Bilmek istediğin her şeye ulaş

Susanna Tamaro YÜREĞİNİN GÖTÜRDÜĞÜ YERE GİT romanıyla (okumamış olsanız dahi) belirttiği 'Akmayan gözyaşları kalpte birikirler, zamanla kabuk tutarlar ve kirecin çamaşır makinesini tıkaması gibi kalbi tıkayıp felç ederler.” sözlerinden ne gibi anlamlar çıkarılabilir?

Kalp felç olunca, insanın kalbiyle baglantısı kesiliyor. Gülüşü bile iğreti duruyor yüzünde.Geçmişe dönüp kabuk tutan yaralarımıza bakınca güçlü gibi hissediyoruz kendimizi, yalan. O kabuklar bir kavlasa altından ruhumuzun irinleri çıkacak rahatlayacağız.Ama yok.Yıllar yılı kendimizle savaşlar verip, yerleştirip yüzümüze en samimiyetsiz tebessümümüzü devam ediyoruz yolumuza. Bu yüzden kim dokunsa kabuklarımıza, içimiz alev alev yanıyor. Ve işin trajikomik yanı ne biliyor musunuz ? O kadar alışıyoruz ki rol yapmaya, o kadar kendimizle olan bağımızı koparıyoruz ki farkına varmıyoruz bile neler hissettiğimizin. Ot gibi gün aşırı yaşayıp duruyoruz.
  • Paylaş
2

Cem Deyupoğulları, Yazar burada aglaman , zehrini akitir demek istiyor. Yani hayatta hep iyi şeyleri almaya calisma ; arada bir kotu şeyleri de at ki iyi şeylerin yeri olsun demek istiyor.

Devrim Deniz Bardakcı, Sena, yanıtınız oldukça açıklayıcıydı okunduğu anda yeterli geleceği kanısındayım. Teşekkürler...

Her ağlama isteği geldikten sonra yüzün Calgon'la yıkanması ihtiyacı vardır gibi bir anlam çıkartıyorum. Hatta kalp dediğine göre belki de Calgon damardan alınmalı ☺ Bu ağlama isteğini körükleyen yazarların bir çok kadını etkileyerek her ilgi istediklerinde ağlayan kadınlara dönüştürdüğünü ve sonunda kadının ağlamasını anlamsızlaştırdığını düşünüyorum. . .
  • Paylaş
Birisi kalp calgon'u yapsa acaip para kazanır walla. İnovasyon yaptım sorudan.
  • Paylaş
4

Şaman, Bir saniye inovasyon fikri benden de ☺ Doğrusu kalp ne kireç tutar ne de kırılgandır, kayış gibi bir kas yumağıdır. Yağ tutan kalp çoktur ama kireç tutanı sadece ağlayan kadın yazarlar ve takipçisi ağlayan kadınlarda görülür. Kırmak içinse önce yerinden sökülüp buzlukta iyice dondurulması gerekir.

Devrim Deniz Bardakcı, ..ah erkekler ahh siz yok musunuz siz her olumsuz duyguyu kadınlara reva gören sizler...

Şaman, Devrim hocam bir tane gündelik ağlayan sevgiliye bakar. Ardından tekrar konuşalım...

Hakaninploid.com/chamacon erkek olduğun için seni hemen satıyorum üstat kusura bakma . cinsin gıcık napiiim :)inploid.com/devrimdeniz walla haklısınız hep bu erkekler yüzünden. :)

Bu kitabı 2 3 sefer okudum ve bunun gibi bir kaç cümlesini ajandama kaydetmiştim... Akmayan gözyaşı bana göre her zaman tehlikelidir ve insanın duygusal olarak hayatında iş yapamaz hale getirir. Bazen kalbimize çok acımasız davrandığımızı düşünüyorum, bu konuda beyin bazen çok katı davranıyor. . .
  • Paylaş
Ölüler yokluklarıyla değil, daha çok onlar ve bizler arasında söylenemeyenler yüzünden acı verirler.
Akmayan gözyaşları kalpte birikir, zamanla kabuk tutar ve kirecin çamaşır makinesini tıkaması gibi kalbi tıkayıp felç eder.
Dünyaya gelen her yaratığın en derin tutkusu devrim yapmak değil; sevmek ve sevilmektir.

Yalnızca acı insanı geliştirir. Ama acıyla göğüs göğüse gelmelisiniz, kaçmaya çalışan ya da ağlayıp sızlayan kaybetmeye mahkumdur.
Bir hayat kırıldığı zaman yeniden bir araya getirilemez, yalancıktan onarılır, kırık parçalar üzerine zamk sürülebilir; ama kırığın yapıştırıldığı nokta her zaman göz önünde kalır…
Her zaman yapılan yanlış nedir, bilir misin? Yaşamın değişmez olduğunu sanmak, Trenin ray değiştirmeden sonsuza kadar gideceğini düşünmektir. Oysa kaderin hayal gücü bizimkinden daha renklidir.
Bütün güç kaderin elindedir, irade gücü yalnızca bir bahanedir. Bunu bilince içinizi müthiş bir huzur kaplar. Kaderin geçmişteki davranışlarınızın bir sonucu olarak oluştuğunu görürsünüz. Böylece başlangıç noktasına geri dönersiniz. Bu düğümün çözüm noktası nerededir diye sorarsınız kendinize. İpin hangi ucu çözer yumağı? Bir ip mi yoksa zincir mi söz konusu? Kesilip koparılabilir mi, yoksa sizi sonsuza dek sarıp sarmalar mı? …
Susanna Tamaro
  • Paylaş
1

Devrim Deniz Bardakcı, ..kitaptan alıntı yapmak yerine kendi düşüncelerini paylaşmanı dilerdim :(

Akmayan gözyaşları kalpte biriken acının dışa vurulamaması ve insanın yaşam kalitesinin düşmesiyle alakalıdır ağlayamayan insan üzüntüsünü içine atarak yaşamdan soğuyabilir ve yaşamak için hiçbir gayesi kalmaz diye düşünüyorum.
  • Paylaş