Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazı stili kişilik hakkında bilgi verir mi?

Yazı biçimine göre kişiliği belirleme metodu bulunan bilime grafoloji denir. Bu bilime göre kişiler davranış şekilleri gibi yazı stilleri yoluyla da kişiliklerini belli ederler. Araştırmalarda yazı stillerinin hastalık, mutluluk gibi durumlarda değiştiği görülmüştür. Lakin kişilik tahlilinde bilimsel bir çalışmanın sadece bu teori üzerinde yürütülmesi mümkün değildir. Bu teori daha çok destekleyici nitelik taşır.

Bugün psikologlar çocukların resimlerine bakarak onların kişilik gelişimi hakkında nasıl bilgi ediniyorsa, yazı stiline bakarak da kişilik analizi yapmak bu eylemden pek farklı değildir. Üç yıllık bir defteri elinize aldığınızda değişen yazı stili bir bakımdan değişen kişiliğinize paralellik göstermektedir.
Yazılar, yazının satır biçimi, yazarken kalemi bastırma kuvveti, bitişik yazı stili, yazı büyüklüğü ve başka özellikler analiz edilerek yorumlanır. Söz gelimi bazı karakteristik özellikler taşıyan stillerin çeşitli yorumlamaları vardır:

İri yazı: Büyük iri harflerle yazı yazan insan büyük ve muhteşem şeylere, tantana ve gösterişe meraklıdır.

Orta büyüklükte yazı: Derli toplu, düzenli olan insanın bu huyu yazısına da akseder. Böyle kimselerin yazısı ne pek iri, ne de pek ufaktır. Kağıdın boyuna göre orantılı olduğu gibi, harfler de birbirine orantılıdır. Böyle bir insanın üstü başı gibi çalıştığı, oturduğu ve yaşadığı yer de düzenlidir.

Küçük yazı: Tedbirli, özenli ve dikkatli bir adamın yazısı küçük ve harfleri birbirine bitişiktir. Böyle yazı yazanlar yeni işlere atılmakta, bilmedikleri alanlarda denemeler yapmakta tereddüt ederler. Ortaya çıkmaktansa geri planda kalmayı tercih ederler. Bazen çekingen ve ürkek olurlar. Kendi kendilerinin kurdukları küçük bir dünyada yaşarlar. Övünmesini seven ve bağırıp çağıran kimselerin bu gibileri etkileri altına almaları çok kolaydır.

Düz ve düzenli satırlar: Kağıt üzerinde düz hatlar halinde uzanan ve aralarındaki aralıklar birbirine oranlı olan satırlar, yazıyı yazanın azim ve kabiliyetini gösterir. Bu adam mantıklıdır. Zevk ve başarının zirvesine tırmanmaya heves etmediği gibi hiç bir zaman yeis ve umutsuzluk uçurumuna yuvarlanmaya da niyeti yoktur. Bireyci ve hür fikirli, son derecede atılgan ve hem mali hem de sıhhi bakımdan dertsizdir.

Yukarı eğimli kelimeler: Kelimeleri yukarıya doğru yazan insan neşeli ve "fıkır fıkır" dır. Çoğu zaman çoşkunluğunu baskı altında tutmaya mecbur olur. Özellikle ciddiyet icap ettiren toplantılar böyle bir şahsın hiç işine gelmez. Aslında ciddi ve derin olsa bile kabına sığmayan yaradılışı ve şakacı tavrı etrafındakilerde, onun hafif meşrep olduğu kanaatini uyandırır.

Kişilik
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1260 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları