Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılım ve grafik tasarım işlerinde sadece aracı olarak komisyon ile para kazanmak mümkün müdür?

eksisozluk.com/entry/48553696 linkteki olayı türkiyede yapabilmek mümkün mü? grafik ve yazılım işleri internet üzerinden yürürken işi ucuza yapacak adamı ben bulabiliyorsam işveren neden bulamasın? ayrıca bu tarz işlerde portfolyö önemli olduğundan 2000 dolarlık işi almak nasıl mümkün oluyor? Düzenle
Bir nevi menejerlik diyebiliriz.
İşi yapan başkası, İş veren başkası, ortada biri anlaşma sağlıyor. Özetle sadece komisyon alarak bir çok şeyi yapabilirsiniz. Buna sadece grafk tasarım, yazılım olarak bakmayın. Emlak sektörü diye bir olay var sırf komisyon üzerine kurulu bir şekilde çalışıyor.
  • Paylaş
Mümkün. Şu anda da idemama vb. sitelerin yaptığı zaten bu.
  • Paylaş
Şöyle bir dönüp bakın etrafınıza. Aracısız iş var mı ki?
  • Paylaş
Selam, İnsanlar genel de parasını verip kimsenin peşinden koşmak istemez ve internet araştırmasından önce çevre araştırması yapar ki o kişi muhtemelen vardır oda aracı olur birini bulur yada yönlendirir. Ama bizim ülkemizde genel başkasının üzerinden para kazanma olayı yaygın olduğu için 1500 e işi alır 500 e yaptırır ve 1000 lira sadece aracı olduğu o adamın baskısını çektiği için hak ettiğine inanır. Gel gelelim böyle insanların araya aracı koymadan size ulaşmasını istiyorsanız sektörünüz de kendinizi iyice tanıtmanız ve yenilikleri takip ederek referanslarınızı bir portforlyö sayfanız yada yada blogunuz da yada aracı olan siteler de (behance, deviantart, dribbble vb.) yayınlamanız tanınmanızı sağlayacağı gibi dünya çapında müşterilerde edinebilirsiniz.
  • Paylaş
Ister yazılımcı ister grafik tasarımcı olsun herkesin bir limiti vardır. Hangi dereceye kadar hangi işleri yapabilir ? Bunu ancak insanın kendisi bilir. Ne kadar iyi tanısanızda siz bilemezsiniz. Komisyonculuğunu yaptığınız bu kişi sizin ona gönderdiğiniz her işe yönelik bir çözüm üretebiliyorsa zaten komisyoncuya ihtiyaç duymaz. Kendi müşterisini kendisi bulabilir.

Ayrıca hangi işi kime yönlendireceğiniz konusunda da bilgi sahibi olmalısınız. Bu da bir alt yapı gerektirir. Mesela tasarım işiniz var ve elinizde 3 ayrı tasarımcı var. biri 3D CGI/VFX biri UI biri de photoshop ve illustrator kullanıcısı. Her birinin işi ayrı ve kendine has özellikleri vardır. Tüm tasarım işlerini tek başına düzgünce yapan bir eleman olamaz. Tamam yapar ama belirli bir seviyeye kadar yapar. İşin ihtiyaçlarına göre kime yönlendireceğinizi bilmezseniz hem sizin için hem yönlendirilen için hem de müşteri için kötü sonuçlar çıkar. Bu yüzden her sektörün alt dallarında çalışan insanları tanımalısınız. Bu da sağlam bir çevre gerektirir. Tabi ki bunu meslek haline getirecekseniz bu dediklerim geçerli. Ek kazanç olarak yapacaksanız bu kadar kasmaya lüzum yok.
  • Paylaş
Bunun lacivert rengini turkiyede bir çok site yapıyor zaten, ama türkiyede fiyatlar pahalı ( yanlış anlaşılmasın. Bence turkiye şartlarına göre az bile) ama behance yada dribbble'dan asyalı komaniçilere bir arayüz'ü 200 dolara çizdirirsin. Ama kodlama kısmını meburen bir türke yaptırmak zorundasın
  • Paylaş
Elbette mümkün.
  • Paylaş
Kazanan çok kişiyi tanıyorum. Ama hepsi sektörle ilgili bilgisi olan kişiler. İşin tekniğini bilmiyorlar ama ne yapılır, ne yapılmaz ayırabiliyorlar. Aslında yazılımcı için handikap bir durum gözükse de, işi yapıp sabit parayı alan yazılımcı daha rahattır. Müşterilerin dertleri bitmiyor çünkü. Hem teknik kısımla ilgilenip hem de müşteri görüşmeleri yapmak sıkıyor.

Fakat 1/3 gibi bir oranla çalışmak sömürülmek demektir. 50/50 olabilir. Şu da var ki yazılımcının bir gününü alacak bir şeyi satan kişi 2.000 TL'ye satarsa 300 TL verir, işi kapatır. O da onun sanatıdır. Ama elektronik ticaret sitesi gibi bir işte 50/50 bile acımasız bir oran.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

137 Görüntülenme9 Takipçi8 Yanıt