Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılımda web olsun masaüstü olsun sürekli açık kaynak açık kaynak diye överler ama ben bu açık kaynakları çok az yerde görüyorum. Nerelerde paylaşıyorlar bu açık kaynakları?

github.com ,sourcecode falan mı sadece yani bu kadar açık kaynak var ama biz ulaşamıyoruz :) Nerede bu açık kaynak kodlar ?Düzenle
Acik kaynakli yazilim demek, tum kaynak kodlari herkes tarafindan erisilebilir olan demek. Acik kaynak olup da kaynak kodlarina erisemeyecegin bir yazilim, proje, teknoloji bulamazsin. Bulursan o projenin acik kaynak oldugunu iddia edenler ya acik kaynagin ne demek oldugunu bilmiyorlardir, ya da bilincli olarak 'puan toplamak icin' acik kaynak yalanini soyluyorlardir.

Butun acik kaynak kodlarin toplandigi ortak bir havuz yok. Proje yoneticileri kaynak kodlari kendi ekosistemlerinde (sitelerinde diyeyim) de tutabilirler, github gibi servislerde de barindirabilirler. Ama kimlik denetimi olmadan erisilebilir bir yerde tutmalidirlar.

Bu kadar acik kaynak var diyorsun ya... Binlerce projeden bahsediyoruz. Sen nasil ulasamadin? Kaynak kodunu arayip da bulamadigin bir acik kaynak yazilim mi var?
Butun dunya GitHub degil. Hatta cogu acik kaynak yazilim projesine baslandiginda, birak Github'i, Git bile yoktu.

Kullandigin modemin bile cekirdegini olusturan Linux cekirdegini ornek olarak vereyim: code.woboq.org/linux/linux/
  • Paylaş
Open Source denilip de kaynağına ulaşmadığın bir proje bulamazsın bence.
Her open source projenin ilgili sayfasında yönlendirmeler var.
Git son yılların en popüler versionlama sistemlerinden.
GitHub da Git'i kullanan bir sistem.
Git dışında SVN en bilinen versionlama sistemlerinden ve yanılmıyorsam Google Code SVN'i kullanıyor. Microsoft'un CodePlex'i de hem Git hem SVN kullanıyor.

Geliştirici olarak yaptığınız araştırmalar zaten sizi hep açık kaynak kodlu projelerden yardım almaya yönlendiriyor.

Benim bir hocamın sözü vardı açık kaynak derdi kitapların açık olarak yapıldığı sınavlara benzer. Soru bellidir ama cevabını bulamazsın kitapta derdi.

Kaynak kodun her zaman açık olması bir anlam ifade etmeyebilir. Önemli olan açık kaynak kodun gelişimini yönetebilmektir. Bu yüzden SVN, Git kullanılır.

Örnek : Twitter Bootstrap frameworkü kaynak kodları
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

295 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt