yoksa kendimizi avrupa gibi yaşam kaliteleri yüksek ama hareket alanları dar bir alan ile karşılaştıracak olursak, ben avrupa değil afrika ile kıyaslama yapılmasını isterim. Şartları ve standartları sadece kalite için getiriyorlar, insani ihtiyaçlardan fazlası tamamen lükstür bence. Bu lüks takıntımız asla alt tabakadaki insanlara bakmamıza izin vermiyor, sürekli yukarı bakmamızı istiyor. Bu şekilde yaşamaktansa, kendi imkanlarımın farkına varmak için alt tabakayı izlemem bana zaten yüksek bir yaşam kalitesi içinde yaşadığımı söylüyor... Yoksa, hangimiz bu lükslüğün peşinde değilizki?
  • Paylaş
1

June, güzel...

Ben yaşam standardımdan çok yaşam kalitemin iyi olup olmadığını önemserim.Belki kısır bir döngü bu ama yaşam kalitesi arttıkça yaşam standardının da yükseleceğine inananlardanım. Çünkü tüketim ekonomisinin doymaz iştahı, tükettiği kadar değerli olduğuna inandırdığı bireyin, tüketebildiklerine bedel olarak en temel deneyimi olan hayatının en mahrem alanlarına el uzatmakta ve sömürmektedir. 

Daha iyi yaşamak için daha kötü yaşamak; bu paradoksu yaşıyor modern insan. Bu yüzden de bitmek tükenmek bilmeyen bir çalışma temposu içinde buluyor kendini. Standartlarını zorlayıp aşarak daha başka sıkıntılara giriyor, bu zorlamalar yaşam kalitesinin düşmesine neden olduğundan arzuladığı standarda ulaşmasını da zorlaştırıyor.
 
Gelelim cevaba; yaşam kalitemden memnun olduğum kadar memnunum yaşam standardımdan.  

  • Paylaş
Hayır değilim:(    Ama mecburen memnun olmaya çalışarak yaşıyorum.
  • Paylaş
Şu an için memnunum ki daha fazlasını elde etmeye çabalamıyorum. Bazen aklımdan geçiyor ama hamdolsun diyorum. :)
  • Paylaş
Aslında memnun olmam gerek;düşününce bu böyle.Mutlaka eksikler var ama bir çok kişiden Allah'a çok şükür iyi durumdayım diyebilirim.Lakin insan yapısı gereği midir nedir,kötüyü görmeden iyinin kıymetini anlayamıyoruz çoğu zaman.İyi de kötüyü de görmüş biri olarak diyebilirimki çok şükür.Ama mutlu muyum,yanıt veremem bu soruya.
  • Paylaş
3

İlginc Adam, Mutlulukta göreceli bir kavramdır aslında, yaşam standartı diyerek kısıtlamamız imkansız bence...

Tailchute, Ya ben aslında biraz üzülmiyim de mutlu da olmıyım diyerek risk almamayı tercih ediyorum sanırım.Bu da objektif baktığımda pek normal bir durum değil tabi

İlginc Adam, Risk almadan ne tatlıyı ne de acıyı öğrenebiliriz, neyse seninkide bir görüş tabi...

Sence kim ne kadar memnun olabilir ki herkes polyanna değil ;)
  • Paylaş
Şükür diyelim 
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1327 Görüntülenme7 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları