Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılım geliştirme sürecinde çalışan personeller için hangi performans değerleme yöntemleri uygulanır?

Yazılım geliştirme işi bir süreç olduğu için ve bu sürecin temellerinin, temiz kod, kod 'a ait raporlar, yazılımı geliştiren kişinin hayal gücü ve psikolojisinden oluştuğunu düşünüyorum. Bu temeldeki dalgalanmalar projeyi ve sürecini etkileyecektir. Bence yazılım personelleri için, performans ölçmekten ziyade, personele olan güven söz konusudur. Yazılım, ölçülebilen bir iş değildir. Bugün 10 tane tuğla taşıdım diyebileceğiniz bir iş olmadığı için, performans ölçümünün tam olarak yapılamayacağını düşünüyorum. Sadece temiz kod ve kod 'a ait raporların bir yazılımcıyı profesyonel yaptığını düşünüyorum ve yazılımda profesonelliğin, performansın temel taşı olduğu kanısındayım.
  • Paylaş
3

Gökhan Çancılar, Performans ölçerek maaş belirleme gibi yöntemlere ben de karşıyım. Ancak performans değerleme personelin eksik yanlarını göstererek, ne gibi eğitimler verilmesi gerektiğini ya da doğru pozisyonda olup olmadığını belirleyebilir.

Birkan Aydin, Eğitim konusunda yine personele güvenip, hangi konularda eğitim almak istediğini sorabilirsiniz. Bu illa yazılım eğitimi de olmak zorunda değil, diksiyon olabilir, yabancı dil olabilir vs. vs. Eğer amaç personelin kendisini eğitmesi ise, eksik olduğu konular bence ona bırakılmalıdır. Yoksa zorla (laf olsun diye) alınan bir eğitim faydalı olmayacaktır. Şirket içerisinde ki pozisyonu belirlemenin şu şekilde olması gerektiğini düşünüyorum. Tüm çalışanlara eşit şartlar sağlandıktan sonra, silsile takibi olmadan,(şirket sırrı ya da yetki seviyesi gerektirmeyen koşullarda) şirketin karşılaştığı bir sorun herkesle paylaşılır ve sorunları doğru analiz edip, en kısa ve basit çözümleri üreten firma çalışanlarının pozisyonlarının yükseltilmesi gerektiğini düşünüyorum. Yoksa firma içerisinde ki yükselmenin, çalışma yılına, eğitim seviyesine ya da patronlardan kimin yeğeni olduğuna göre değişmesine karşıyım. Bir iş yapılacaksa, bu işi en iyi bilen - yapan kişi olmalıdır. . Okul ve çalışma yılı sadece firma personelinin, tecrübesinde katkı sağlamalıdır. Konumu tecrübesine göre belirlenmelidir. Ne kadar da ciddi yazdım yahu :D

Gökhan Çancılar, Personel hangi konuda eğitim alması gerektiğini bilmeyebilir çoğu zaman. Liderler daha çok teknoloji biliyorlarsa bu konuda personele yardımcı olabilirler.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

179 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt