Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılım uzmanlığı hakkında önerebileceğiniz dökümanlar nelerdir?

Yazılım uzmanlığı hakkında bilmem gereken makaleler, dökümanlar ve önerileriniz var mı?Düzenle
Henüz çok fazla okuma fırsatı bulamadım ama içeriğine göz attığım ve okuduğum kadarıyla, teknik anlamda doyurucu bir anlatımla faydalı bir eser olduğunu düşündüğüm Yazılım Mühendisliği isimli kitabı önerebilirim. papatya.gen.tr/YazilimMuhendisligi.htm
Verdiğim adreste kitabın içindekiler kısmı da mevcut. Sektörde ilerledikçe referans olarak kullanmaya devam edeceğiniz ve bir sefer okuyup kenara atmayacağınız hatta bazı kısımları anlamak için dönem dönem tekrar okuma ihtiyacı duyacağınız nitelikte bir kitaptır.

Yazılım sektörü için yazılmış kaliteli Türkçe kaynaklar oldukça kısıtlı olmasına rağmen Papatya ve Seçkin yayıncılık bu alanda epey kaliteli eserler çıkartmaktadır. Yazarları genelde akademik düzeyde ünvanlara sahip kişilerdir. Türkçe ders kitaplarının satıldığı tdk.com.tr/ adresini de incelemenizi tavsiye ederim. Eğer yazılım alanında Türkçe kitaplar edinmek isterseniz ilk göz atmanız gerektiğini düşündüğüm yerlerdir.

Bunlara ek olarak, Dr. Rıfat Çölkesen ve Prof. Dr. Vasif Vagifoğlu Nabiyev gibi değerli hocaların da kitaplarını ve çalışmalarını takip etmenizi öneririm.
  • Paylaş
2

Ömer Abanoz, Her zaman ki gibi beklediğim cevabın karşılığını sağladığınız için teşekkür ederim ihtiyacım olanda bu tarz bir şey verdiğiniz kaynağın gerçekten yararlı olacağını düşünüyorum. İçerik olarak göz attım ve almayı düşünebileceğim bir kitap

Brutal Code, Rica ederim. İyi okumalar.

Yazılımın girmediği sosyal yaşam alanı neredeyse yok gibidir. Basit bir oyundan karmaşık bir mühendislik uygulamasına, her bir yazılım alanı kendine has, uygulamaya özgü disiplinlerle çalışır. Bunun sonucu olarak, bugün yazılım uzmanı olmanın, bir alt başlıkta uzmanlaşmış olmadan çok da anlamı bulunmaktadır. Tıpkı bir tıp insanı gibi: Kendinizi tıp alanı içinde tanımlamak için doktor olduğunuzu söylemeniz yeterli değildir, ne doktoru olduğunuzu belirtmelisiniz yoksa tanımsız bir doktorsunuz demektir. Tanımsızlık ise çarpımda sıfır gibi sıfatınızı da tanımsız yapar. Bizim mesleğimize dönersek yazılım uzmanı olmak değil, bir alanda uzmanlaşmış bir yazılımcı olmak gerekir. Sadece yazılım uzmanı olmanın, işçi pazarında bekleyerek "ne iş olsa yaparım" demekten pek farklı olmadığı şimdi umarım biraz daha netleşmiştir. İyi bir yazılımcı mutlaka alt branşlarla da ilgili olmalıdır. "Ne konu olsa, kodunu yazarım" demek sizi kod yazıcı yapabilir ama yazılımcı yapmaz. Yazılımcılığı kod yazıcılık olarak görmekte ısrar eden bir zümrenin aksine yazılımcılığın her şeyden önce bir sanat olduğunu kabul edenlerdenim. Kod yazmak, yazılım uzmanlığımın sonlarda olan, en kolay aşamalarındandır. Dolayısı ile böyle geniş bir alanda "şu kaynakları oku, yeter" demek kadar abes, yanlış ve zararlı bir bilgece söylem olamaz.
  • Paylaş
Arkadaşlar elbette yazılım uzmanlığı sürecinin ne kadar bilgi deneyimi ve süreç aldığının farkındayım. Benim sizlerden beklediğim sorunun cevabı kısa maddeler halinde sizlere aktarayım.
Yazılım uzmanı nedir kimdir?
ne iş yapar hangi kaynaklardan yararlanır, hangi süreçleri gözlemler, buna benzer daha çok sorulabilecek soruların cevaplarını döküman halinde aradığım makaleler kaynaklar arıyorum. Araştırmalarıma göre "Yazılım uzmanı nedir, ne iş yapar gibi soruların cevaplarına ulaşılması kolay ama diğer süreçlerin neler getirdiği izlenimini henüz bulabilmiş değilim.
  • Paylaş
Ömer Bey Arkadaşların demek istedikleri hangi alanda uzman yazılım uzmanı genel anlamda sorunuzu belirtmişsiniz Örneğin web yazılımcısımı , veri tabanı programcısımı , oyun mu , mobil yazılım mı vb gibi ?
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

291 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları