Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılımcılar ya da Girişimciler için yurtdışında çalışma olanakları nelerdir? Nerelere başvurmak gereklidir?

Amerika deneyimi: Üzülerek söyleyeyim, yazılım geliştirebiliyor olmak, Amerika'da iş bulma garantisi sağlamak konusunda hiç kapı açan bir yetenek değil. Çalışma izni olan yüzbinlerce zehir gibi Uzakdoğulu, Hintli, Rus yazılım geliştirici var ve çok girişkenler. 1000 yere CV gönderip, birinden bile yanıt alamayabilirsiniz. Kendi fiili durumunuzu yaratmak için hem çok yetenekli, hem girişken, hem de biraz şanslı olmanız gerekiyor. Bu da uzaktan yapılabilecek bir şey değil. Gemileri yakıp, bir miktar birikimle kapağı atma şansınız varsa, o birikim bitene kadar her olanağı, her ilişkiyi deli gibi zorlayıp, oksijeniniz tükenmeden ya freelance, ya maaşlı olarak tutunmaya çalışmalısınız.

Ama çalışma izni olmayan biri için maaşlı bir iş bulmak imkansıza yakın, çünkü şirket sizin vizenizin maliyetini üstlenmek yerine, aynı pozisyon için çalışma izni olan başka birini tercih edecektir.

Work and travel'da ise öğrencilerin beklentilerini düşük tutarak gitmesinin iyi olacağını biliyorum çünkü 'hem Amerika'yı göreceğim, hem para kazanacağım' beklentisi, yerini 'hem Amerika'nın tadını çıkaramayacak bir tempoda berbat bir iş yapıyorum, hem de çok çok az para kazanıyorum'a bırakabilir.
  • Paylaş

Bende araştırıyorum yavaşyavaştan bu konuyu, bazı yurtdışı proğramları var ama çalışma maçlı değişik yöntemler var benim bildiğim kadarıyla, öğrenciler için Work & Travel(Amerika için), Öğrenci olmayanlar için Work Experience Course diye bir proğram varmış az önce bir inploid kullanıcısından öğrendim bunu tamam araştıramadım umarım etkili bir proğram olur.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

886 Görüntülenme7 Takipçi2 Yanıt