Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılım patenti ile ilgili olarak bir özelliğin patenti alınabilir mi?

Bildiğim kadarı firmalar birbirlerine patent ihlali üzerinden birsürü dava açabiliyorlar. Firmalar kullanımdaki bir yazılımlarının belli bir özelliği için patent alabiliyorlar mı? Basit bir örnek vereyim: Mesela CTRL+C özelliğine filtre yapmış olsunlar. Bu tip bir özelliğin patenti alınabilir mi? Bu nedenle sonrasında ben kendi yazılımımda bu tip bir özellik kullanırsam patent ihlali sonucu doğurur mu?Düzenle
Yazılım patenti Türkiye'de malesef henüz alınamıyor. Amerika'da buna imkan var ancak burada bu henüz mümkün değil. Türkiye'de yazılımınızın özelliklerini bir donanıma bağlı olarak açıklayabiliyorsanız bu mümkün olabiliyor ancak bu durumda da yazılımınızın sadece belirli bir tür donanımla veya bir mekanizma ile anlamlı hale geldiğini ve bir probleme bu şekilde çözüm olabildiğini göstermeniz gerekiyor.

Buna ek olarak; herhangi bir patentin belirli bir süre sonunda halka malolması gibi bir durum var (patent alındıktan 20 yıl sonra sanırsam). Bu şekilde; örneğin Ctrl+C gibi bir özelliğin patenti Amerika'da alınmış olunsa dahi, 20 yıl geçti ise herkes telif izni alınmaksızın kullanabiliyor.
  • Paylaş
Bilgiler için çok teşekkürler Serkan,

Aslında merak ettiğim tam da aradaki bu 20 yıl. :)

CTRL+C örneğinden devam edecek olursam şöyle bir durumların ortaya çıkabileceğini düşünüyorum: (Bu tip bir özelliğin patentinin alınabildiğini varsayarak)

Mesela ilk defa CTRL+C özelliğini kullanmış olayım ve patent almamış olayım:
1. Başka birileri bu özelliği beğendi ve sonradan patentini aldı. Bu durumda; kullanmış olduğum bu özellik yüzünden geliştirmiş olduğum yazılımda sonradan patent ihlali yapacak olmuş oluyorum.

CTRL+C özelliğini kullanmış olayım ancak patenti daha önceden alınmış olsun:
2. Böyle basit bir özelliğin patenti olamayacağını düşündüm diyelim ve özelliği kullandım.  Bu durumda yazılımda yine patent ihlali yapılmış olacak.

Eğer yazılımlarda kullanılan bu tip özelliklerin patentleri alınabiliyorsa, beğendiğimiz  ya da ilk defa kullandığımız bir özellik nedeni ile patent ihlali yapmış veya yapacak olabiliriz.

İçeriğini tam olarak bilmemekle beraber, büyük yazılım şirketlerinin birbirlerine açtıkları konu ile ilgili davaları duymuşuzdur. Dediğimiz şirketlerin patent ihlalleri ile ilgili araştırma yapan ekiplerinin ve dava açan avukatlık büroları ile anlaşmalarının olduğunu kesinlikle düşünmekteyim.

Eğer küçük bir takım olarak yazılım alanında çalışılıyorsa, ne böyle bir ekibiniz ne de anlaşmalı olduğunuz bir avukatlık büronuz vardır. Kaldı ki bu tip bir araştırma yapabilmek için kaynağınız da muhtemelen yoktur.

Herhangi bir yazılım özelliğine patent alınıp alınamıyor olması temel olarak yukarıdaki nedenlerle kafamı kurcalıyor.

Patent üzerine çalışan avukat arkadaşlar varsa belki onlar da bu merakımı giderebilirler veya yol gösterebilirler.
  • Paylaş
7

Serkan Köse, Behsettiin 2 durumu ele alacak olursak;

1. Başka birileri bu özelliği beğendi ve sonradan patentini aldı. Bu durumda; kullanmış olduğum bu özellik yüzünden geliştirmiş olduğum yazılımda sonradan patent ihlali yapacak olmuş oluyorum.

Bu durumda yazılımındaki bu özelliği ilk olarak kendi kodunda kullandığını ispatlayabilirsen, ki dosyalardaki tarih, yazılımın kullanıldığı yerlerdeki tarih, vs. buna yetiyor, aslen patent ihlali yapmış olmazsın. Patent'in bir diğer özelliği de dünyada başka bir yerde birisi tarafından -aynı geliştirme için konuşuyorum- yapılmamış olma şartıdır. Yani yenilik içermelidir. Dolayısı ile böyle bir durumda sen patent ihlali yapmış sayılmazsın hatta o diğer kişi patent alamaz.

2. Böyle basit bir özelliğin patenti olamayacağını düşündüm diyelim ve özelliği kullandım. Bu durumda yazılımda yine patent ihlali yapılmış olacak.

Patent ihlalleri, ihlalin yapıldığı an ve duruma göre değerlendirilir ve hukuki bir süreci gerektirir. Dolayısı ile bu durumda dahi patent ihlali yapmış olsan bile bu durum mahkeme de daha derinlemesine incelenecektir. Buna ek olarak bir yazılımdaki süreç, yöntem, vb. patent ihlallerinin anlaşılması neredeyse imkansızdır ve birebir aynı olması da çok zordur. Yazılım içerisindeki Ctrl+C vb. kısımlar için ise patent alınmış olsa dahi patenti alan firmaların bizlerle çok işi olmaz, bunun yerine bu işe gerçekten para verebilecek büyük firmalar veya onların donanım, vs. kanatları ile savaşırlar. Örneğin bir bilgisayar firması ürettiği klavyeye Ctrl tuşu koyuyorsa Ctrl+C kombinasyonu için oluşması muhtemel bir patent ihlalini bu firma ile lisans üzerine anlaşarak gerçekleştirebilir.


NOT: Ctrl+C örneği soru ve yorumda bahsi geçtiği için verilmiştir.

Hakan, şimdi aslında inploid'in de bence böyle bir sorunu var @serkan çünkü @ işaretinden sonra isim üzerine tıklayıp profil tercihlerine yönelme ve profili yorum içinde geçirme özelliği twiter dan önce inploid te vardı belkiburdan yürüttüler ne malum :) dava açtınız mı? :))

Serkan Köse, :) yok be abi... ne davası.. @işareti ile yönlendirme onların işi aslolarak... öncesinde başka bir yerde görmedim ben..?

Hakan, Olsun onların @ bizim @ gibi çalışmıyordu ama dimi :) çamur yapalım reklam olsun :)

Serkan Köse, :):) aklın yolu bir diyelim :)

Hakan, çok mütevazısın ben bu cümleyi nerden hatırlıyorum acaba :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1168 Görüntülenme7 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları