Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yaşlılık hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

yaşlılık ve yaşlanmaDüzenle
... paylaştığım soru böyle değildi eksik ya da gedik bilgi aktarımına morfoz niteliğinde neyse. YAŞLILIK... İHTİYARLIK... Konusuna ufak bir anekdot eklemek isterim.
**
Belki de, yukarıda yazılı her iki kelimenin birbirinin aynısı olduğunu zannedenler vardır ancak, önemle vurgulanması gerekir ki özellikle biyolojik açıdan her iki kelime birbirinden farklı iki ayrı kavramı ifade eder.
**
YAŞLILIK fizyolojik bir süreç izlemesine karşın İHTİYARLIK patalojik bir anlam taşımakta.
  • Paylaş
1

Devrim Deniz Bardakcı, ..yaşlanmayı herhangi bir organizmanın hatta canlı veya cansız her türlü maddenin belli bir sürede kendi temel yapısının yıpranması sonucuna bağlayabiliriz. Kendisinde mevcut özelliklerin ve dolayısıyla kendisinin bir zamanlar göstermekte olduğu fonksiyonlarının kalite düşümü olarak tarif edebiliriz.
Yaşlılığın tibbi bir nedeni yoktur zira ihtiyarlıkta durum tamamen farklıdır. Kişideki psikiyatrik ve nörolojik yıkımın derecesine göre bunama halinin ciddi boyutlara varmış olacağı gerçeği..

Yaşlılık ve ihtiyarlık kelimeleri birbirinden farklı kavramlardır yaşlanmak biyolojik bi durum ihtiyarlık kişilerin ruh halinde oluşan kocama durumudur.
  • Paylaş
1

Devrim Deniz Bardakcı, ..evet bu her iki kelimede aynı skalada yer alamayacağı gibi birbirinden farklı, iki ayrı kavramı ifade etmekte ;) fark etmiş olmanız sevindirici :)

Yaşlılık kronolojik yaşın nicel tanımıdır. İhtiyarlık ise nitel bir tanımdır. İhtiyarlık biyolojik ve ruhsal yaşın artmasıyla oluşur. (bkz. Biyolojik yaş, vücudunuzun fiziksel durumudur, kronolojik yaşla aynı olmayabilir). Tabii bir de kadınlarda östrojenin azalarak, yumurtaların biterek, üretkenliğin durduğu yaş vardır ki o artık direkt olarak ihtiyarlığın başlangıcıdır. Tamam erkeklerde durum böyle görülmez, üretkenlik ölene kadar bile devam edebilir ama dünya üzerindeki ortalamaya göre ihtiyarlamaya direnen erkek türü (tüm erkekler) de kadınlardan 5 sene daha az yaşar. Bilindiği üzere işleyen demir ışıldar ama çabuk aşınır :)

Sonuç olarak yaşlı olmadan ihtiyar olmak da yaşlı olup ihtiyar olmamak da mümkündür. Etken faktörler kanaatimce öncelikle genetik ardından yaşam tarzıdır. . .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

74 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları