Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılım hakkında hiçbir şey bilmeyen biri için üniversitede yazılım, yazılım mühendisliği okumak ne derece doğru? Gelecekteki iş imkanı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yazılanlara katılmıyorum, yazılım hakkında hiçbir şey bilmeyen biri için bu bölümleri okumak istemesi; okuma/yazma bilmeyen birinin bunları öğrenmek istemesi gibidir diye düşünüyorum. Kendi çocukluğunuzu hatırlamıyorsanız illaki yeni okula başlayacak tanıdıklarınız vardır onları görmüşsünüzdür. Nasıl heyecanlı olurlar değil mi ? Okula gideceğim, okuma yazma öğreneceğim, arkadaşlarım olacak, eğleneceğim ve bir sürü düşünceleri olur belki. Sorduğun soruda bununla aynı neredeyse bir şey bilmemen onu öğrenmemen için engel değildir. İş imkanlarını, mesleği falan boşver arkadaşlar demiş ya yaz sevmezsen ? Okulu mu bırakacaksın ? Bölüm mü değiştireceksin ? İlk sene bilmeyen biri tökezler falan filan. Bana bunlar saçma geliyor ne alakası var arkadaş, eğer sen bu olayı istiyorsan seni heyecanlandırıyorsa sen onu illaki öğrenirsin. İnsan bence bu tür seçimlerde kendisini heyecanlandıran, düşündüğünde yerinde duramadığı seçimler yapmalı. İş imkanını vs. sen düşün bir şu anki teknoloji durumu, her şeyin yazılımsal olması sence iş imkanı var mı ? Her şeyden önce sen internette sormak yerine araştırmalar yap bu iş hakkında yazılımla neler yapılıyor. Ne gibi harikalar ortaya çıkabiliyor bunları izle, bilgi edin. Zaten izlediğinde seni heyecanlandırır, evet ben bunu yapmalıyım harika bir şey diyebiliyorsan bu işi yapmalısın. Doktorluk, mühendislik, grafikerlik bir çok meslek dalı var her biri de kendi içinde inanılmaz heyecan verici şeyler değiller mi ? Ben bir yazılımcı olarak söylemeliyim ki; yazılım, kodlar harika bir duygu. İnsan denemekten hiçbir şey kaybetmez, aynı anda çok şeyle de ilgilenebilir. Yazılım bilgim okul tabanlı değil hobi olarak yıllardır gelişen bir şey bende, şu an radyo ve televizyon okumaktayım istedikten sonra her şeyi yapabilirsin.

