Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yaşın ilerlemesi kişinin psikolojisini nasıl etkiler?

Yaşın ilerlemesiyle birlikte çalışma hayatının yavaş yavaş azalması ve beklentilerin karşılanmış olması insanın hayattan beklentisinin kalmadığını düşünmesine neden olur. Ancak yaşlılık devletlerin gelişmişlik düzeyine göre sınıflandırılabilen bir durumdur. Kişinin bunu belirlemesine kendine aittir. Yaşam kalitesi yüksek olan ülkelerde yaşlılık 65-70 yaşlarda başlamaktadır. 50 yaş ve üstü erişkin sınıfındadır. Bu sınıflandırma tamamen kişinin kendini nasıl hissettiğine ve yaşam kalitesinin iyiliğine bağlıdır.

Yaşın ilerlemesiyle amaçların bitmesi kişinin daha umutsuz ve depresif bir yaşam geçirmesine neden olur. Bu yüzden her yaşta bir hedef, amaç ve ilgi alanı yaratmak gereklidir. Her yaşta kendimizi geliştirebiliriz. Yaşın ilerlemesi buna engel değildir. Hatta yıllarca çalışıp ertelediğiniz vakit ayıramadığınız şeyler için kullanmanız gereken en ideal zaman yaşlılık dönemindeki zamanlardır.

Yaşlılıkla birlikle fiziksel ve ruhsal olarak yaşanan değişiklik kişinin ölüme yakın olduğu gibi duygulara kapılmasına neden olmaktadır. Bu da psikolojik sorunların oluşmasına neden olur. Aşırı titizlik, alınganlık, duygu değişimleri, öfkelenmeler, her şeye kırılmalar yaşlılarda en çok görülen sorunlardır.

Beklenilen yaşam ümidinin simgesi olan Takvim Yaşı Türkiye'de 71 yıldır. Aşağıdaki tabloda gördüğünüz gibi Yunanistan 50 'li yaşların sonunu gençliğin sonu kabul ederken bizim ülkemizde 35 yaşına gelmeden gençliğin sonu geliyor. Bu değiştirecek olan bireyin kendisidir. Amaçlar, hedefler ve yaşam kalitesinin de etkisi büyüktür.

Yaşlılık
  • Paylaş
Yaşam boyu gelişim gösteren insan her gelişim döneminde yeni yaşam olayları, çevredeki ve kendindeki değişiklikler gibi gelişmelerle karşı karşıyadır. Yaşının ilerlemesi ile kişi; çocukluk, ergenlik, erişkinlik, yaşlılık gibi gelişim dönemlerinden geçecektir. Her gelişim döneminin konusu, yaşam olayları, duygusu, düşünce yapısı, beden işlevleri farklıdır. Bir gelişim döneminden diğerine geçiş bu farklılıklara uyum sağlamayı gerektirir. Her uyum sağlama süreci stres kaynağıdır kişinin sıklıkla kaygı, üzüntü, öfke gibi duyguları sıklıkla yaşamasına ve depresif belirtiler gostermesine yol açabilir. İyi bir uyum bir önceki evrenin bittiğinin, kendindeki değişimlerin farkına varıldığında, bunlar kabul edildiğinde ve sonraki evrede yapılacaklarla ilgili heyecan uyandığında sağlanmış olur. İyi uyum sağlanmış her gelişim dönemi doyumlu bir şekilde geçirilebilir.
  • Paylaş
Meğer babam (annem) haklıymış, diye başlayan cümlelerle somutlaşır bu yaş ilerledikçe bakış açısında yaşanan değişiklik...

Kitabı bile varmiş;
netkitap.com/kitap-meger-annem-hakliymis...
  • Paylaş
Olumsuz oldugu kesin ama bunun nelere sebebiyet verdiği kişinin karakterine göre değişkendir
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

975 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt