Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılımcıların ömrü (kod aramakla, hata aramakla, çözüm aramakla) hep aramakla mı geçer? Yoksa ben mi beceremiyorum bu işi. Ne dersiniz?

Bilgisayar bilimleri çıktı olarak büyük çoğunlukla algoritmik çözümler sunar. Mevcut bilgisayar gücü, tekrarlı işlemlerin yapılması için algoritmalar geliştirmeni destekleyecek seviyededir.

Aslında hepimizin yaptığı, hergün problemler çözümlemek ama bunların çoğunluğu iş katmanı dediğimiz kısımdaki algoritmalar olması gerekmekte. Eğer bunun dışına çok taşıyorsak, karşımıza bir kaç alternafi çıkıyor.
 • Algoritma geliştirdiğimiz dile çok hakim değiliz.
 • Algoritma geliştirirken kullandığımız framework'e hakim değiliz.
 • Business logic'i tam olarak kavrayamamış ve bu nedenle gereksiz complex yapılar kurmaya çalışıyor olabilir.
 • Programlama yaklaşımlarında kafa karışıklığımız olabilir. (OOP, AOP, FP vb. gibi...)


Tabii bunların dışında insanın zaman, zaman içinde bulunduğu dönemde bu süreçleri etkileyebiliyor. Zorlu bir duygusal evreden geçiyorsanız veya çok stresli bir andaysanız hata yapmanız, mevcut hataları görememeniz gibi durumlarla karşı, karşıya kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarda moralinizi yüksek tutmaya çalışın.

Bir de bunların dışında çalıştığınız ortamdaki çevreler ve/veya kişiler tarafından bilerek veya bilmeyerek kendinizi kötü hissedebileceğiniz durumlara zorlanabilirsiniz. Üzerinizdeki zaman baskısı büyüktür, henüz projeye entegre olamamışsınızdır, sizden projedeki kritik bir kısımda düzenleme yapmanız istenebilir. Bu nedenle üzerinizdeki baskı sizi hata yapmanıza ve bu hata nedeni ile kendinizi işe yaramaz veya yetersiz hissetmenize sebeb olabilir. Biraz teknolojik açıdan, psikolojik açıya kaydık ama bilgisayar bilimleri beyin gücü ile çalışılan bir alan bu nedenle psikolojimiz çok önemli.

Bu ve benzeri durumlardan dolayı bir projeye girerken, konumuzu çok iyi hesaplayın. Maaş ve extra haklar nedeni ile altından kalkamayacağınız bir pozisyona aday olmayın. İnsan üzerindeki en büyük baskıyı yaratan etmenlerden biridir. Ayrıca proje içinde de bilmediğiniz bir bölümüne atanırsanız, mutlaka ekipteki kişileri bu konuda bilgilendirin. Asla bilmediğiniz bir konuda sessiz kalarak, zaman içerisinde ayak uydururum hatasına düşmeyin. İşte tam olarak kendinizi kötü hissedirecek hatayı yaptığınız an o andır.

Son olarak tavsiyem, herkesinde hem fikir olacağı gibi bol, bol alanınız ile ilgili araştırma yapın. Yazılımda, gereksiz heyecanlardan uzak durmanızı da ayrıca tavsiye ederim.

Başarılar dilerim.
 • Paylaş
Kod aramak: Programcı ekleyeceği özelliği nasıl yapacağını bilmiyordur, örneklere bakar, kurcalar çözüme ulaşır. Bir daha ki seferde çözümü bildiği için çabucak işin içinden çıkar. Sonuç: Tecrübeyle(özellikle farklı projelerde çalışmakla) kod aramak azalır.

Hata aramak: Programcı TDD methoduyla olabildiğince hataları minimuma indirebilir(yok edemez sonuçta programcı da insandır) Benim gibi çok hata yapıyorsa büyük ihtimalle kod yazarken aklı başka yerdedir, nasıl konsantre olacağını çözmelidir.

Çözüm aramak: Problemlerin sonu gelmeyeceği için çözüm aramanında sonu gelmeyecektir.
 • Paylaş
Evet, hep öğrenmeye yeniliğe açık olacaksın. İyi yönden bak alzheimer riskin baya düşüyor :)
 • Paylaş
1

Bazarov, Alzheimer yaşına gelmeden kafayı yemezsek iyi düşünebilirim :)

Yok o kadar da değil bazen baka şeylere de zaman ayırdığımız oluyor
 • Paylaş
4

Bazarov, Mesleki anlamda sormuştum. Yani, saydıklarım mesleki hayatları boyunca devam eder mi diye.

Abdullah Gürel, valla ben liseden beri kod yazıyorum hala da kod arıyorum ilerleyen zamanlarda ne olur bilemem ama 6 yıllık kod yazma geçmişimde evet kod arayarak geçti...

Bazarov, Sevinsem mi üzülsem mi bilemedim :) sağol cevabın için.

Muhammed Ahmed, Haklısın ya, şirket aramak, eş aramak, ev aramak vs. de katılacaktır arama listemize bazen değil mi? :)

90 larda bir bilgisayar dergisindeki hikayeyi hiç aklımdan çıkarmam. Boğaziçi Üniversitesinde bir etkinliğe katılır bizimkiler. Bir de hindistanlı yazılımcıya dikkat kesilir bizim yazar. Bizimkiler ilk günden girişirler kodlamaya. O hint ise gezer tozar kampüsün ve boğazın manzarasının keyfini sürer ama elinden not defterini hiç düşürmez. Sürekli notlar alır. Bizimkiler kodu neredeyse bitirip debug işine girişirler lakin bocalayıp durular. Hint ise az zaman kala oturup klavye başına pırıl pırıl bir kodla bitirir projesini. Velhasılkelam bir işin nasıl yapılacağına dair eğitimimiz az. Hangi mesleği icra ediyor olursak olalım. Yazılımlarımızın, veritabanlarımızın da projesini çıkarmak gerekir inşaata projesiz başlayamayacağımız gibi.idef.com
 • Paylaş
Ben profesyonel alanda sadece 3 yıllık bir deneyim ile şu felsefeye olan inancımı pekiştirdim. "Çözülen her problem, yeni bir problem doğurur"... Her alanda geçerli olan Murphy Kanunları bu alanda da geçerli :) Buglar benim için küçük birer bulmaca oldukları için, bu işi yapmayı seviyorum. Mark abi ne demiş, "Yeterince hata çıkmıyorsa, yeterince hızlı değilsindir. "
 • Paylaş
İnsanlar ikiye ayrılır,
1. Bildiğini sananlar
2. Bilmediğini bilenler
Yani aslında kimse hiç bir şey bilmez. (Sokrates : Tek bildiğim hiç bir şey bilmediğimdir.)
Yazılım işine başlamak, hiç bir b.. K bilmediğini anlamanın en kestirme yoludur. Yazılımcı olmak istiyorsan, ömür boyu çömez-öğrenci kalmayı becerebilmen lazımdır.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

129 Görüntülenme9 Takipçi7 Yanıt