İşin özeti: Yazılım hakkında bir şey bilmeyen biri yazılım mühendisliği falan okuyabilir, yapılan şeyleri gördüğünde sen heyecanlanıyorsan yapmak istersen sende bunları bence okuyabilirsin. İşin geleceği oldukça açık devir teknoloji devri gelecek bunlar üzerine kurulu.
  • Paylaş
Yazılım konusunda bilgin olmayabilir. Asıl soru "İlgin var mı? "
  • Paylaş
Yazılım mühendislerinin neler yaptığını biliyor ve "bunları bende yapmak istiyor muyum ? " sorusuna olumlu cevap verebiliyorsan okuyabilirsin. Yazılım tercih etmeden önce " Asla yazılım okumam çok zor ! " diyen birisiydim. Şuan okuduğu bölüme aşık olan biriyim. Tabi bu herkeste olmaz. Kendini sürekli geliştirmek araştırmak güncel kalmak, öğrenme azmini yitirmemek başta geliyor. Gerekli bilginin temelini üniversitede veriyorlar üstünü sen tamamlıyorsun. İş imkanını dert etmeye dahi gerek yok kendini geliştirdikten sonra birçok alanda çalışabilirsin.
  • Paylaş
Daha önce hiç kıyısından köşesinden uğraşmadığın bir mesleği seçmek risklidir. Ya sevmezsen? Üniversiteyi mi bırakıcaksın? Bölüm mü değiştiriceksin? Sevmediğin bir mesleği mi yapacaksın? Bunları düşünmek lazım. İş imkanı olarak önü çok açık bir meslek.
  • Paylaş
Yazılım apayrı bir derya bana göre. Bir mimarlık, doktorluk, avukatlık vb meslekler gibi köklü bir geçmişi yoktur. Bu geçmiş pek olmadığı için de insanların beyninde oturmuş bir kültürü yoktur. Okulu bitirip hemen bir yazılım firmasında çalışayım olayı da çok kolay olan birşey değildir. Evet kimi şirketler sadece etikete bakabiliyor. Ama yazılım öyle bir derya ki çoğu kez okulda öğretilenler çağ dışı kalabiliyor.
Öncelikle çağa ayak uydurabilmek gerekiyor. Diğer mesleklere hiç benzemez. Bir sene yazmazsanız, ikinci sene körelebiliyorsunuz. Bunları dikkate almak gerekiyor. Kişi kendini yenileyebilecek mi? Dilin yeni sürümleri çıkacak daha farklı teknolojiler çıkacak kişi bunları öğrenmek isteyecek mi? Yazılımcı olmak sürekli öğrenmeyi gerektir. Yazılımda deneyim kazanılır ama asla herşey öğrenilemez.
Biraz da tutku işidir. Çoğu şeyin artık hayatımızda olduğunu sandığımız bu zamanlarda aslında keşfedilmemiş o kadar şey var ki , bu keşiflerin mücitleri yazılımcılar olacaktır (çok iddaalı oldu ama :). Hem bir bilim de hem de bir sanattır. Ancak sanatçı ruhlu insanlar bu işe odaklanabilir :).
iş imkanları:
Teknoloji çağında yaşadığımızı kabul ederek, şöyle bir çevremize bakınıyoruz: Evde ki tüm elektronik aletler, bilgisayarlar, telefonlar, tabletler, müzik çalarlar, arabalardaki elektronik sistemler kısacası bir düğmeye basıldığında çalışan çoğu alet ya da araç yazılımla destekleniyor. Yapay zekanın yavaş yavaş hayatımıza girmesiyle beraber yazılıma ve yazılımcıya olan ihtiyaç giderek artmaktadır. Bu durumu gözardı etmek için 1900 dan önce bunları konuşmamız gerekirdi. Teknoloji ile alakalı bölümler geleceği en parlak olan bölümlerdir. Özellikle de bilgisayar teknolojileri. Örnek verecek olursak bir mimarın projejesinin daha erken ve daha sağlıklı yapabilmesi için autocad ya da 3d max kullanması lazım bunlar da bilgisayar ortamında çalışan yazılımlardır. Hemen hemen her alanda yazılım artık vazgeçilmez oluyor. Bu nedenle iş imkanı en geniş sektördür.

Yazılım hakkında hiç birşey bilmeyen biri de düzgün başlarsa öğrenmeye hevesli ise çoğu şeyi öğrenecektir. Kişi bunu denemeden kısacası anlayamaz. Neden derseniz kültürü yok dedik çevremizde bir sürü yazılımcı yoktur mesela. Ama öğretmen, işletmeci gibi bölüm okuyan bir sürü şahıs vardır. Beni yanlış anlamayın sakın öğretmenlere saygım sonsuz işletme mezunları da aynı şekilde. Örnek vermem eğitim sistemine olan sitemimdir, daha yeni yeni bilgisayar bölümleri açıldığı için çevremizde çok yazılımcı yok bu durum tersi de olabilirdi. Ama tersi de olsa yine bugün o kişiler yine bir adım önde olurlardı. Artık insanoğlu bilgisayar bilimlerine muhtaç.
Umarım kendimi ifade edebilmişimdir.
  • Paylaş
Yazılım iş bulmak için ararsan sevmediğin mesleği yaparsın hayatın boyunca eğer seversen yazılıma üniversite bazlı eğitim den çok nette araştırarak bilgilerinin üzerine koyarak yapmaya çalış.
  • Paylaş
Bence mesleğini seçmeden önce programlamayla ilgili birşeyler araştır, dene, öğren zevkli buluyorsan gözün kapalı seç. Zaten üniversiteyi o kadarda da dert etmeyin, birşey öğretmiyorlar. Ön lisans okusanız da başarılı olabilirsiniz. İş bulmak için diplomanın insanların düşündüğü kadar çok ta bir önemi yok. Mülakatlarda bir şeyleri bildiğini, araştırdığını, öğrenme hevesin olduğunu ispatlamanı istiyorlar. Bu yüzdende projelere çok önem veriyorlar. Mezun olduktan sonra iş bulmak size kalmış. Bu ülkenin yazılıma ihtiyacı var ve büyüyen bir sektör.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

649 Görüntülenme8 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları