Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yatırımcıya giderken iyi bir sunum yapmak için neler gereklidir? Sunumda neler olmalıdır?

Kısıtlı zamanda; görmek isteyecekleri en önemli bilgiler hangileridir? Düzenle
Buradaki yazımda bir ön bilgi Yatırımcıya giderken nelere dikkat etmeli? sorusunda mevcuttur. Buna ek olarak burada da sunuma eğilecek olursak, aşağıdaki şartları özet olarak sağlayan bir sunum yeterlidir. Yatırımcı ilgilenirse zaten soruları ile merak ettiği her noktayı deşecektir.
 • Çözüm sunduğunuz problemin tanımı
 • Bu gerçekten bir problem mi?
 • Nasıl çözdünüz
 • Ekip hakkında bilgi
 • İşinizin hedef kitlesi
 • İş ve Gelir Modeli
Steve Jobs'un şu düşüncesine katılıyorum ben: 'Ne anlattığını gerçekten iyi biliyorsan aslında sunuma ihtiyacın yok' ama sunum seni izleyenlerin, senin bildiğin şeyleri daha hızlı takip etmesi açısından önemli.

Konu hakkında yeterli bilgiye sahip isen zaten yatırımcının sorması gereken tüm soruları kendine de sormuş durumda oluyorsun. Bu da sunumu sadece bildiğin şeylerin özetini çıkarmaya indirgiyor.

Tüm bunların yanında tavsiyem, yatırımcıya gitmeden önce kesinlikle arkadaşlarınıza, tanıdıklarınıza anlatımınıza ve açıklamalarınıza saldırmalarını da isteyerek bir ön sunum yapmaktır. Ön yargılarınızı ve sinirinizi bir kenara bırakıp onların anlamalarını sağlayacak başarılı formülü bulduğunuzda bir adım daha atmış olacaksınız.
 • Paylaş
Yatırımcıların klasik sözü: 'Bir projede baktığımız ilk 3 şey takım, takım ve takım'dır... Takımdan sonra ben bir proje sunumunda yatırımcının  aşağıdaki başlıklara dikkat edeceğini düşünürüm:

 1. İş Fikri ve Sunduğu Fırsatlar: Problem nedir? Problemin mevcut çözüm yolları nedir? Ekibin farklı ve özgün çözümü nedir? Pazar büyüklüğü nedir? 
 2. Rekabet Analizi ve Rekabete Karşı Avantajlar
 3. İş Modeli
 4. Ekip: Kurucular, yönetim ekibi, danışma kurulu vs
 5. Ürün: Ürün yol haritasında bulunulan nokta, ürünün özellikleri
 6. Pazara Giriş Startejileri; Satış ve Pazarlama Stratejileri (Gelir modeli (ne zaman, nasıl))
 7. Büyüme (Nasıl bir büyüme stratejisi (lokal, global))
 8. Finansman (Ne kadar, ne için, ne zaman, ya daha sonra (2nd round)? (“Anlatılanların hayata geçebilmesi için neye ihtiyaç var?” ve “finansmanın kullanılacağı yerler” sorularının yanıtı)
 9. Çıkış Stratejisi (Potansiyel çıkış olasılıkları, benzer örnekler, buna yönelik hazırlıklar)
 10. Conclusion Slide (Özet ve neden şimdi)
 • Paylaş
Serkan yazdıklarına tamamamen katılıyorum. Ama ben sunum yapmanın ayrı bir yetenek olduğunu düşünüyorum. Yaptığın şeylerin tüm ayrıntılarını, özelliklerini, faydalarını vs. bilebilirsin ama bunları yatırımcılara veya halka sunmak ayrı bir özveri ve yetenek gerektirir diye düşünüyorum.
 • Paylaş
1

Serkan Kiose, Elbette ki burada kişiden kişiye değişen özellikler vardır ancak bu konu üzerinde çok çalışan ve ödevlerini yapan birisi de bunu belirli bir alt sınırda da olsa gerçekleştirebilir. İnsanların karşısına dikilip konuşmak herkes için aynı kolaylıkta olmuyor ve kişiden kişiye büyük değişiklikler gösteriyor. Herşeye rağmen sunum konusunda sıkıntı oluyorsa ekipten bunu en iyi yapan kişi seçilip onun yapması sağlanabilir..

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1599 Görüntülenme10 Takipçi3 Yanıt