Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazıcı alırken mürekkep püskürtmeli mi yoksa lazerli mi tercih etmeliyim?

Yazıcı
Bunu amacınıza göre belirlemeniz gerekir. Daha doğrusu yazıcıyı ne sıklıkla kullanacağınıza ve ne kadar butce ayırdığınıza bağlıdır.

Mürekkep püskürtmeli yazıcıların baskı kalitesi lazer yazıcılardan daha iyidir. Fakat püskürtmeli yazıcıyı sıklıkla kullanmayı düşünmüyorsanız tam verim alamayacağınız kartuşlar sizin için ekstra masraf olacaktır. Çünkü mürekkep püskürtmeli yazıcıyı uzun süre çalıştırmamanız durumunda kartuşun donması gibi sorunlarla karşılaşmanız mümkündür. Ayrıca sürekli besleme sistemi adı verilen bir teknoloji ile yazıcının dışında bulunan mürekkep tankları ile sorun yaşama ihtimalinizi ve kartuş maliyetinizi azaltmanız da mümkündür. Kısaca haftada birden fazla kez baskı düşünmüyorsanız lazer yazıcılar sizin için daha uygun bir tercih olacaktır.

Lazer yazıcılar mürekkeplilerden farklı olarak sıvı mürekkep değil toz halinde bir madde kullanır. Püskürtmeli yazıcılara göre daha pahalı olan lazer yazıcılar yazdırma işlemini daha hızlı gerçekleştirir. Bu yüzden daha çok ofis ortamlarında idealdir. Fotoğraf basmak için uygun değillerdir.

İki yazıcının da en belirleyici özelliği uzun vadede karşınıza çıkaracağı masraflardır. Kartuş ve tonerler için ayırdığınız bütçe, kısa bir sürede yazıcı için verdiğiniz parayı aşacaktır. Mürekkep püskürtmeli yazıcıların kartuşları, lazer yazıcılarda kullanılan kartuşlara göre çok daha makul fiyatlara sahiptir.
  • Paylaş
Fotoğraf basmayacaksanız lazer tercih etmelisiniz.
  • Lazer hızlı, mürekkepli yavaş
  • Lazerleri bilgisayarınız her zaman tanır, mürekkepli arada sırada sorun çıkartır.
  • Lazer kartuşları da dolar, mürekkepliler de.
  • Lazeri bir kez doldurduğunuzda 1000-3000 arası baskı alabilirsiniz, mürekkeplinin baskı adeti birkaç 100'de kalacaktır.
  • Lazer yazıcı ucuz, mürekkepli pahalı
Mürekkeplilerin de avantajlı olduğu durumlar var tabii.

  • Mürekkepli yazıcı hemen yazmaya başlar, lazer yazıcı sadece başlarken mürekkepliden yavaştır ama 5-10 sayfa bile yazdırsanız mürekkepliyi arkasında bırakacaktır.
  • Mürekkepli fotoğraf yazıcılarıyla doğru kağıt da kullanırsanız fotoğraflarınızı basabilirsiniz, lazerler henüz o kalitede baskı alamıyor, zaten teknolojisi de fotoğraf kağıdı kullanmaya elverişli değil.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1270 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları