Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazdığım bir script'in korsan kullanımını nasıl engelleyebilirim?

Henüz sadece benim bilgisayarımda duruyorlar. Satmayı düşünüyorum. Scriptler bir çizim programı olan Nemetschek Allplan üzerinde çalışıp kiriş ve kolon donatıları çiziyorlar. otomatik paftalaştırılmalarını da planlıyorum. Değerli ürünler oldular ama korsan kullanım tehlikesinden dolayı satmaya henüz kıyamıyorum.Düzenle
Merhaba,

Size 2 yol iletebilir ve ikisini de kullanmanızı şiddetle öneririm.
Öncelikle scriptinize kesinlikle noter destekli tescil yaptırınız.
İkinci olarak, scriptin önemli ve değişikliğe uğradığı zaman kullanım yapısı bozulan (header, footer vb.) alanları şifreyip, "sadece" lisans yetkisi verilen alan adlarında kullanabileceği function alanı yaratabilirsiniz.
Eğer şifreleme nasıl yapılır, key nasıl üretilir, lisanslanılan ürün kırılır mı gibi düşünceleriniz varsa bir çok Yabancı ve Türkçe webmaster forumlarında konuyla ilgili arşiv mevcuttur.
  • Paylaş
Sunucu tarafı scriptleri (PHP veya .NET) sunucuda kaldıkları için özel bir korumaya gerek yok. Hosting'deki dosyaları korumanız yeterli. İstemci tarafı scriptleri (Javascript) korumanın yolu yok. Browser tarafından yorumlanır ve kullanıcı bu kodlara bilgisi yeterliyse ulaşabilir. Bilgisayarda çalıştırılan scriptler yayımlanmışsa standard halinde açılabiliyor. Ama, script'i native koda çevirirseniz, kullanıcı tarafından açılamaz. Python için bunu yapan bir program biliyorum diğer script dillerinin de olmalı: py2exe.org
  • Paylaş
Merhaba, kullanmakta olduğunuz sunucu, hosting vs. kaliteli ve güvenilir bir yerden olmalı. Onun dışında tam randumanlı bir şekilde çalınma olasılığı düşüktür.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

348 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt