Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılım Eğitimlerindeki en büyük sıkıntı nedir? Nasıl geliştirilebilir?

Bence kurumların genel olarak para tuzağı gibi görülmesi, maalesefki kaliteli işini düzgün yapan kurumlar da kurunun yanında yanıyor. Okul eğitimleri teorik algılanıyor, sertifika olmadan iş bulunamayacağı zihniyeti gelişiyor. Sertifika önemli olsa da hayatınızı kurtarmayabilir bu sizin ne kadar azimli bir yazılımcı olmanızla ilgilidir. BT Akademi eğitmenlerinden Oğuz Yağmur'un güzel bir röportajı var bu konuda iç görü sağlayabilecek: gelecex.com/oguz-yagmur-profesyonel-yazilimci.html
  • Paylaş
Eğitimler teoriden ziyade uygulama ağırlıklı olmalı. Mühendislik fakültelerindeki bilgisayar mühendisliği bölümlerinde dersler teorik baskın olarak işlenir. Bunlardaki sıkıntılar farkedildiği için Teknoloji Fakülteleri kuruldu. Gayette olumlu sinyaller vermeye başladı ve ileride etkisi daha da artacaktır. Örneğin bu fakültelerdeki Yazılım Mühendisliği derslerinde dersler müfredatta uygulama ağırlıklı olarak planlanmıştır ve bu şekilde işlenmeye çalışılır. Baştada belirttiğim gibi eğitimler uygulamaya yönelik olmalı. Eğitim alan kişileri kesinlikle araştırmaya sevketmelidir.
  • Paylaş
Kesinlikle sertifikaya güvenerek yola çıkmamak gerek. Sertifika amaç olmamalı, araçtır ancak en temelde sizin ne yapmak istediğinizi iyi bilip ona göre yazılım dilleri öğrenip ve en önemlisi algoritma yönünüzü güçlendirip eksikleriniz için kurs bakmanız gerek, yoksa kurs size tamamen öğretmeyebilir, destek verir-eksik giderir. Bu yönden bakmak gerek örgün eğitim dışındaki eğitim yapısına.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

746 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt