Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılımcı olarak çalıştığınız şirkette en son aldığınız maaş ne kadardır?

Yazılımcıların şirketlerde aldıkları ortalama ücretleri hepimiz merak etmişizdir.. Büyük şehirlerde ücretlerin genelde çok yüksek olduğunu söyleseler de giderlerin çokluğundan dolayı geçinme sıkıntısı yaptığımız işin sıkıntısı ve diğer sıkıntılar verimliliği azaltmaktadır.. Çalıştığınız şehri ,Bulunduğunuz pozisyon ve aldığınız maaşı yazıp çoğu yazılım uğraşanları bilgilendirirseniz büyük bir yarar sağlamış olacaksınız...Düzenle
Genel izlenimimi aktarmak isterim.
Ücret konusunu belirleyen çok parametre var. Kendimizi bir an için bizi işe alacak şirketin yöneticisi yerine koyalım. Bize kaç para maaş vermeli? Bunun için yöneticinin düşündüğü parametreler neler?

 • Diplomalı mı?
 • Alaylı mı?
 • Tecrübesi var mı?
 • Referansları neler?
 • Askerliğini yapmış mı yoksa üç beş ay sonra bizi bırakır gider mi?
 • Evli mi? Yoksa yakın zamanda evlenir de zam ister mi? (İş görüşmelerinde kız arkadaşınız erkek arkadaşınız var mı gibi sorularla da karşılaşırsınız şaşırmayın bundandır.)
 • Ailesi ile mi yaşıyor yalnız mı? (Yani kiracı mı değil mi?)
 • ....
ve daha pek çok parametre var ve bunların her biri gerçekten sizi işe alacak kişinin notları arasında borsa gibi sizin ücret beklentinizi tahmin ederken bir aşağı bir yukarı inip çıkar.

Siz ayda 2 bin TL isterken 2x12=yılda en az 24 bin liralık bir gider (sigorta vs hariç) yaratacaksınız ve o işletmenin 5 çalışanı varsa yılda en az 100 bin TL sadece çalışanları için masrafı var demektir. Peki bu işletmenin en az bir yıl sonra size zam yapabilmesi için ihtiyacı olan şey yıllık 200 bin liralık vb. Civarda iş yapabilmesi, iş alabilmesi gerekmektedir. Peki muhatap olduğunuz şirket gerçekten böyle projeleri olan bir şirket mi? Yani büyük işler mi gerçekleştiriyor yoksa hayalleri olan bir girişim ofisi mi? Size hayallerini satarak da ikna edebilirler sizi ayağı yere basan projelerle de ikna edebilirler. Bunlar da önemli.

Bunları neden anlattım ve neden bakış açısını bu yöne çevirdim? Ücret talep ederken muhatap olduğunuz şirketin büyüklüğü de önemlidir. Ve siz 3 bin lira maaş talep ederken yılda en az 50 bin değerinde bir iş üretmeniz gerekecektir. Aylık ihtiyacınız 3 bin TL olabilir ama siz profil olarak, birikim olarak yılda 50 bin TL değer üretecek bir donanıma sahip olmanız gerekir. Bu yüzden kendinizi sürekli eğitmelisiniz, geliştirmelisiniz. Bunun sonu yok.

Dedikten sonra;
İstanbul için gözlemimi aktarayım. Diplomalı yeni başlayanlar teknoloji tercihi ne olursa olsun (Java, .NET) en az 2 bin liradan işe başlıyor, başlamalılar da zaten. Daha azı için şirketler gerçekten sömürüyor diyebilirim. Dikkatli olun. Sabırlı olun.

Alaylı yazılımcılar başlangıç düzeyi bu seviyenin biraz aşağısında başlayabilir çünkü iş veren temkinli davranıyor diplomalı olmadığı için ve bir risk alıyor. Karşısındakine de kendisini göstermesi ve geliştirmesi için fırsat veriyor. Bu yüzden 1500, 1750 başlangıç için küçük işletmelerde normaldir.

Elinizde bir süre referanslar biriktikten sonra ve yavaş yavaş uzmanlaşmaya doğru ilerlediğinizi hissettiğinizde yıl sonunda size yapılacak 200-300 liralık zam tatmin etmediği yerde rahatlıkla 3000 lira ile işe başlayabileceğiniz yerler karşınıza çıkacaktır. Junior ve Senior arasındaki pek çok yazılımcı 2500-3500 aralığında çalışmaktadır. Benim gözlemim bu şekilde.

Sektörde en az 3-4 yıl geçirdikten sonra ve referanslarınız arttığında buna ilave olarak da blog sayfası gibi teknik paylaşımlarınızı not aldığınız ve uzmanlığınızı paylaştığınız platformlar yaratırsanız ve kendinize bir veya birden fazla konuda uzmanlaştığınız doğrultusunda inanıyorsanız şirketlerin huzuruna en az 3750-4500 aralığında maaş talepleri ile oturabilirsiniz.

Bu meslekten elde edilecek gelir sabırla kendinizi yetiştirmekten geçiyor. Bir de kendinizi iyi pazarlayabilmelisiniz.
Biraz da kader ve şans.

Statlarda sadece amigoluk yapan ve ayda en az 5 bin lira kazanan tribün liderleri de var : ) Hayat bu.
 • Paylaş
8

Gokhan İnce, Çok iyi açıklamışsınız teşekkürler.. ama verdiğiniz rakamlarda iş bulmak çok zor.. ülkerde çalışan bir arakdaşım var 2 bin tl alıyor.. yani diğer firmaları düşünemiyorum... söylediğiniz değerlere ulaşabilmek için yılların birikimi gerekiyor yanılmıyorsam..

Eski Inploider, Kader ve şans faktörü de işin için de var kendiniz pazarlayabilmek de. En önemlisi kendini sürekli yetiştirmek. Bunlar yadsınamaz gerçekler. A firmasının X lira verdiği bi yerde B firması X+Y verebilir. Kurumsal şirketlerde çok farklı senaryolar çıkabiliyor. Siz bi tarafnızı da yırtsanız yıllık zam oranı bellidir 10 yıl o şirkette çalışırsınız ama hala hayallerinizdeki ücretleri alamazsınız. Diğer taraftan bir girişim ofisinde bir projeye düşük ücretle başlarsınız öyle bir başarı hikayesinin altına imzanızı atarsınız ki proje bittiğinde aldığınız primler ya da içerde varsa hisseniz karşılığında bambaşka gelirlere sahip olabilirsiniz.

Gokhan İnce, Dediklerinizde doğru.. herşey şansa kalmış.. Türkiyede yazılımcıya çok fazla önem veren firma göremedim yada denk gelmedi.. Bu yüzden kendi işimi yapıyorum.. Bilişimde 100 bin açık var ve bu açığın asıl kaynağı şirketlerin maaş tutumu diye düşünüyorum..

Eski Inploider, 2015 yılında bu açık 500 bini bulacak diye okumuştum bir yerlerde. Sektördeki en önemli sorunlardan biri de bence bu alanda istihdam edilecek bireylerin seçimi ile ilgili olarak insan kaynakları uzmanlarının yetiştirilmesi ve doğru bilgilendirilmesi gerekiyor. İnsan kaynakları şirketleri ve kurumsal şirketlerin İK departmanları sektörde istihdamın sağlanmasında kilit rolleri var ancak iş arayan adayı doğru analiz edemiyorlar. Bir yazılımcıyı her İK uzmanı doğru anlayamıyor.

Az önce şöyle bir link paylaşmışlar. Envato marketplaceinde 2009'dan beri tasarımlarını satarak şu aana kadar 1milyon dolarlık satış yapan bir kişinin başarı hikayesini paylaşmışlar. Bu da işin başka bir yönü işte. Çalışmak çalışmak çalışmak notes.envato.com/authors/happy-stmcan-da...

Gokhan İnce, 500 bin dünya çapında bir rakam galiba.. Türkiyedeki 100 bin olarak biliyorum.. Firmalar gerçek anlamda seçimi doğru yapamıyor ve seçim yaparkende en büyük sıkıntı yazılımcıların her pozisyonda çalışırım diyebilmesi.. web'te yazılım geliştiren bir arakdaşın masaüstü yazılımı geliştirmeye çalışması ve firma ucuza çalıştırırım hesabı yaparak zamanla öğrenir hesabına gitmesi piyasada bir karışıklığa yol açmaktadır..
Evet ne yazıkki çalışmak çalışmak ...

Eski Inploider, Ben biraz farklı düşünüyorum. Bir yazılımcı tabiki en az bir alanda uzmanlaşmalı ve hizmet sunmalı ama birden fazla konuda da uzmanlaşabilir. Web, masaüstü gibi ya da Asp.Net ve PHP gibi. Ben mesela Asp.Net çalışıyorum ama PHP ve Java yeteneklerimi geliştirmek için de çalışıyorum. Müşterime daha fazla seçim yapma ve kişisel olarak da daha fazla platformda iş üretebilme, proje inceleyebilme imkanımız olmalı.

Gokhan İnce, Programcının her dili tamemen öğrenebilmesi mümkün değil ama her dile adaptasyonu mümkün çünkü herdilin işleyişi c ve c++ yakın olduğu için belirli standartları bildikten sonra adapte olmak çok rahat olur. Profesyonel olarak iş yürütmek istiyorsan sana en yakın dili öğrenmen daha iyi olacaktır.. bende asp.net ile çalışıyorum javada kullandım ama php kullanmadım. asp.net ile tamamen profesyonelleşmek varken php ile zaman harçamak istemedim.. Yurtdışında profesyonel diye tabir ettiğimiz kişiler genelde en iyi bildiği alanda kendini geliştirmiş kişilerdir.. insan bir yolda yürüyebilir 5 yolda yürüyebilmesi imkansızdır diye düşünüyorum..

Eski Inploider, Eskiden senin gibi düşünüyordum ama bence artık tek bir uzmanlık alanı değil birden fazla (bu en fazla 2-3 olur zaten 5 olmaz) alanda çalışabilmeli. Bizim gibi yazılım alanında da sadece Asp.Net Web ile sınırlı kalmamalıyız. Zaman değişiyor biz de ilerlemeliyiz. Tabi C, C++, Java, C# bunlar yakınlar aynı syntax ile ilerliyor. PHP de. Uzman olunan bir alan varsa uzman adayı olunacak 2 alan üzerinde de çalışılmalı. Bence gelişim böyle oluyor. .NET dünyası dışında çok büyük bir dünya var. Ben çalışıyorum bu konuda :) PHP ve Java(Android için)

Full time 2150 + Yemek + Sigorta + Servis çalışmaya devam...
 • Paylaş
3

Gokhan İnce, hangi şehir ?

Gokhan İnce, Hangi alanda yazılım geliştiriyorsunuz??

Part time 1600 + Yemek + Sigorta (Halen çalışıyorum.)
 • Paylaş
2

Gokhan İnce, partime olarak güzel bir maaş.. hangi şehir..

İlk ben başlasam iyi olacak...

Hatay > Televizyon kanalı > Web yazılım , Mobil Yazılım > 1300 TL + sigorta + yemek

1500 olarak anlaşsakta 1500'ü hiç göremedim : ) )
 • Paylaş
Bilgisayar Programcılığı 2. sınıf öğrencisiyim ve daha hiç çalışma fırsatım olmadı.
 • Paylaş
2
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1931 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt