Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazarak harikalar yaratan, dolayısıyla yazarak kendini daha iyi ifade eden insanlar bu yeteneğini dil zekasına (laf cambazlığı) dönüştürebilir mi?

Dil zekasından kastım, Etkili konuşabilmek ve hızlı cevaplar üretebilmek.Düzenle
Bazı insanlar yazarak, bazıları ise konuşarak kendini daha iyi ifade eder. Yazarak ifade etmek daha kolaydır çünkü düşünecek zaman olur. Fakat iyi yazan birisi bu yeteneği konuşma becerilerini geliştirmek için kullanabilir. Daha spontane konuşma pratikleri yapmalı sadece.

Dil zekası derken dilleri öğrenmedeki yatkınlıktan bahsediyorsanız şayet, yazacağım cevap uzun zaman süren araştırmalarım, kişisel tecrübelerim, gözlemlerim ve okuduklarımın bir yansıması olacak.
Öncelikle, dil öğrenmeye yatkınlık (aptitude) gerçekten var olan bir yetenek, eğilim. Küçük yaşlardan itibaren kendini gösterir. Sık rastalanan belirtileri erken konuşmaya başlama, isteklerini ve düşüncelerini yaşıtlarından daha güzel ifade etme, yeni öğrendiği kelimeleri cümle içinde kullanma isteğidir.
Sizin sormak istediğiniz yazarak kendini mükemmel ifade eden bir insan bu yeteneğini dil öğrenme yeteneğine dönüştürebilir mi ise eğer, dönüştüremez çünkü zaten yazma becerisi de dil zekası olduğunun bir göstergesidir. İkinci hatta üçüncü dilleri iyi derecede konuşan kişiler araştırıldığında, bu kişilerin ana dillerinde de diğerlerinden önde olduğu görülür. Yani diyebiliriz ki, ana dilinde iyi yazan bir kişi diğer dillere karşı yatkınlığa sahiptir. Bu yüzden hep denir ki bir dili iyi bir şekilde öğrendikten sonra diğer dilleri öğrenmek daha da kolaylaşır. Çünkü dil öğrenirken, bilmediğimiz dili bildiğimiz dillerle ister istemez kıyaslarız ve baz alacağımız ne kadar çok dil olursa işimiz o kadar kolaylaşır. Bir dili anlamak onu konuşabilmek değildir, sistemin mantığını anlayabilirseniz o dili anlamış olursunuz ve biliyoruz ki bazı insanlar bu konuda daha şanslı.
  • Paylaş
3

Raskolnikov, dil zekasından kastım. Etkili konuşabilmek ve hızlı cevaplar üretebilmekti. Yinede yanıtın için sağol. Bilgilendirici bir yanıt olmuş.

Ece Naz Sonat, Öyleyse cevabım şöyle. Bazı insanlar yazarak, bazıları ise konuşarak kendini daha iyi ifade eder. Yazarak ifade etmek daha kolaydır çünkü düşünecek zaman olur. Fakat iyi yazan birisu bu yeteneği konuşma becerilerini geliştirmek için kullanabilir. Daha spontane konuşma pratikleri yapmalı sadece.

Yazarak harikalar yaratılmaz zaten var olan içsel dil zekasını kağıda döker hepsi bu ..
  • Paylaş
3

Abdullah Gürel, neden ama bir anlık bir filmde gördüğü bir sahneyle bir şeyler ortaya koyabilir ama

Seda Tpl, evet koyabilir insanlara ne olduğunu anlatıyorsun ama her zaman başka açıdan anlıyorlar ve bu yüzden sen de yazıyorsun çünkü insanı sadece kendisi anlar. Yazarak az bir şey olsa da rahatlıyorsun çünkü içini döküyorsun. İnsanlar seni anlamıyor ama bir kağıda ne yazarsan yaz seni az da olsa mutlu ediyor. Haksız mıyım?

Abdullah Gürel, ben sana bu konuda katılıyorum insanlara bir şeyler anlatmak zor zaten ortaya koyduğu yazı da kendisini anlatmak için olursa en güzeli olur

Yazmak bir şeylerden kaçmak bir yerlere sığınmak gibi bir şeydir aslında çok iyi yazmak, yazar olmak yalnızlığa sığınmak gibidir o yüzden yazarak harikalar üreten bir yazar bunu laf cambazlığına çevirmek istemediği için böyle bir yol bulmuştur ve bunu yapmak istemez. . .
  • Paylaş
İyi bi yazar olabilirsin ama laf cambazlığı pratik zekanın eseridir, yetenektir. O sende yoksa o iş olmaz, olsa zaten şimdiye kadar farkederdin. Kendini küçük düşüreceğin durumlara sokma derim.. Çünkü bu olayda karşındaki kişi illa karşı hamle yapar kalakalırsın 😊 hani şu gece uyumadan keşke şöyle deseydim diyengillerden olursun 😊
  • Paylaş
Herkesin farklı konularda yetenekleri vardır. Önemli olan hangi alanlarda başarılı olduğumuzu fark etmek ve bu alanlarda kendimizi geliştirmek daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Bir yandan da eksik olduğumuzu düşündüğümüz alanlarımızı ise iyi olduğumuz alanlarla doldurmak tamamen bizim elimizde, nasıl yapabileceğiniz ise kendinizi daha iyi tanımaktan geçer. .
  • Paylaş