Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılım Mühendisliği ile Bilgisayar Mühendisliği arasındaki farklar nelerdir? Hangisi daha avantajlıdır?

Farklı bir bakış açısı olması açısından Fırat Üniversitesi'ndeki iki bölüme de ait ders listesini paylaşmak istedim.
  • Paylaş
Aslında benim fikrim bilgi teknolojileri kısmının aslında çok fazla mühendislik olmadığı yönünde. Gerek network yöneticili gerek yazılım uzmanlığı gerekse sistem yöneticiliği mühendislik kavramının dışında. Mühendislik bölümü okumayan bir insan ilgi duyuyorsa ve kabiliyeti varsa çok hızlı bir şekilde BT de ilerleyebilir. Oysa mühendislik ayrı bir yetenek gerektirir. Mühendislik bölümleri de piyasaya eleman yetiştirmekten daha çok kişileri akademik alana yöneltmeye uğraşır. Mühendislik okuyan çoğu insan BT sektöründe faaliyet gösteriyor. Fakat bu belki de kişisel yatkınlığın ve okunulan bölümün bir kısımdan BT sektörüne bağlanması. Ama bu durumda mühendislik sadece diplomada kalıyor. Çünkü BT sektöründe kişiler üretmekten daha çok var olan sistemleri yaşatma üzerine çalışıyorlar. Kendim telekomünikasyon mühendisliği öğrencisiyim . Aynı zamanda ağ teknolojileri üzerine çalışıyorum ve şunu diyebilirim ikisi de çok ayrı dünyalar.
  • Paylaş
Bu hangi alanda ilerlemek istendiğine göre değişir. Müfredata hakim değilim ama bilgisayar mühendisleri yazılım dışında pek çok konuda ders alıyorlar. Eğer yazılım sektöründe çalışmayı düşünüyorsam yazılım mühendisliğini tercih ederdim ki 4 senem sadece yazılım ile ilgili olurdu.
  • Paylaş
Sektör açısından bakıldığında akademik eğitim müfredatları dışında ikisinin de bir farkı yok.Yani sektörde iş veren bilgisayar mühendisini,yazılım mühendisini,matematik mühendisini,fizik mühendisini hatta matematik-bilgisayar mezunlarını aynı kefeye koymakta. şahsi görüşüm eğer yalnızca yazılım metodolojileri,yazılım teknolojileri ve yazılım ile ilgili diğer temel alt başlıklar hakkında uzmanlaşmak istiyorsanız yazılım mühendisliği okumanız.Öte yandan bilgisayar mühendisliği yazılım mühendisliğini gibi yalnızca tek bir dala odaklanan bir alan değil.Örneğin bir bilgisayar mühendisliği öğrencisi Software Engineering,Visual Based Programming,Object Oriented Programming,Mobile Programming,Web Programming,System Programming,Compiler Design gibi yazılım teknolojilerine yönelik dersler alırken öbür yandan Computer Graphics,Microprocessor And Assembly Language Programming,Fuzzy Logic and Artificial Neural Networks,Embedded systems gibi bilgisayar bilimleri başlığı altında işlenen dersleri de alır.
  • Paylaş
Muhendislik bölümleri aslın bazen saçma oluyor.
Bilgisayar mühendisliği kavramını anlamakta zorlanıyorum.
  • Paylaş
2

Kadir Babacan, Yazılım mühendisi donanımdan anlamaz ;)

Mustafa Kaplan, Donanım dan anlayanlara bilgisayar mühendisi mi deniyor o zaman elektronik mühendislerini ne yapacağız.

Türkiye'de ikisinin de meslek odası olmadığından, ölü durumdadır...
Oda olsaydı kendi kararlarını, hangisinin hangi işleri yapabileceğini, müfredatları, imza yetkileri vb, eksiksiz olurdu...
  • Paylaş
5

Cem Başaranoğlu, Türkiye'de Bilgisayar Mühendisleri Odası bulunmaktadır. bmo.org.tr

Cihan Sari, yani, bir mimar gibi, insaat muh. gibi, makine muh. gibi. odanin onayli muhendislerinin bu meslek ile ilgili imza yetkileri vb. yok demek istiyorum. hali hazirdaki "bmo" bir lokal, bir dernek gorevi gormektedir.

mesela bi bina yapsan, yapı denetime, mimara, insaat muh. ihtiyaciniz var. odaya kayitli olmayan oda numarasi, diploma onayi olmayan muhendise kanunen insaatinizi yaptirabilir misiniz?

ama yazilim muhendisi olmayan, programcilik, elektronik, petrol, matematik vs. mezunlari kamu kurumlarinda e-devlet isleyisi yazilimlarinda bile calisiyorlar...
mesleki ehliyetleri var mi? yok....

Cem Başaranoğlu, bu bahsettiğiniz "kontrolsüzlükten" bizlerde rahatsızız.Fakat ülkemizde bilgisayar yada yazılım mühendisi diploması alıp yazılım mimarileri,tasarım desenleri,nesne yönelimli programlama gibi konularda bilgi sahibi olmayan bir çok insan var.Ayrıca iş verenin de işine geliyor bu durum daha az ücret ile insan istihdam edebiliyor.Sonuç olarak ben yeni mezun arkadaşlarımızın yada iş hayatına okurken atılacak arkadaşlarımızın prensipleri olmasından yanayım x kadar maaşa çalışırım zihniyetinden kurtulursak sanırım bir şeyleri aşabiliriz.

Cihan Sari, vel-hasili "kontrolsüzlük" olmamasi icin TOBB'a bağlı gerçek bir meslek odası olmalıdır. avukatlik, muhasbecilik stajları gibi, meslek ehliyeti verebilmesi için odanin zorunluluklari olmasi gereklidir. daha çok gereken şey sayabilirim. ancak işin temelinde ODA=DERNEK olmamalı ve standartlar koymalidir. yoksa kişilerin prensipleri nereye kadar?

Cihan Sari, prensipleri olmayan yeminli mali müşsvir olabilir mu? veya avukat?

Yazılım mühendisliğinde sadece yazılım, bilgisayar mühendisliğinde kısmen yazılım ama ağırlıklı bilgi teknolojileri öğrenirsin...
  • Paylaş
1

Mertcan Gürel, Yazılım mühendisliğinde sadece yazılım, bilgisayar mühendisliğinde kısmen yazılım ama ağırlıklı bilgi teknolojileri öğrenirsin...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR