Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılımcılıkta tembelliği nasıl yeneriz?

Her insan önünü görmek ister, bazı zamanlar projelerimiz bize bunu gösteremeyebilir, 9 aydır kodladığım projemden kaç defa vazgeçtim anlatamam, sana tavsiyem projeni birkaç kişiyle paylaş yaptıklarını onlara göster, bu insanlar dürüstlükle övgü ve eleştiri sunacak kişiler olsun işte övgüleri aldıkça umutlanıyorsun. Başarı yazıları oku ama öyle milyon dolarla olanları değil. Bir de şunu düşün bu dünyaya aptal saçma sapan web siteleri yapmak için mi geldin, yoksa gerçekten bir şeyler mi yaratmak istiyorsun.
  • Paylaş
Öncelikle işini sevmek gerekiyor diyerek başlayayım sözlerime. Eğer sevdiğiniz işi yapmıyorsanız milyonlar kazandırsa da insan elinde projenin üzerine yeni bir şeyler eklemek, geliştirmek istemeyebiliyor.

Sonrasından efenim eğer projenizin sınırlarını belirleyemediğinizden kaynaklanıyorsa, projenizin ana terimini bir kağıdın ortasına yazın ve daire içine alın ve daha sonra onun ile alakalı anahtar kelimeleri etrafına çizerek birbirine bağlayın. Böylece aklınızda projenin nerelere kadar uzanabileceğiniz görmüş olursunuz. Aşağıda bir "Uzaktan Eğitim" sisteminin yeterli olabilmesi için gerekli olanların özelliklerine genel bir bakış atabilmek için yeterli olan Zihin Haritasını görebilirsiniz.
Yazılım

Daha sonra en önemli olanlarının kenarlarına kırmızı bir kalem ile bir çentik atın. Daha az önemli olanlara ise sarı bir kalemle bir çentik atın. Diğerleri kalabilir. Böylece yazılımınızı versiyonlara bölmüş oldunuz. Kırmızı çentikli olanları ilk sürümde, sarı çentikleri ikinci sürümde yapar böyle ilk çıkış tarihini ön görebilir olursunuz.

İlk versiyonları yaparken zaten mutlaka eklemeniz gereken ama koymayı unuttuğunuz özellikleri fark edersiniz. Önem derecesine göre ara sürümlerde o özellikleri ekler sonra da sarı çentikli olanlara çalışırsınız. Bu böylece devam eder gider.

Bir diğer sorun ise nasıl başlayacağını bilememektir. Onun içinde elinizdeki Zihin Haritasına bakarak benzer sistemleri inceleyebilir, kullanmanız gereken çatıları, yapacağınız kodlama diline göre sınıfları / eklentileri vesaire belirleyip kendinizi daha motivasyonu yerinde bir şekilde işin başına koyabilirsiniz.

Eklenebilecek daha çok şey var ama başlangıç için bu kadar yeterli diye düşünüyorum.
  • Paylaş
Kod yazmaktan korkmamalı ve kod yazmaya üşenmemek lazım ilk olarak... Akıldaki her çılgın proje, fikrin algoritmasını oluşturup koda dökmenin verimi artıracağını düşünmekteyim.
  • Paylaş
1

Ömer Ilik, İşin temeli algoritma her zamanki gibi yani.

Sadece işini sevmek gerekir. Böyle yazdım diye işinizi sevip sevmediğiniz anlamına gelmez. Genel kurallar çerçevesinde bunun olması ön önemli kaidedir aslında. Kendimden örnek vermek istemem ama, yapmış olduğum iş dolayısı ile bende bir zamanlar işimi aksatabiliyordum. Ama bunu bilerek yapıyordum. Sonradan tabi ki işinizin ne kadar önemli ve ciddiyet gerektiren bir durum olduğu kanısına vardığınızda aslında tembellik ortadan kalmış oluyor. Denedim başarılı oldum : )
  • Paylaş
Yazılımı yapıyorsan eğlenerek öğrenmelisin tabi önce nasıl eğlenmen gerektiğini öğrenmelisin, bence yani kolay gelsin.
  • Paylaş
Zevk almadan yapılan herşey tembelliğe dönüşür. Yaptığınız şeyden zevk almayı deneyin.
  • Paylaş
1

Ömer Ilik, Morelinizi bozan başka birşey varsa aslında insan hiç birşey yapmak istemiyorum. Önce Morel lazım bu işte.

Seni motive edebilecek islere yonelmen gerekiyor. Parlamak istediğin bir şirket veya gelecek gordugun bir proje olabilir mesela. Bu tembelligin başladığı evrede biseyleri değiştirmeye karar vermen gerekiyor bence.
  • Paylaş
Ekip ruhu gerekli bence... Tek kişi olunca , yolun yarısında kalıveriyorsun...
  • Paylaş
2

Soner Yildirim, Bu da ülkemizdeki iş ortamındaki büyük bir eksiklik aslında.

Gokhan İnce, kimseyi bulamıyorsun yola çıkacak. bulan başarılı oluyor ama nedense programcıların yapısında var.. Ben tek başıma yaparım diyen çok kişi gördük tepe takla çakıldı.. Kimse güvenmiyor birbirine..

Şuan ki milyoner olan ya da daha yakın örnek vermek gerekirse bir şeyler başaran üreten insanların çoğu adım adım deneyerek 2 sayıyı farklı algoritmalarla toplatarak geliştirmiştir. Sürekli deneyip uygulayarak ve inanarak çalışılmalı . En önemli ve özet cümlem şu ki " Para için bir şey yapılmamalı , bir şey yapılmalı oda para etmeli " .
  • Paylaş
Projeleri sade yapmak yerine onları görsel yönlerden iç açıcı yapmaya bak onları kullanacak kişinin çabuk kavrayabileceği kişi anlaşılır yap
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1679 Görüntülenme15 Takipçi10 Yanıt

Konu Başlıkları