Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılım üzerine bir platform oluşturduk. Öğrenciler olarak yazılımın gelişmesi ve tüm Türkiye'de bu konuda farkındalık oluşması için daha neler yapabiliriz?

Öncelikle Yazılımın ne olduğuna bakmak lazım diyorum. Bir öğrenci neyi neden yaptığını bilmeden onu kafasında hayal edemeyecek dir.
İlk olarak çeşitli kaynaklardan okuduğumuz tanımları gözden geçirelim.

Yazılım nedir?
  1. Bilgisayardaki kullandığımız her türlü programlara YAZILIM denir.(pcnet.com.tr/forum/yazilim/256080-yazil... )
  2. sıfır-bir sayısal ifadelerinin mantıklı ifadeler haline çevrilip, ekrandaki izleyicinin işine yarayacak şekile getirilmesi... (eksisozluk.com/yazilim--52825? P=1)
  3. Yazılım bir teknoloji terimidir.Anlamı; Hem bilgisayar sistemini oluşturan donanım parçalarının yönetimini hem de kullanıcıların işlerini yapmak için gerekli olan komutlar topluluğuna yazılım denilmektediryazılım.(Kaynak: yazilim.nedir.com/#ixzz38SbytWqm)
  4. Değişik ve çeşitli görevler yapma amaçlı tasarlanmış elektronik araçların birbirleriyle haberleşebilmesini ve uyumunu sağlayarak görevlerini ya da kullanılabilirliklerini geliştirmeye yarayan makina komutlarıdır.(tr.wikipedia.org/wiki/Yaz%C4%B1l%C4%B1m)
Öyle görünüyorki yapılan tanımlar genellikle yazılımların Donanımı yöneten bir araya getirilmiş yönergeler oldukları doğrultuda birleşilmiştir.

bunlardan farklı olarak yazılım tanımı bence; gündelik hayatta aslında bizlerin (insanın) yapması gereken yada mevcutta yaptığı faaliyetlerin, rutin hale gelenlerinin insan dışındak imakinelere yaptırılabilmesi için gerekli olan , makina ile insanın konuşabilmesini sağlayan komutlar bütünüdür.

Bu çerçeveden bakınca öncelikle yazılım aslında makinalar ile olan iletişim dili olduğu için önce makinaların hayatımızdaki yerini anlatacak , öğretecek sonrasında bunların hayatımıza getirdiği kolaylıkların vurgulanması son olarakta bunların aslında yazılımlar sayesinde sağlanabileceğini belletmek çok daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

Bu işin kendilerine olan ekonomik getirisinin çok yüksek olacağını dolayısıyle ülkemiz ekonomisine olan katkısınında olacağını anlatmak , anlatılanların önemini vurgulamak adına çok etkili olacaktır.

Bu mimbalde yapılacak faaliyetler işe yarayacaktır.

Bill GATES e bu soru sorulduğunda vermiş olduğu cevap şu olmuştur; makinelerin ruhu dur.
demiştir.
  • Paylaş
Şahsi fikrimi söylemek isterim
Ülkemizde tabiri caizse zehir gibi olan bir sürü genç yazılımcımız var ve bunların çoğu gerek maddi gerek manevi desteği bulamıyorlar.İnsanlara ortak çalışma alanı sunmanızda bir fikir olabilir (sourceforge.net/) gibi
Kendi programlarını koyarlar güncellemeler olur bug lar çözümleri bu fikir daha gelişir gider.
Ayrıca büyük sponsolar bulunur site kendini tanıtmaya başlayınca en iyi programlar zaten sponsor altına girer belki satın alınır
  • Paylaş
1

Aykut Çalışkan, Özellikle ABD gibi ülkelerde oluşturulmuş devasa büyüklükte ki FON lar sayesinde oldukça iyi uygulamalar ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda size katılıyorum.

Böyle bir platformda olması gereken en önemli şey bence çocuk/ergen yazılım eğitimidir. Scratch projesine destek scratch.mit.edu/ olabilir. Türk çocuklarının yayınladığı scratch oyunlarını yayınlayabilirsiniz veya okullarda scratch eğitimi verilebilir.

Böyle bir eğitimi kısmen TEGV dahilinde verdim. İnanılmayacak kadar verimli ve eğlenceli oluyor.
  • Paylaş
Yazılımdan çok teknoloji olarak adlandırsan daha iyi olurdu ama buda kötü değil. