Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yatay geçişin şartları nelerdir?

Bu şartlar üniversiteden üniversiteye küçük farklılıklar gösterebilir. Çünkü yatay geçiş kriterlerini üniversite senatoları belirler. Gideceğiniz ve bulunduğunuz üniversitenin internet sayfalarından veya yatay geçiş koordinatörlerinden bu şartları temin edebilirsiniz.

Genel olarak bakarsak gideceğiniz üniversite eğer iyi bir üniversite ise diploma notunuza bakar. Çünkü iyi üniversiteler her zaman iyi öğrenciyi seçer ve kontenjanlar yatay geçişlerde azdır. Örneğin Boğaziçi gibi bir üniversitenin bir bölümünde 5 kişilik kontenjan varsa üniversite notu ilk beşte olan öğrencileri seçer. Bu yüzden diploma notunuzu ve gideceğiniz üniversiteyi ayırmamalı, iyi koordine etmelisiniz. Genellikle notlar 100 üzerinden 70'le değerlendiriliyor. Tabii alttan dersiniz de olmamalı.

Ayrıca gitmek istediğiniz üniversitede okuduğunuz bölüm bulunmuyorsa bu büyük bir talihsizlik. Başka bir üniversite seçmek zorunda kalabilirsiniz. Üniversitelerin genel olarak uyduğu kurallardan biri ise bulunduğunuz üniversitede lisans öğrencisi iseniz en az 2, önlisans öğrencisi iseniz en az 1 dönem geçirmeniz.

Bazı üniversitelerin yatay geçiş şartları:
Marmara Üniversitesi: oidb.marmara.edu.tr/orta-menu/aday-ogrenci/kurumlararasi-yat...
İstanbul Üniversitesi: istanbul.edu.tr/oidb/mevzuatdosyalar/yonergeler/kurumıcikuru...
Boğaziçi Üniversitesi: goo.gl/hm4kt
ODTÜ: oidb.metu.edu.tr/orta-dogu-teknik-universitesi-onlisans-ve-l...
Dokuz Eylül Üniversitesi: web.deu.edu.tr/sbt/sbtpdf/yataygecis.pdf
YTÜ: ogi.yildiz.edu.tr/category.php?id=12
İTÜ: sis.itu.edu.tr/tr/cyy
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

365 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt