Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılımcı olmanın yaşı var mıdır?

Yaş sınırı yoktur ama belli bir yaşa kadar bu meslekten elde edilecek gelir tatmin edici olmazsa psikolojik sorunlara gebe kalabilirsiniz :)
 • Paylaş
2

Gokhan İnce, Aynı sıkıntıyı yaşıyoruz galiba :)

hakan, yazılım geliştirme uzmanı olmak için düşünceleriniz esnekleşene kadar sabretmeniz gerekiyor, anlatmaya çalıştığım yazılımcı düşünce yapısı diye bir kavram var o güne kadar kavrayamayacaksınız ama haaaa olemiymiş dediginiz anda dünya üzerinde olmuş ve olacak tüm dillerin diğeriyle aynı olduğunu fark edip sadece kullanım farklılıkları yazım farklılıklarını çözdüğünüzde yavaş yavaş geliştirdiğinizi fark edeceksiniz

Bence yaşla pek alakası yok. Mesele pratik zekaya sahip olmak. Eğer sahipseniz zaten gerisi geliyor kendiliğinden. Kod bilgisi de zaten çalışmanızla orantılı bir şekilde artacaktır. Zaman ayırabilirseniz gerkçekten, hiç bir zaman geç değildir.
 • Paylaş
17 yaşında Yapay Sinir Ağları ile kanser teşhisi programını Java ile yazan ve teşhislerde %94 ile başarı elde eden genç bir kız gördükten sonra bu konuda söyleyecek pek bir sözün olmadığı düşüncesindeyim :)

Haberin kaynağı: ntvmsnbc.com/id/25369440/

 • Paylaş
Merhaba,
Yazılımcı olmanın yaşı yok bu mesleğe gönül verdiysen her yaşta başara bilmen mümkündür. Ancak bilmen gereken şu ki seni kimse eğitemez sen istedikten sonra kendini eğitirsin. Kaynak olayına gelince illa çevrenden birinden destek almana gerek yok forumlarda blog sitelerden ve internetten bir çok kaynak var kendini geliştirmen için bir çok videolu anlatımlar mevcuttur. Bende kendimi bu yönde geliştirerek ilerliyorum.
 • Paylaş
Proğramcılık özünde bir sanattır. Nihayetinde yaş gibi bir sınır yoktur, iyi proğramcı vardır. İyi bir proğramcı olmak için, çok iyi iletişim yeteneklerinizin olması gerekir. Tüm sanatlarda bulunan özellikler proğramcılıktada bulunur. Tek bir doğru yoktur farklı tercihlerden, hangisini alacağınız, sizin tarzınıza bağlıdır. İnsanların ihtiyaçlarını çok iyi anlamalısınız.Ayrıca aynı anda, doğru iş gücünü ve iş ortaklarını da bulabilmelisin. Sermaye değil zaman esas olan... 

Siz de bir proğramcı mısınız? Bu mesleğin güzel yönleri nelerdir, zorlukları nelerdir? Lütfen görüşlerinizi paylaşın, farklı perspektiflerle fikirlerimizi zenginleştirelim.
 • Paylaş
3

Ahmet Ertem, Hocam iyi yazmışsın güzel yazmışsın da kusura bakma, proĞramcı değil de proGramcı yazarsan daha çok iyi olur hatta yazılımcı çok daha temiz bir tabirdir. Kolay gelsin

Resul Genç, sözlüğe bakmanı tavsiye ederim..

Ahmet Ertem, tdk.gov.tr diyor ki:
"proğram yerine aşağıdakilerden birini bulmak istediyseniz tıklayınız
program"

Yazılımcı olmanın tabi ki belli bir yaşı yoktur, bunu böyle sınırlayamayız. Bu durumu, zeka ve yetenekten öte, ilgi ve istek meselesidir. En temelde kişi gerçekten istiyorsa yazılımcı olmayı ve bunu amaç edindiyse, belli çalışmalar ve araştırmalar sonucunda gerisi gelecektir. Yetenek ve zeka ise yazılımı ne kadar iyi yaptığınız konusunda farkları belirler. Sonuçta her insan uğraştığı takdirde iyi veya kötü kod yazabilir. Yazılımcı olmakla, iyi bir yazılımcı olmak arasında büyük bir fark vardır. 
 • Paylaş
İlgi, alaka, heves, istek ve uğraş.
Daha 14-15 yaşında olup da php ile harika scriptler yazan Java ile programlama yapan pek çok insanla tanıştım internet ortamında. Hiçbir eğitim almadan, scriptleri, programları kurcalayarak internetteki dokümanlardan faydalanarak kendilerini geliştirmiş nice insanlar var. Görsel eğitim setleri ya da kitaplardan yardım alarak, yazılım konusunda eğitim almış, bunu üniversitesini okumuş olanlardan çok daha iyi, dayanıklı, güvenli, hızlı uygulamalar geliştirenler ve ciddi paralar kazananlar var.
 • Paylaş
Sevda işidir. bu işi seviyorsan 15 yaşında da yapabilirsin 75 yaşında da :D
 • Paylaş
Yazılımcının yaşı olmaz ama bir yazılımcıyı 30 dan sonra kolay işe almıyorlar :)
 • Paylaş
Yoktur ama belli bir yaştan sonra yapılabilirliği tartışma konusudur : ) )
 • Paylaş
Yoktur. İnsan beyni, bedeni gibi değil, yazılımcılığı etkileyen özel bir hastalık (Alzheimer gibi) bir hastalık yoksa 80 yaşında bile yazılımcı olunabilir. Baleye, futbola veya yüzmeye benzemez.
 • Paylaş
Ne kadar erken baslarsan o kadar iyidir bence.
 • Paylaş
22 yasındayım ve çevremde bi kaynak olacak soru sorcagım kimse yok %50 C ve C++ biliyoum phyton çalısıyorum önerileriniz nelerdir. Bulundugum sehir kayseri ve böyle imkanlar yok
 • Paylaş
2

Orçun Zorlu, Selamlar,
Büyük yazılım firmaları iş potansiyeli, çalışan çeşitliliği ve buna benzer sebeplerden dolayı büyük şehirlerde yer alıyor maalesef. Anladığım kadarıyla yaratıcılığınızı ve bu konudaki motivasyonunuzu kullanmak için kaynak ve platform arayışınız var. Geçenlerde karşılaştığım ve yararlı olduğunu düşündüğüm bir siteyi tavsiye etmek istiyorum. Microsoft'un açık akademi adı altında bir projesi var, aslında çok yeni bir proje değil ancak nedense çok bilinmiyor. İnternet sitesi üzerinden ücretsiz/online okulda dersleri (database, ve bazı yazılım dilleri) alarak uygulama geliştirmeyi öğrenebilirsiniz. Siteye üye olduktan sonra seviye tespit testi yapıp size uygun seviyeden itibaren dersleri almaya başlayabiliyorsunuz. Sonrasında ürettiğiniz projelerde değerlendirmeye alınabilir. Göz atmanızı tavsiye ederim.

internet sitesi ; acikakademi.com/portal/default.aspx

Birkan Aydin, Herhangi bir programlama dilinin %50 'sini biliyorum diyebiliyorsan bence hemen iş aramaya başlamalısın, Şahsen benim ve benim çevremdeki kişilerin en profesyoneli bile sadece %30 'nu biliyorumdur diyebiliyor. Sen sorularını google sor, inploid'e sor... burada şahısları gözünle görmesende cevapları sesli alamasanda, yazılı olarak verebilecek nitelikli kişiler mevcut. 2014 'de kaynak yetersizliği çekilecek olan programlama dilleri çok çok özel amaçla üretilmiş olanlardır. Yoksa c, c++, phyton gibi dillerin youtube 'da sürüyle eğitimi var. Kırıcı olmak istemiyorum ama yazılım dilinin %50 sini öğrenmiş birisinin bu tarz soru sormayı aşmış, öğrenmeyi öğrenmiş olması gerektiğini düşünüyorum.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3345 Görüntülenme16 Takipçi13 Yanıt