Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılım bilgisi olmayan birisi internet girişimcisi olamaz mı? Proje yönetimi için yazılım bilgisi şart mıdır?

Diyelim ki bir miktar tasarım programlarını kullanabiliyoruz fakat kodlama yapamıyoruz. Kullandığımız programları da ileri düzey kullanamıyoruz ama fikrimiz var projeyi planlayabiliyoruz bu noktada nasıl hareket etmek gerekir?Düzenle
Bence kod yazmak bir yazılım projesinin en fazla %25'lik kısmıdır. %50'si analiz ve yazılım akışının detaylı bir şekilde çıkartılması. Kalan %25 de test ve ölçümledir. Yani eğer yazılımın analizi iyi belirlenmiş akışlar eksiksiz ve en sade bir biçimde belirtilmişse ortalama bir yazılımcı projenizi rahatlıkla ve hızlıca kodlayabilir, hintlilere bile çok uygun fiyatlara yaptırabilirsiniz.

Türkiye'de genellikle yazılımcıya giden proje isteği "abi biz yemek sepeti gibi bir web sitesi istiyoruz... " seviyesinde olduğu için kodlama çok uzun sürüyor hatta çoğu zaman bitmiyor. Zaten testleri de yazılımcı yapıyor. Eee ne gerek var proje yöneticisine, iş analistine, tasarımcıya... Satışçılar zaten hiçbir işe yaramıyor : )

Bu arada en iyi proje yöneticisi en doğru kaynağı en doğru yerde kullanabilen kişidir. Bu durumda kaynaklarınızdan biri de yazılımcılar olduğuna göre, doğru yazılımcıyı seçebilecek kadar yazılım bilgisine sahip olmanız gerekiyor. Ya da sizin yerinize seçebilecek bir teknik ortak çok daha da iyi olur.

Saygılar.
  • Paylaş
Tasarım programlarını kullanabiliyor olmanız sizin için büyük avantaj, çünkü ekip içerisinde gerekli olan çeşitliliği sağlamış olacaksınız. Bana kalırsa, en önemli konu kod yazan geliştiriciyi, kod yazmak dışındaki konularla meşgul etmemek. Kod yazmak dışında da bir işletmede gerekli olan milyarlarca iş var ve bunları sizin halletmeniz gerekli. Örneğin siz tasarım konusunda onların omzundan yük alacaksınız. "Proje yönetimi" aslında dışarıdan bakıldığından daha geniş ve zor bir konu. Proje yöneticileri mutlaka yazılımlar hakkında bilgi sahibidir. Fakat bu oturup kodları kontrol ettikleri veya kod yazdıkları anlamına gelmez. Bence bu sorulara çok fazla takılmadan ilk işinize başlayın ve başarısız olun. Yoldayken bir çok gerekliliği öğrenmiş olacaksınız.
  • Paylaş
Öncelikle kullandığınız programları ileri düzeyde kullanamıyorsanız, görsel anlamda projeyi tasarlamayı planlamayın, iyi kodlanmış bir projeyi, amatör bir görselliğin mahvetme şansı yüksektir.

Öncelikle söylemekte fayda var, proje yönetimi için yazılım bilgisi şart olmamakla birlikte, sürekli "elinizin altında olabilecek" bir yazılımcı bulabilmek zordur. Taşıma suyla değirmen dönmeyeceği gibi, telefonla şurası olmamış, burasını böyle yapalım diyerek, haftada maksimum 2 gün buluşarak bir projenin bitmesi zordur. Burada iki faktör var, süreç uzasa da proje bitirilemez mi? Bitirilir. Fakat girişimcilik, duygusal bir roller-coaster olduğu için, girişimcilerin dayanması süreç uzadıkça zorlaşır ve sonuçlanmama olasılığı artar. İkincisi ise, uzadıkça uzayan projelerin, başkasının aklına gelme ve sizden hızlı davranılarak piyasaya sürülme ihtimali yüksektir.

Bunun haricinde, "proje yöneticisiyim" demeniz için, yazılım bilmeseniz de en azından yazılım mantığına hakim olmalısınız. Analitik düşünebilmeli ve program dilinin sizin projeniz için neleri mümkün kılabileceğini anlıyor, yazılımcınıza, onun anlayacağı şekilde anlatabiliyor olmanız gerekir. Aksi takdirde, sizin söylediğiniz çerçevenin dışında bir fikre olmaz diyen yazılımcınız, sizi gerçekten olmayacağına inandırır. Çünkü o yazılımsal düşünüyordur ve çözüm bulamamıştır. O noktada çözüm sizde olmalıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

834 Görüntülenme9 Takipçi3 Yanıt