Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılım mühendisliği hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Sizce tercih etmeli miyim?

Yazılım Mühendisliği'nin bence en zor tarafı "süreklilik" istemesidir. Bildiğiniz teknolojileri sürekli takip etmeli, bilmediğiniz ve yeni teknolojileri ise sürekli öğrenmeniz gerekmektedir.

Bunları sağlayabilmek için ise, bazı şeyleri alışkanlık haline getirmeniz şarttır. Örneğin, sağlam kaynaklardan ilgilendiğiniz teknolojiler hakkında bilgileri sürekli almalısınız.

İkinci önemli bilgi ise, yazılım mühendisliği her zaman araştırma yaparak ve kendinizi geliştirerek daha yüksek verim sağlayabileceğiniz bir meslek.

Bence aktif olarak proje geliştirmiş, en az 1 projede (orta büyüklükte) tüm süreçleri ile beraber projenin içinde yazılım geliştirmiş kişilerle konuşup, onların sözlerini de dikkate alabilirsiniz.
 • Paylaş
1

Vudu Cayld, Süreklilik bence en büyük güzelliklerinden. Öğrenmeye doymayan, yeni şeyler deneyip bunları başarmaya çalışan kişiler için belki de en kıymetli şey.

Yazılım mühendisliği severek yaparsan v.s... gibi tekrarlamıycam ama bu işi geliri iyi diye yapamazsın. İlk bir kaç sene öğrendiklerin ile sektörde belki tutunabilirsin ama ilerisinde konular çok ağır ve sıkıcı geleceğinden senin için bir işkenceye dönüşebilir.

IT sektöründe yüksek rakamlar kazanmak mümkün ama sadece ticarette ki gibi inovasyonunuzu gösterebilirseniz kazanırsınız. Bunun dışında sabah 9, akşam 6 bir projenin bir kısmını kodlar evinize gidersiniz ve işe başlarken hangi noktadaysanız, emekli olduğunuz en fazla bir kaç adım ileride olursunuz. O da sektörün zorunluluklarından dolayı.

Türkiye'de henüz bu çok yaygın değil ama USA ve EU'da yazılım mühendisleri için emeklilik yaşı 30'dur. 30 yaşından sonra hiç bir firma sizi kolay, kolay programcı olarak işe almaz. Adamlar diyor ki; "Sen zaten en az 10 senedir kod yazıyorsun, artık beynin sponge Bob olmuş" :) senin hata yapma şansın yüksek. Bu süreç içerisinde deneyim edinebilmişsen gel Project Manager falan ol. Eğer edinememişsen güle, güle der gönderirler.

Bunun dışında Yazılım mühendisliği yapabilmek için ciddi eğitim alman gerek. Dikkat edersen yazılım mühendisi olmak için demedim, yapabilmek için dedim. Çünkü; Yazılım Uzmanı != Yazılım Mühendisi
İnternetten, kitaplardan, kurslardan öğrenerek belki yazılım uzmanı olabilirsiniz ama yazılım mühendisi olabilmeniz çok zordur. Bunu tam anlayabilmek için Yazılım Uzmanı, Senior Programcı v.s. ile Yazılım Mühendisi arasındaki farkı araştırmanız gerekiyor.

Küçük bir örnek vermek gerekirse; Yazılım uzmanı v.s. dediğiniz kişilerin büyük çoğunluğu kod yazarken arka planda O/S'in, RAM'in, I/O'nun durumunu bilmezler sadece ben kodumu yazarım yada sürükle-bırakımı yaparım build dediğimde Success diyorsa ve Run-Time'da problemsiz çalışıyorsa I'm a Hero! der çıkarlar işin içinden. Bilgisayar mühendislerinin çoğunun bile doğru düzgün Network Layer, OS layer bilgisi zayıftır. Zorunlu olmasa compiler design dersi bile almak/görmek istemezler. Yazılım mühendisliği işte bu noktada başlar, doğru metodolojiler ile yüksek kaliteli kod yazmanız ve yazdığınız kod sonucu compiler veya interpreter'ın neler yaptığının farkındasınızdır. Binary patch yapabilecek seviyede application ile oynayabilirsiniz.

Bu konuda son olarak söyleyebileceğim;

Che'nin de dediği gibi; "Gerçekçi ol, imkansızı iste!"
 • Paylaş
Yazılım mühendisliği okumadım ama 6-7 yıldır yazılım sektörü içindeyim. Birçok farklı projelerde görev aldım, eğitmenlik yaptım. Kendi tecrübelerimi aktarmak istiyorum ki tercihin en iyisi olsun.

Yazılım sadece bir meslek değildir. Ben işimi yaparım paramı alırım gibi bir düşünceniz varsa kesinlikle böyle bir yol seçmeyin. Yazılım emek ister, gelişmek ister, severek iş yapmayı ister. Bıkmadan araştırma işi gerektirir. Sabır gerektirir. Heyecan gerektirir. Yeni teknolojiler çıktığında öğrenirken ilk zamanlarda ki gibi heyecanlanarak öğrenmeyi gerektirir. Ve en önemlisi merak ister. Uykusuz geceler ister.

Bunları bıkmadan yapabilecekseniz yazılım uzmanı olabilirsiniz.

Ufak bir not:
Şunuda bilmen gerek; Türkiye'deki üniversiteler bir Harward, Oxford değildir. Zaten yazılım yapabilmek için gerekmiyorda. Ama kendinizi kendiniz geliştirmek gerekecek. Birçok Bilgisayar Mühendisi öğrencim oldu. Eğitim almaya geliyorlardı. Çünkü kendini geliştirmemişlerdi. Allah yolunu açık etsin.
 • Paylaş
Bizim şirketimizdeki IT ekibimizle olan ilişkilerimizden takip edebildiğimiz kadarıyla şunu söylemem gerek ki, çok sabır ve araştırmacı, sorgulayan bir yapıya sahip olmanız gerekir, saatlerce ekran önünde oturabilecek, kılı kırk yararak hatayı bulabilecek dirayete sahip olmanız gerek, en azından bu yönde kendinizi geliştirmeniz gerek. Bilişim çağında da hayat yazılım olmadan yürümediği için, çok kıymetli bir meslek. Hakkıyla yapanları takdir ediyorum. Çok şey borçluyuz. Şu yazdıklarımızı bile aslında.
 • Paylaş
Bilgisayar Mühendisliğini tercih edip etmemeniz tamamen sizin kişisel beklentileriniz ile ilgili , eğer sizi mutlu edeceğine inaniyorsanız tabiki ediniz.

Kafa yormayı, yenilikleri, keşfetmeyi, kendinizi ortaya koymayı seviyorsanız , pratik zekanız iyi ise , sabırlı iseniz , mesai saatinin çoğu boyunca kafa yormaya katlanabiliyorsanız bu mesleği tercih edebilirsiniz.
Yaptığınız şeyleri tüm dünyaya sunabilirsiniz.
Dünyanın bir çok ülkesinde iş bulabilirsiniz,
Kazancınız genelde iyi olacaktır , ekstra kişisel girişimlerle de kazancınızı arttırabilirsiniz.
Eğlence sektörüne yakın bir firmada çalışıyorsanız işiniz eğlenceli olabilir onun dışında genelde yazılım işini çoğu insan eğlenceli bulmaz :) .


Ben 6 senedir bu mesleği yapmaktayım, aldığım maaştan , çalıştığım firmadan gayet memnunum. Genelde küçük firmalarda çalıştım. Daha eğlenceli projelerde çalışmayı isterdim, çalıştığım firmanın daha fazla büyümesini daha çok geliri olmasını isterdim.

Şu anki çalıştığım yerli personeli olan firmada yurtdışındaki müşterilerimize hizmet vermekteyiz, tüm gelirimiz ihracattan geliyor. Büyük firmalara hizmet veriyoruz , bu özellikleri gerçekten tatmin edici.

Eğer yazılım mühendisliği hakkında ya da çalıştığım firmalar hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz mesaj gönderebilirsiniz , email / chat / skype / telefon hepsi ok :) .
 • Paylaş
2

Ersen Tekin, Abdurrahim bey ben bahsettikleriniz hakkında daha fazla bilgi almak istiyorum. Beni takip ederseniz mesajla iletişime geçelim. Teşekkürler.

Abdurrahim Eke, Mesajla iletişime geçtik, teşekkürler inploid .

Bence başkalarının tavsiyelerine göre tercih edilecek bir meslek değil. Kriterleri belli kendini ölçüp, tartıp karar vermen en iyisi diye düşünüyorum.
 • Paylaş
Bilgisayar mühendisliği veya yazılım mühendisliği parası iyi olan ama stresli işlerdir, iş bulması kolay ama bedenen değil de insanda beyin yorgunluğu yapar. Bu insanın kendini ne kadar geliştirdiği ile alakalı değil. Ne kadar kendini geliştirirsen o kadar iyi para alırsın ama yorgunluk olayı değişmiyor malesef, ilerde genel müdür olsan bile o yorgunluk hep oluyor. Durmadan senden beklentiler artıyor. İleride yapmak istediğin iş, senin sosyal yaşantını etkilemesine izin verme, iş sadece araçtır.

Malesef, web teknolojileri ile uğraşmak gerçekten bu işten ileride çok

zevk alacağın anlamına gelmiyor. Belki oluşan bu merakı bir hobi
olarak da değerlendirmek gerekebilir. Bu konuda yukarıda bahsetttiğim
durumları da göz önünde bulundurarak tekrar düşünülmesini tavsiye ediyorum.


Öğrenilecek yazılım dilleri ve programlar işin iskeletini oluşturuyor. Ama bunlar sadece bir araç. yazılımsal olarak bir işi birden farklı şekilde yapabilirsin, önemli olan işi düzgün yapmak, sonuçta çıkardığın ürünün nasıl yapıldığı değil, kullanıcılara ne kadar value (değer) kattığıdır. Yazılımı 2 satır kod yazmak olarak kesinlikle düşünmemek gerek, object oriented programming pirensiplerini bilip, dizayn patern leri uygulayarak yazılım geliştirmek gerekir. bu şekilde yazılım geliştirmek mühendisleri diğer yazılım bilenlerden ayırır. tabi bunların dışında başka şeyler de var...


Kurumsal bir şirkette çalıştığımdan dolayı "kurumsal düşünce" ile fikirlerimi beyan ediyorum.

 • Paylaş
Yazılım Mühendisliği tercih edilebilecek sayılı mühendislik bölümlerinden biridir. Fakat ciddi anlamda bir Yazılım Mühendisliği hizmeti vermeyi hedefliyorsak Türkiye sınırlarının dışına çıkmak gerekiyor, zira Türkiye'de yazılım mühendisliği hak ettiği yerde değil, yazılım mühendisi nedir sorusuna cevap veremeyecek girişimcilerle dolu Türkiye. Avrupa ya da Amerika'da devam edilecekse tercih edilmeli.
 • Paylaş
Okuyup 4 yıl harcayıp 1 yıl stajer muamelesi görmek yerine otur bu 5 yılda çalış uğraş yazılımı öğren kendi işini kur... Yazılım mühendisi arkadaşım var 2 bin tl maaşla bir borsa şirketinde destek elemanı olarak çalışıyor. .
 • Paylaş
Gecelerini gündüzlerine katarak çalıştıklarını biliyorum. Ama asıl merak ettiğim verdiklerini alabiliyorlar mı?
 • Paylaş
Bu seneki tercihler yapıldı herhalde artık ama yine de şunları söylemek isterim:

Öncelikle yazılıma bulaşan kişilerin mesai kavramlarını unutmaları gerekir. 24 saat (uyurken bile) beynen çalışan bir yapıya bürüneceklerdir ve çok sosyal, bir o kadar da asosyal olmaları gerekecektir. Tüm bu durumlar da zaman içerisinde 'keşke bir büfe açsaydım, nereden bulaştım buna, bilgisayarla ilgili sadece word excel bilerek kalsaydım' dedirtecektir :)
 • Paylaş
Hayalim olan bir meslekti, fakat şu an computer science okuyorum cok uzak olmasa gerek :)
 • Paylaş
1

Vudu Cayld, computer science mezunu olunca ne çıkacaksın ki?

Doğru; sürekli kendini geliştirmen gerekir, beynen çalışılması gerekir fakat. Fakat tüm yazılım geliştiricileri doğa üstü şeyler yapmazlar, filmlerdeki gibi bir hayat söz konusu değildir :)
Örneğin; ülkemizde 2006 yılında .NET Framework 2.0 ile iş hayatına başlamış bir firma, halen aynı teknoloji ile yaşamını sürdürebilmektedir. Koşullar sektörde bulunduğunuz konuma, kullandığınız teknolojiye v.b. parametrelere göre farklılıklar gösterebilir.
 • Paylaş
Kesinlikle.
 • Paylaş
Microsoft gibi bir şirkete kapağı atarsan çok güzel birşey...
 • Paylaş
3

Emir Ercan Ayar, "Kapağı atmak" bir yazılım mühendisi için pek de uygun olmayan bir fiil olsa gerek..

Sinan B., Aynen hocam kapağı atmak yazılım geliştiricileri için son derece uzak bir eylem olmalı. Çünkü bu sektörde kapağı attım diye düşünürseniz, maksimum 6 ay içinde kapı önüne atılırsınız :)

Aytunç Can Kır, Katılıyorum, genelde kapağı atan insanlar aynı şekilde kapakları frizbi olup uçup gidiyor :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4443 Görüntülenme25 Takipçi16 Yanıt