Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yatırım fonu nasıl gelir getirir?

Yatırım fonuna giren biri fona ortak olmuş olur. Bunun için katılım belgesi alır. Bunlar bir nevi hisse senedine benzer, ortak olunan payı gösterir. Bu belgeler müşteri hesabınızda kayıtlı olurlar. 

Nasıl gelir getirir?

Yatırım Fonu, kar payı ve faiz olarak gelir elde edince, elde edilen gelir, fon portföy değerine yansır. 

Fonun sahip olduğu menkul kıymetlerin fiyatı arttığında, yatırımcı yatırım fonu fiyatı yükselen menkul kıymeti satarsa sermayeden kazanç elde eder. Elde edilen bu kazanç fonun portföy değerine yansır. 

Ya da yatırım fonu fiyatı yükselen menkul kıymeti satmadan elinizde tutarsanız sahip olunan katılım belgenizin değeri yükselir. Yüksek fon toplam değeri yatırımın yüksek değerli olduğunu gösterir. Yani katılım belgenizi satarsanız da kar elde edersiniz. 
  • Paylaş
Yatırım fonlarını ingilizcesi 'open end funds'dur. Yani istediğin zaman girip çıkarsın. Katılımcıların verdiği para belli finansal enstrümanlara bağlanır. Onun getirisi oranında sen de günlük para kazanır veya kaybedersin. B tipi olanlar da kazanç ve kar az olan en risksiz türdür. B likit yaparsan kaybetmezsin ama enflasyon karşısında değer kaybını minimize edersin.

  • Paylaş
Yatırım fonunu çıkaran firma (Bir banka ve ya yatırım şirketi) nın portföy yöneticileri, yatırım uzmanları yatırımcıların yatırdıkları paralarla risk büyüklüğüne göre çeşitli yatırım araçlarına yatırım yaparlar ve bu şekilde bir fon havuzu oluşur.

Misal yatırımcı düşük risk az kazanç planlıyorsa büyük oranda tahvil, bono vb. Araçlardan bir fon tipi oluşturulur (B tipi fon gibi) yatırımcının parası bu şekilde değerlendirilmeye çalışılır.

Eğer yüksek risk alabilecekse yatırımcı bu sefer portföyün içine borsadaki bazı hisse senetleri ve daha yüksek risk arz eden çeşitli yatırım araçları da eklenir ve getirisi ya da kaybı yüksek olacak farklı bir fon tipi ortaya çıkar. Kazanç elde edilip edilmemesi portföy yöneticilerinin, yatırım uzmanlarının becerilerine ve öngörülerine kalmış biraz.
  • Paylaş
Getirme yolunu öğretirsin herşey getirir enginciğim, 
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1047 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt