Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılımcılar için blog tutmak ne kadar önemlidir?

Hem yazdıklarımı unutmamak, hem genç arkadaşlara yol göstermek için bence faydalı. Birde blog yazarken ilgili konuyu daha detaylı incelediğiniz için bilgi birikiminizde artıyor.
  • Paylaş
Öncelikle bilgi paylaştıkça çoğalır. Başkaları sayenizde kendilerini geliştirebilir, siz de onlardan geliştirdiklerini öğrenebilirsiniz ama maalesef Türkiye'de bilgi paylaşımı çok düşük seviyede, insanlar bilgiyi kendine saklıyor ki buda gelişemediğimizin bir göstergesidir. Örneğin yazılım konusunda sıkıştığınız yerde internetten arama yaptığınızda sorularınızın %10-15'inden fazla Türkçe kaynak bulamazsınız (ben bulamıyorum).
  • Paylaş
1

Hakan Köse, Yazılım geliştirme konusunda Türkçe kaynak çok az ve ayrıca İngilizce kaynak çok fazla. İngilizce en azından teknik makaleleri okuyup anlayabilecek kadar bilmek eğitim süresini çarpı 6-7 kısaltıyor..

Ayrıca, İngilizce kaynak çok olunca ve insanlar yazılım geliştirme konusunda bu kaynaklarda faydalanırken Türkçe kaynak oluşturmuyorlar.

Bunun yanısıra önemli bir nokta ise; yazılım geliştirme konusunda yabancı kaynak üretme konusunda da Türkiye'deki yazılımcılar çok çok üretken değil..

Ben, özellikle ekip olarak çalıştığımız çalışmalarda faydalı olacağına inanıyorum. Biz de kendi projelerimiz için yeni bir blog olusturduk daha 2 günlük :) Bu nedenle aslında bu sorunun cevabını yaşayarak öğreneceğim. Belki bir süre sonra yanıt yazmak daha faydalı olacaktır. Ama kısa bir tecrübemi aktarayım. Ofiste kullandığımız Java teknolojilerini upgrade ettik ve dolayısıyla her gün farklı hatalar ile karşılaşıyoruz. Örneğin 2 gün önce istemci olarak kullandığımız webservicein wsdlı değişti bu nedenle yeni ortama göre uyarlamak zorunda kaldık sonra ise bazı hatalar aldık, araştırdık, çözdük. Sonrasında ise diğer arkadaşlarımın da aynı sorunla debelenmemesi için hemen blogda bu olayı çözümüyle birlikte paylaştım. İyi olacağına inanıyorum. Bir de Sn. Türker Tunalı'nın da dediği gibi bir yazı yazarken yanlış yazmamak için daha çok okumak araştırmak durumunda kalıyorsunuz kii bu da kendiniz için de faydalı oluyor.

  • Paylaş