Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yaşı 12 olan ve dershaneye yalnız gidip geldiği için cep telefonu aldığınız çocuğunuz uzun süredir biriktirdiği harçlığı ile gereksiz yere pahalı bir cep telefonu almak isterse nasıl davranılmalı ?

Aynı sorunu 1 ay önce benden 16 yaş küçük erkek kardeşimle yaşadım. Dershaneye gittiği için onu kontrol etmek amaçlı ailem çokta pahalı olmayan nokıa bir telefon aldılar. Ama kardeşim ıphone telefon sahibi olmak istediğini ve harçlıklarını harcamadan biriktirdiğini söyledi. Bu durum için ise yanıtım şu oldu; Harçlıklarının ona ihtiyacı için verildiğini ama ihtiyacı için olanı harcayıp geri kalanını biriktirmesinin beni çok mutlu ettiğini, kendi emsallerine bakarak olgun düşündüğünü ve tutumlu davranma örneği gösterdiğini belirterek kendisiyle gurur duymasını sağladım. Ama 12 yaşındaki bir genç için ıphone gibi pahalı ve gösterişli bir telefonun ona vereceği mutluluğun yanında farklı sorumluluklarda getireceğini anlattım. Bu sorumluluk maalesef Hakan beyinde bahsini ettiği gibi telefonu koruma yönünde ağırlık basacağı ve herkese bu yaşta bu telefona nasıl sahip olduğuyla alakalı anlatım zorluğu olacağını ifade ettim. Kendi biriktirdiği harçlığı ile yine kendisinin belirlediği daha farklı bir ihtiyacı için kullanmasını istedim. Hedefi olan Fen lisesini kazandığında ailesi olarak bizim kendisine istediği bu telefonu alacağımızı belirttim ve bir hedef verdim. Kendisine çocuk değilde büyümeye başlayan genç bir birey gibi davranmak, düşüncelerine destek vermek kendi zihinsel gelişimi açısından çok daha faydalı olacaktır. Çocuğunuza onu ve düşüncelerini önemsediğinizi hissettirmeniz kendi özgüveni açısından da önemlidir. Düşüncesini desteklediğinizi göstermeniz onun aslında yalnış bir şey düşünmediğini ama alacağı sorumlulukları şu an kaldıramayacağını gösterecektir. Ben kardeşimle yaşadığımız bu dialogla onu önemsediğimi, ona ve düşüncelerine saygı duyduğumu, genç olarak şu an almak istediği telefonun ona mutluluk yerine artı sorumluluk getireceğini ve mutluluktan çok sıkıntı duyacağını anlattım. Biriktirdiği harçlıkla kendisine farklı bir yatırım yapmasını ama yine de istediği telefonun bizim tarafımızdan onaylandığını, sahip olması için önünde gerçekleştirmesi gereken bir hedefi olduğunu ilettim. Sonuç olarak şu an kardeşim biriktirdiği harçlıkları ile soru bankaları alıp, fen lisesi kazanma hedefine çalışıyor. Umarım destek olabilmişimdir. Enerjiniz daim olsun.
  • Paylaş
2

Hülya S, Teşekkürler Kübra Hanım.Onu kırmadan bunu anlamasını sağlayabilmek söylediğiniz şekilde daha kolay olacak sanırım.Selamlar.

Kübra Tokuş, Rica ederim. Sevgiler.

Hakikaten zor soru, aynı sorunu bu hafta bende yaşadım, sorudaki ile aynı yaşta olan çocuklarıma harçlıklarının telefon almak için olmadığını söyledim önce. Daha sonra alacağım telefonun bütçesini söyledim, daha pahalı bir telefona neden ihtiyaç duyduklarını sordum ve düşünüp gelin mantıklı bir sonuç bulursanız alırım dedim. İhtiyaç belirleme işini onlara bıraktım, bir süre sonra pahalı telefonun sadece okuldaki ekonomik gösterge olduğunu moda ve model etkisinde kaldıklarını anladılar. Benzer özelliklere sahip ucuz bir telefonun kırılma, çalınma, kaybolma gibi durumlarda onları daha az üzeceğini, pahalı bir telefonu korumalarının zor olacağını anlattım. Sanırım anladılar, gidip Vodafone Mini aldık, direnirlerse telefon almayacağımı.
  • Paylaş
2

Hülya S, Teşekkürler,amaçlarının ihtiyaca yönelik olmadığı doğru.Çocukların teknoloji ile arası çok iyi olduğundan telefonun özellikleri ve donanımı onları daha çok ilgilendiriyor.Görünüş ve arkadaşlar üzerindeki etkisi de hoşlarına gidiyor elbette.İkna olmaları mevzu ise zor görünüyor.

Hakan, Zor ama ikna olmak gibi bir zorunlulukları var. Çünkü çocuklar :-) yazımın sonuna doğru klavye de sorun oldu yazamadım. Şöyle diyecektim onlar için yeterli olacak donanım ve bütçesi de bana uygun bir şeyi ya kabul edecekler yada o süper telefonu kullanacak ve koruyacak yaşa gelene kadar telefonsuz kalacaklar bu seçenekler dirençlerini kırdı. Sizde başarırsınız umarım :-)

Banka hesaplarına bloke koyun.
  • Paylaş