Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fon arayan girişimcilerin ülkemizde yatırımcı bulamama nedenleri neler olabilir?

Her ne kadar küreselleşmeden, internet sayesinde herşeye daha kolay ve hızlı ulaşmaktan ve internetin küreselleşmeye olan etkisinden bahsedilse de, kültürel yapı internet kadar hızlı değişmiyor. Bizlerin uzun yıllardır buradaki hayatla birlikte oluşmuş ve yerleşmiş / yerelleşmiş bir düşünce sistemi var. Girişimcilik söz konusu olduğunda, bu düşünce sisteminin bize kattığı eksiler, artılardan malesef daha fazla.Şu an internet sektörü başta olmak üzere birçok sektörde ciddi değişimler ve gelişmeler yaşanıyor. Bu gelişmeler global ölçekte çok anlamlı ancak gerek girişimciler gerekse yatırımcılar bu değişimin hızına ayak uydurmakta zorlanıyorlar (hepsi değil eblette). Belirli sayıda girişimci dışında buna ayak uydurabilen neredeyse yok. Her yerde girişimci patlaması yaşandığı gibi, yatırımcı ve yatırımcı grupları da sayıca inanılmaz artıyor. Aslında soruda bahsedilen yatırımcı bulamama durumu eskiye oranla çok çok az. Daha çok iyi girişimci ile iyi yatırımcı eşleşmesinde problemler var. Bunlar, iki taraf açısından da problem ama fon bulamama problemi değil artık bence. Bundan çok değil 5 yıl önce yatırımcı ve girişimci sayısı şimdikinin kat be kat aşağısında idi. Şimdi sayı hızla artmaya devam ediyor.Bence hem girişimcilerin hem da yatırımcıların ve yatırımcı grupların kendini daha fazla sorgulaması ile problemler daha da hızlı çözülebilir. Girişimci tarafında bunun yeterince yapılmadığını ben kendim gözlemliyorum şu günlerde. Girişimciler gerek yürüttükleri işlerde gerekse yatırımcıların gözünde daha farklı ve sağlam yöntemlere geçiş yapmalılar. Yatırımcılar da şu ara kendi dönüşümlerini geçiriyor ve birçoğu -aynı birçok girişimci gibi- bekledikleri noktalara gelemeyecek. Bunu sadece işini hakkı ile yapanlar gerçekleştirebilecekler. Türkiye'de yakın gelecekte, eko sistem kendini silkeleyecek ve yola devam edebilenler sayesinde daha sağlam bir yapı oluşturulacaktır. O zaman da iyi bir girişimcinin fon bulması ile ilgili poblemler daha da azalacaktır.

  • Paylaş

Bence bunun en büyük sebeplerinden biri yatırım mantığının ülkemizde yanlış anlaşılmasıdır. Türkiye için yatırım mantığı para kazanan bir projeye yatırım yapmak olarak algılanıyor. Oysaki projeye yatırımın projenin gelecek vaad etmesiyle doğru orantıda ilerlemesi gerekmekte diye düşünüyorum. Ülkemizde aylarca dosya hazırlayıp, dünya çapında ülke ülke projenin durumunu pazarlanmasında nasıl yollar izlenip ne kadarlık bir kitleye ulaşılacağını araştırıp, 1 saatlik bir sunum hazırlamanıza rağmen insanların ilk olarak sorduğu sorunun "ne kadar kazanıyorsunuz?" "ne kadar kazanacağız" olması çok can sıkıcı bir durum. daha net bir örnekle açıklamak gerekirse ülkemzide sadece para kazanan bir projeye yatırım zihniyeti var. Oysaki kazanan bir projeye zaten yatırımcı aranmaz hiç kimse yumurtlayan tavuğunu komşusuna vermez. Hiç kimse aptal değil ama malum yatırımcı hatta ben onlara paralı godamanlar diyorum, sadece para karşılığında para kazanmayı düşünmekteler.. Projelere yapılacak yatırımların projenin gelişimi ve projenin kazanabilemesini amaçlayan bir destek olduğunu algılayarak, Projenin yatırılan bu para karşılığında pazarlanip geliştirileceğini algılayabiledikleri zaman ülkemizdede yatırımcılar olacaktır diye düşünüyorum. yada ne bileyim belkide bir gün gazetelerde yatlarını parçalatıp haber olan iş adamları bu paralar ile bir kaç girişimciye bir kaç ölü proje için battık haberleri duyulur. kim bilir belki uslu birer çocuk olursak o günleri bile görebiliriz.

  • Paylaş
İnsanların internet girişimlerinin hibe olduğunu düşünmesi bu sektöre vurulan büyük darbedir. Bir kaç yıl öncesine kadar ülkemizde internet üzerinden alışveriş bile büyük tedirginlikler yaşanarak yapılıyordu.

Ve bizde birde oğlum kalk artık şunun başından mantığı var :) İnsanların internet kültürü girişimcilerin aradığı fonları kısıtlıyor ve ülkemizde çok dar bir çerçeveye sıkışmış durumda. Bu yüzden de FFF en çok başvurulan yatırım türü; friends, family and fools (arkadaşlar, aile ve aptallar)

Ben yatırımcı bulamamanın daha doğru çok kolay bir şekilde bulamamanın tek sebebi olarak şuan tam olarak oturmamış internet kültürünü sebep olarak ortaya koyuyorum, zaman içerisinde bu anlayış değişiyor ve değişmeye devam edecek :)
  • Paylaş
Yatırımcı yatırım yapacağı işten kar elde etmeyi bekler. 100 bin lira yatırdığı bir iş için 1 yıl sonra 150 bin olacak mı 200 bin olacak mı diye hesap eder. Türkiye'de son yıllarda yeni yeni atağa kalkan internet girişimcileri ise yatırımcıların beklentilerini karşılayacak kapsamda projeler üretmedikleri için bence yatırım alamıyorlar. Bu bir eleştiri değil her iki kesim içinde. Böyle olduğunu tahmin ediyorum. Sizin 100 bin TL yatırım alıp 1 yıl sonra yatırımcınıza en az 150 bin TL kazandıracak projeniz varsa yatırımcı geliyor diye düşünüyorum. Yoksa daha düşük bütçeli ihtiyaçlar için banka kredisi en anlamlı hale geliyor. Örneğin 30 bin liralık ihtiyaç için bir yatırımcı ne kar elde edecek ki 30 bin lira yatırım yapıp 1 yıl beklesin.

Karşılık win-win iki kesimi de tatmin etmeli.
  • Paylaş
Bence herkes yatırımcı olamadığından. Yıllarınızı verdiğiniz bir projenin %50 nini 50 bin tlye almak isteyen kişilerden yatırımcı olmaz.. Yatırımcı sana birşey katar senden birşey almaz. .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1091 Görüntülenme12 Takipçi5 Yanıt