Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılımcılar bilgilerini üniversitede mi öğrenir, yoksa farklı yerlerde elde ettikleri tecrübelerle mi?

Üniversiteler yazılımcılara ne öğretiyor?Düzenle
Soruyu sadece yazılım alanında değilde çok daha kapsamlı bir şekilde ele alan bir kitap tavsiyesinde bulunmak istiyorum.
idefix.com/kitap/halkin-bilim-tarihi-cl...

Şu an halk arasında koca karı ilacı olarak geçen ilaçların aslında modern tıbbın doğuşu olduğu ve o zamanlardaki koca-karıların(cadı) diplomalı doktorlar tarafından kiliselere de bağışlar yaparak yaktırıldığı söylenmektedir. Tecrübe birikimleri önemlidir. Dümeni tutan adam kadar kürek çeken de önemlidir. Bizim ülkemizde diploman yoksa, yolu bilsen bile dümene geçmene izin vermezler, onun için kürek çekmeye devam ederken bir yandan da yolu tarif etmen gerekebilir. Üniversite çok şey demektir ama asla her şey demek değildir ve bu her alan için geçerlidir.
  • Paylaş
Üniversitede temel öğrenilir. Uzmanlaşma ise bir iş yerinde usta-çırak ilişkisiyle olur. Bu şekilde üç ayda öğrendiklerinizi üniversite hayatı boyunca öğrenemezsiniz çünkü üniversite piyasa adamı yetiştirmez.
  • Paylaş
Merak, diyorum.
Ben hiç üniversiteye gitmedim, orta okulu bitirir bitirmez bir iOS uygulama fırmasına girdim, önce öğrenci olarak tabii, çırak olarak da diyebilirim aslında. Yaklaşık iki sene sonra aynı şirkete işe girdem ve halen orada çalışıyorum, iOS yazılım uzmanı olarak yani.
Bu tecrübelerimle bu soruya şu cevabı verebilirim diye düşündüm: üniversite şart değil,işin özü merakta.
Hadi herkese kolay gelsin.
  • Paylaş
Temel bilgiler üniversite de öğrenilir, ancak yazılımcı olmak istiyorsanız, tek başınıza bilgisayar karşısına geçip bol bol kod yazmalısınız.
  • Paylaş
Merak ederek öğrenir
  • Paylaş
İşin özü merak etmekte. Üniversitede sana hamur yoğurma öğretilir. Buda realtime uygulamalarında yeterli değildir. Süslemek ve pişirmek kişiye kalmıştır. Bunun için araştırmak, uygulamaya dökmek gerekir.
  • Paylaş
Bu sorunun cevabı yaptığın yazılımın niteliğine göre ve de üniversiteden kastının Türkiye'deki üniversiteler veya yurtdışındaki üniversiteler olmasına göre tamamen değişir.

Merak kesinlikle gerekli fakat eğer bir çalışma akademik seviyede bilgi birikimi gerektiriyorsa lisans eğitimi yeterli bile olmayabiliyor. Örnek olarak benim çalıştığım Data Science konusu kesinlikle bir çeşit üniversite yada benzeri eğitimler (Coursera, edX, Udemy gibi MOOC ile) alınarak çalışılabilecek bir konu.

Buna karşın, iOS/Android, front-end (JavaScript, HTML5, CSS3, jQuery vb.) gibi konular diğer tüm tasarım ağırlıklı çalışmalarda olduğu gibi ayrılan zamanla daha ilintili bir yetenek eğrisi gösteriyor.

Sonuç olarak, üniversite kişilere zaman ile geliştirilebilecek özellikler konusunda çok fazla yardımcı olmaz. Fakat oldukça kafa yorulması gereken daha yüksek seviyeli düşünme sistematiği gerektiren işlerde bir yol gösterici görevi görür. Örnek olarak size nasıl Python yada C++ ile kod yazıldığını pek göstermez ama Dijkstra algoritması ile nasıl en kısa yol bulunabileceğinden bahseder.
  • Paylaş
1

Howard Coly, Hocam, bilgisayar mühendisliği hazırlık okuyorum henüz.Okula devam etmek yerine, Coursera, edX, Udemy vb. eğitim setleri ile, yazılım dilleri öğrenmem ne kadar doğru? Turizm projem var.Bunu yurtdışında yapacağım inşallah. Bir yandan şirket, bir yandan da online eğitim alabileceğim bilgisayar mühendisliği eğitimi veya okul olmadan direk yazılım eğitim setleri ile mi öğrenmeliyim? teşekkürler

Hangi açıdan baktığınıza bağlı.

Bir mesleğin "zaanatını" yapmak başka bir şeydir, bilimi, felsefesi ile uğraşmak başka bir şeydir. Çok iyi hukuk bilebilirsiniz, ama bu sizi avukat yapmaz. Ya da bazı hastalıkların nasıl tedavi edileceğini bilmek doktor yapmaz.

Çok iyi program yazmak ta insanı bilgisayar-bilimcisi yapmaz.

Elbette her üniversite mezunu iyi yazılımcı olacak diye bir şey yok. (Ki zaten biliyorsunuz üniversitelerimiz/ösym/yök öğrenci seçiminde kesinlikle ilgi ve yetenek kriterlerini gözetmez) Ama bu işler de klasifiye edilmezse, her önüne gelenin hiç bir eşik olmadan girip çıkabildiği bir alan haline getirilirse mesleğin kalitesi düşer ve önemli (hatta günümüzde ki en önemli sektör) mahvedilir.

Şu şekilde sorayım, ne demek istediğim daha açık anlaşılsın : Doktorluk her önüne gelen yetenekli ama eğitimsiz insan tarafından yapılabilseydi, ülkenin en zeki çocuklarının doktor olabilmek için bir hevesi kalır mıydı? Öyle olsa, eğitimi ve seneler süren zor-meşakkatli meslek için adam bulabilir miydik? Sağlık sektörü ne hale gelirdi?

Aktarlık ta saygın bir meslektir ama aktar ile eczacı arasında fark yok mudur?

Ya da başka bir örnek daha vereyim : AB uyum yasaları gereği (yani Avrupada da bu işler böyle) en azından "Ustalık belgeniz" yoksa, elektrikçilik, tamircilik, berberlik, bakkallık, hatta sıhhı tesisatçılık bile yapamazsınız. Yani Bu ülkede elinizde belge yoksa insana kubur temizletmezler ! Doğrusu da budur.

IT işi sizce sıhhı tesisatçılıktan kadar değerli bir iş değil midir?

Bir işin sanatıyla-zanaatiyle elde edilen finansmanın o işin bilimi-felsefesi yapılırken kullanılması lazım.

Yoksa IOS 'u geliştirmiş olmakla değil, IOS 'üzerinde yine IOS geliştiricilerinin ürettiği case araçlarını kullanarak çok iyi IOS programı yapabiliyor olmakla övünür dururuz. Elbette bu da beceridir yetenektir. Ha bu kadar beceri de bize yeter diyorsanız devam edin.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

242 Görüntülenme13 Takipçi8 Yanıt