Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yaşanan siyasi olaylar döviz kurlarını nasıl etkiler?

Neler yaşanırsa artar, neler yaşanırsa azalır? Nasıl etkileyebiliyor?Düzenle
Olumsuz (Türk Lirası aleyhine) etkileyebilir. Tabii bu kanaat, son dönemlerdeki siyasi olaylara özgü olamaz. Nedenine gelince, hangi dönemde olursa olsun, yaşanmış siyasi olaylar döviz kurlarını hep etkiledi. Sebebi, siyasi değil, ekonomiktir. Çünkü Türkiye'nin kırılgan bir ekonomik yapısı var. Türkiye'nin Siemens, Philips, General Electric gibi dev markaları yok.
  • Paylaş
İlk olarak, döviz kurlarının yükselmesi TL'nin değer kaybetmesi demektir. Yaşanan derin siyasi olaylar ülkeyi ekonomik olarak olumsuz şekilde etkilemektedir. Politik durumlar yüzünden uluslararası imajın zedelenmesi Türkiye'nin kredi notunun düşmesine neden olabilir. Bunun beraberinde yabancı yatırımcılar için Türkiye belirsizlik ve risk ülkesi haline gelir. Yatırımlarını geri çekebilirler ya da hiç yapmayabilirler. İşte tam burada, ülke dövizini de, para değerini de, ekonomisini de kaybetmeye başlar. Bir ülkede ne kadar fazla siyasi olay yaşanırsa, ekonomik kaybı da o kadar fazla olmaktadır (örneğin; 17 Aralık operasyonunda 9 günlük süreçte kaybedilen miktar 60 milyar liradır).
  • Paylaş
Yerel Seçimler öncesinde jp morgan adlı Amerikan yatırım bankası AKP'nin yerel seçimlerde yüzde 40 ile yüzde 45 arasında bir oy alacağını tahmin etmiş ve bu sonucun Türkiye'deki yatırımlar için iyi bir sonuç olacağını söylemişti. 30 Mart'ta oy sonuçları dedikleri gibi oldu. Bu kadar siyasi krizin ortasında iktidar partisinin aldığı bu oy oranı, AKP'den çok ekonomiye yaradı denilebilir. Çünkü son yaşanan gelişmeler en çok yatırımcıları ürkütmüştü. Bu oy oranlarından sonra Türkiye'de döviz kurları artsa da yatırımların devam etmesi nedeniyle herhangi bir sorun yaşanmayacağını gösteriyor. Fakat iktidar bu sonuca ve bu oy durumuna güvenip sürdürdüğü yanlış politikalara devam ederse herşey bir anda tepetaklak olabilir. Çünkü yatırımcının bir anlık güvensizliğiyle yaşanabilecek ekonomik krizin telafizi çok zor olabilir... Özellikle cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar yaşanacak olan herhangi bir gelişme,( Özellikle Suriye ile ilgili saldırgan tutumlar) durumu birden tersine çevirebilir gibi görünüyor.

İşte JP Morgan'ın seçim senaryosunu gösteren haber: bigpara.com/haber-detay/gundem/jp-morgan...
  • Paylaş
Eğer ülkede istikrarın bozulduğu veya bozulacağı endişesi olursa, gelecekte ülke gidişatının olumsuz parametrelerle karşılaşacağı izlenimi oluşursa; yatırıcılar Türkiye'de yatırım yapmazlar, yapmışlarsa yatırımlarını çekerler. Bu tip sebeplerle borsada şirketlerin değeri düşer, paramız olan Türk Lirasının değeri azalır. Bu sebeple ülkedeki toplam piyasa değeri azalır.
  • Paylaş
Burada döviz kurlarını ya da diğer piyasaları etkileyen temel etken beklentilerdir bence. Çünkü yaşanan siyasi olaylar beraberinde bazı beklentiler oluşturuyor (özellikle yatırımcılar bazında). Örneğin; istikrar algısı yatırıma devam edilebilir beklentisi ortaya çıkarırken. Siyasi belirsizlikler "bekle biraz daha her şey olabilir kaybedebilirsin!" diyor yatırımcıya. Güvensizlik olduğunda insanlar daha güvenilir yatırım araçlarına kaçıyor beklentileri sonucu. Mesela altın alayım bekleyeyim diyebiliyor ya da dövize kayabiliyor bu durumda da zaten bu beklentiler gerçeğe dönüşüyor ve arz-talep kanunları gereği insanların hücum ettiği bu altın döviz gibi yatırım araçlarının değeri artıyor. Doğal olarak döviz değer kazanırken yerli para değer kaybediyor.

Siyasi ortamdaki güvensizlik ve belirsizlik ortadan kalktığında ise beklentiler olumlu yönde olduğundan artık yeterli kara ulaştığını düşünenler ya da zararda olmayanlar satış vermeye başlıyor ve yine arz-talep yasaları gereği yoğun olarak satışı verilen bu yatırım araçlarının fiyatları azalmaya başlıyor. Fiyatlar düşünce yavaş yavaş alıma geçen yatırımcılar da oluyor ve piyasalar belli bir dengeye ulaşıyor. Bu dalgalanmalar ve bu döngü böyle devam edip gidiyor.
  • Paylaş
Siyaset ile ekonomi birbirine bağımlıdır. Siyasi istikrarsızlığın ve olayların yaşadığı yerler de ekonomi kötüye gider. Şöyle düşün siyasi olayların yaşandığı bi yere gidip yatırım yapmak ister misin? Paranı öyle bir riske atmak ister misin? Hayır. Çünkü siyasi olayların gidişatını tahmin etmek zordur hatta kötü sonuçlar çıkar genelde. O yüzden de döviz kurları etkilenir, tavan olur. Ülkemizde Dolar veya Euro'nun değerinin artması demek, TL'nin değer kaybetmesi demektir aslında.
  • Paylaş
Yaşanan her türlü siyasi olay döviz kurlarını her daim olumsuz etkilemiştir ve etkileyecektir.
  • Paylaş
Geçtiğimiz ayda yerel seçimler oldu ve bu bir siyasi olayın ekonomi açısından neler yaşandığının kanıtıdır. Siyasi olaylar olduğu zaman Türk Lirası'na yönelirler ve bu dövizin yükselmesine neden olur. Borsada işlem yapacaksanız uzun vadeli işlemler yapmanızı öneririm. Kısa vadeli işlemlerde hep zarar görürsünüz. Bu nedenle siyasi olayların bitmesini bekleyip ekonominin kendisine gelmesini beklemeliyiz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1222 Görüntülenme11 Takipçi8 Yanıt