Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılım Proje Yöneticisi ne iş yapar?

Proje yöneticisi : Projeyi tasarlayan , fikirleriyle canlılık katan , çizimlerini yapan ,hangi kitlelere hitap edeceğini ayarlayan , çalıştığı ekip'e nerde ne yapılacağını bildiren kişidir.

Örneğin : Atatürk'ü Proje Yöneticisi olarak tanımlarsak , Kurtuluş Savaşını kafasında çizip tasarlaması ve o yönde neyin nasıl yapılacağını belirtmesi ,sonunda projeyi sonlandırıp vatanı yani projeyi teslim eden kişi gibi düşünebilirsin. Bir nevi Film setlerindeki yönetmen ve senarist de olabilir.

  • Paylaş
2

Cem Kılıçkaplan, Bu şekilde "çalışabilen" kaç tane proje yöneticisi vardır acaba? :)

Patron, Bilemiyorum ... Bir araştır istersen :)

Okulumuzda "Sistem Analizi ve Tasarımı" diye bir ders vardı. İsimden anlaşılacağı gibi bir projenin sistemli geliştirmek ve tasarımını yapmaktı. Herkesin 5'erli grubu vardı ve ben grubumda "Proje Yöneticisiydim". Gerçek hayattaki gibi büyük bir proje geliştirmedik ama bu projeden sonra çıkarımlarım: "Yürütülen projenin ekip yapısını oluşturmak", "Görev atamalarını yapmak", "Projenin düzgün bir şekilde yürümesini sağlamak", "Fizibilite yapmak" gibi işleri vardır.


  • Paylaş
1

Cem Kılıçkaplan, Muhammed Bey'in yanıtına göre sizinki daha gerçekçi bir yanıt olmuş. Bu işleri önünüze çıkarılan tüm engellere rağmen hakkıyla yapmaya çalışmaktan "fikirlerimizle canlılık katmak" denen işi pek beceremiyoruz maalesef. Benim gibi çalışan pek çok arkadaşım da aynı dertten muzdarip.

Sınıfta öğretmen, orkestrada şey neyse, yazılımda proje yöneticisi de odur. Tüm ekibin çalışmasından tutun da, verimli bir şekilde çalışmasına, birbirleriyle ortak çalışabilmesinden tutun da, birlikte ortaya güzel bir ürün çıkarmasına varıncaya kadar herşey aslında onun sorumluluğundadır. Teknik direktörün maç başlarken forma giyip sahaya çıkanına proje yöneticisi denir (en azından olması gereken budur) .
  • Paylaş
Tüm proje yöneticilerinin yaptığını yaparak ekibini projenin ihtiyaçları doğrultusunda yönetir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1538 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt