Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılım sektöründe iş bulmak için hangi adımları izlemeliyim?

Yazılım sektöründe hiç iş deneyimim yok. Kendi çapımda yaptığım ufak tefek projeler var. Kendimi sürekli geliştirmeye çalışıyorum. İnternetten bazı ilanlara bakıyorum onlarda genellikle yazılım uzmanlı vb. pozisyonlar. Bu yüzden nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilemiyorum.Düzenle
Çalışmış olduğum firmanın eleman alım sürecinde izlemiş olduğu politikayı seninle paylaşmak isterim. Firma olarak biz neleri bildiğinden ziyade neleri öğrenebileceğine bakıyoruz. Daha önce kod yazmış mı? Yazılıma ne kadar meraklı, neden yazılımı seçti? Tüm başvuranlar işimi seviyorum, yazılımı seviyorum diyor ama diğerlerinden kendini ayıran somut bir şey veremiyorlar. Daha önce kendi sorununa çözüm olan basit bir program yazdın mı? Yoksa ufak tefek projelerden kastın, oto kiralama programı, otel rezervasyon programı vb. gibi her yerde olan şeyler mi? Projelerinin amacı neydi. Her kod satırında para kazanmayı mı amaçlıyorsun? Kendi çapımda demişsin. Senin çapın nedir? Yazılımcı olmasaydın ne olurdun. Hiç tecrübem yok diyorsun, bu sorun değil. Neler yaptın, dahil olduğun gruplar var mı? Hangi forumlarda aktifsin, bir blog tutuyor musun yaptığın-öğrendiğin işlere dair. Yazılım sadece kod yazmaktan ibaret değil, yazdıklarını anlatabiliyor musun? Raporlayabilecek misin? Kod standartların var mı? Yazdığın kodu 5 yıl sonra açtığında okuyabilir misin? Kendimi sürekli geliştirmeye çalışıyorum diyorsun, mesela neler yapıyorsun? Kimleri takip ediyorsun, çok sık başvurduğun kaynaklar nelerdir. Neyi ya da neleri öğrenmen gerektiğini nasıl tespit ediyorsun. Yazılımda yaşadığın sorunları, hangi adımlardan geçirerek çözmeye çalışıyorsun. Google'a doğru soruları sorabiliyor musun? Bu sorulara içten cevap veren bir CV hazırladığında inan ki, seni yetiştirip kendi bünyesinde barındırmak isteyen bir çok firma olacaktır.

Kişisel düşüncem şu an bu soruların büyük bir kısmına ilk anda cevap verememiş olman ama endişelenme yazılım uzun bir süreçtir ve zamanla hepsini öğreneceksin :) İş hayatında şimdiden başarılar dilerim.
  • Paylaş
2

Aplikalab, Cevabı çok beğendik. Aynen biz de takım arkadaşlarımızı seçerken bu soruları soruyoruz. Yaptığı işi gerçekten severek ve keyif alarak yapan, sevdiğinden de emin olan bir kişiyle herkes çalışmak ister.

Teşekkürler.

Birkan Aydin, Bende bilgi ve tecrübelerinizi paylaşma felsefenizi pek bi beğendim :) Gözü mobilden başka bir şey görmeyen köpeğinizle, kedinize de bayıldım :)

Öncelikle yazılım dilleri içerisinde hangisinin seni mutlu ettiğini, hangisinde gerçekten severek başarılı olabileceğini kestirmen gerekiyor. Başta Junior olarak veya öğrenebileceğin, kendini geliştirebileceğin bir firmaya girmeye özen göster. Bu uzun ve meşakatli bir süreç çünkü. Direk bir firmayı bulunca hemen girme, en başta seçici olmalısın ve o firmada ne tür projeler gelişiyor, hangi alanda kendini geliştireceksin, ne gibi işler oluyor bunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendi hedeflerinle karşılaştırma yapman gerekiyor. Bunun sebebi de orada edineceğin tecrübeler seni ne kadar ileri götürecek ve hedeflerine ulaşmanı destekleyecek tecrübeler mi? Öncelikli olarak bunları tercih etmeye özen göstermen gerekiyor diye düşünüyorum. Firmalar genelde başta düşük bir ücret ile başlatırlar, bu herkes için böyledir diyemem tabii ki şansa göre veya senin yaptığın görüşmeye göre değişir, ama gerçekten durumun kurtarıyor ise, bir süre az ücrete çok şey öğrenebileceğin bir ortama girmeni ve orada sabırlı ve istikrarlı bir şekilde ilerleyip, bir şeyler yaparak kendini kanıtlarsan emin ol, bulabileceğin işler ve çalıştığın yerdeki durumun fark yaratıcaktır. Genelde kariyer siteleri, uzman ararlar, senin direk firmaların sitelerine girip kariyer bölümlerine başvuru yapıp, güzel sade bir cv dosyası ile hedefini belirttiğin, ve firmaya girersen şunları yapabilirim veya yapacağım diyebileceğin güzel cümleler olması da fark yaratan bir unsur olacaktır. Fakat dediğim gibi en başta kafanda hangi alanda kod yazacağını, hangi tarafta olacağını seçmen ve o seçtiğin alan ile ilgili de sürekli proje ve kod yazman senin açından çok iyi olacaktır.

Bayağı karışık bir yorum oldu dostum ama idare et. Umarım sana yardımcı olabileceğim birkaç cümle kurabilmişimdir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

122 Görüntülenme7 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları