Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılıma patent verilmesi hakkında görüşleriniz nedir?

Amerikan uygulamasında yazılımların da patent koruması altına alınabildiğinden bahsedildiğini akılda bulundurarak değerlendirilmesini rica ederim.Düzenle
Bence yazılım çok geniş bir konu olduğu için "patent" kapsamı yanlış değerlendiriliyor.

Yasada patent alınamayacak şeyler olarak " Problem veya sistem analizi, program akış planı, kodlama aşamaları " gibi bir çerçeve çizilmiş. Bence zaten programlamanın bu kısmı, işin sanat kısmı. Bu konularla ilgili olarak da 5846 sayılı yasa ile -yetersiz de olsa- bazı korumalar sağlanıyor.


Ancak, mesela C# da geliştirdiğiniz bir kodun neresine patent alacaksınız? Yenilik yok ki. Kuralları zaten konulmuş, geliştirme ortamı piyasada satılan bir araçta bir şeyler yazmışsınız. En fazla ne yeniliği yapabilirsiniz?
Ya da şöyle düşünün yazılıma doğrudan patent verilse idi, mesela bir "cari hesap takip programı" geliştirip TPE'nin kapısını ilk çalan, tüm ülkenin tekel "cari hesap programı" satıcısı olurdu.

Patent ya da faydalı model biraz ayrı bir konu. Yukarıda sayılan kapsam içinde mesela "matematiksel model" hiç sayılmamış. Yani siz bir sıralama algoritması için yeni bir matematiksel model geliştirebiliyorsanız bunun patentini almak için herhangi bir engel yok. Ya da ne bileyim yeni bir CASE aracı ya da bir programlama dili geliştirebiliyorsanız bunun patentini almakta da herhangi bir engel yok. Embed uygulamalar konusunda patent almanın daha kolay olması da bu sebeple. Yani bir embed uygulama üzerinde kullandığınız yazılım ne kadar basit olursa olsun, tüm sistemin mütemmim cüz'ü (ayrılmaz parçası) olacağı için patentin kapsamına giriyor. Ancak tabi ki embed uygulamanın kendisinin yenilik getirmesi gerekiyor.

  • Paylaş
Aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabileceğiniz, TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ KURULUŞ VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TASARISI TASLAĞI ve gerekçesini gözden geçirmekte fayda var. 7.madde gerekçesinin bir kısmını buraya aktarıyorum:

Bilgisayar programı, kavram olarak bir bilgisayarın işletilmesi ile ilgili talimatları kapsar. Problem veya sistem analizi, program akış planı, kodlama aşamaları itibariyle bilgisayar programı patent korumasından yararlanamaz. Ancak, bir bilgisayar programı bir cihaz ile birlikte patent korumasına hak kazanabilmektedir. Estetik niteliği olan eserler, insan gözüne ve zevkine hitap eden sanatsal değer taşıyan estetik dış görünüm düzenlemeleridir. Teknik olmayan özelliklere sahip ve yorumu sübjektif değerlendirmeler gerektiren bu eserlere patent verilmez. Bununla beraber estetik yaratmaların gerçekleştirilmesinde kullanılan cihaz veya yöntemlere patent verilebilir. Bilginin derlenmesi, düzenlenmesi, sunulması ve iletilmesi ile ilgili teknik yönü bulunmayan yöntemler teknik nitelik taşımayan usuller oldukları için patentlenemezler.

Not: Bağlantıda karşınıza bir görüş bildirme formu da çıkıyor ki vatandaşların yasama süreçlerine katılımını sağlamak için güzel bir uygulama: tpe.gov.tr%2fkanungorus%2f'>tpe.gov.tr/kanungorus/

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

846 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt