Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yaya kaldırımı unutulmuş Taksim yayalaştırma projesinde iptal edilen yürütmeyi durdurma kararı hakkında ne düşünüyorsunuz?

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından bu konu ile ilgili aşağıdaki açıklama yapılmıştır.

Taksim Yayalaştırma Projesi ile Gezi Parkı’na “Topçu Kışlası” görünümlü AVM yapılmasının önünü açan 17.01.2012 tarihli, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Plan tadilatlarıdır.
Koruma Bölge Kurulu bu plana dayanarak yapılmak istenen “Topçu Kışlası” projesini ret etmiş, Yüksek kurul ise Tayyip Beyin “retti ret edeceğiz” sözüne uygun olarak bu kararı ret ederek kışlanın yapılmasının önünü açmıştı.
Gezi Parkı güzelleştirme Derneğinin açmış olduğu dava bu karara yönelikti ve mahkeme bu kararı bozmuştu. Bölge Mahkemesinin Tayyip Beyin “retti ret edeceğiz” sözüne uygun olarak almış olduğu karar
bu karara yöneliktir.
Topçu kışlasının yapılmasının önünü açan 17.01.2012 tarihli, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Plan tadilatlarına Şehir Plancıları, Peyzaj Mimarları ve Mimarlar Odası tarafından 1. İdare Mahkemesi’nde dava açılmış ve açılan davada yürütmeyi durdurma kararı alınmıştı. Bu karar durduğu sürece, yani Tayyip Beyin “retti ret edeceğiz” sözüne uygun olarak yeni bir karar alınmadığı sürece bu mahkeme kararının hükmü yoktur. Aslında plana yönelik yürütmeyi durdurma kararı varken bu kararı alması normal değildir. Ülkemizde ikinci 12 eylülden sonra yargı büyük oranda siyasallaşmışken normal bir karar beklememeliyiz ve yargı kararlarına fazla bel bağlamamalıyız.

Kısaca 1. İdare mahkemesinin kararı durduğu sürece inşaat yapılamaz. Yapılan her türlü inşaat faaliyeti suçtur.
Mimarlar Odası ilgililer hakkında bu nedenle suç duyurusunda bulunmuştur.

C. Sami Yılmaztürk


TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi
Yönetim Kurulu Sekreter ÜyesiKaynak: mimarist.org/gundem/3199-gezi-parki-na-c...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

415 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt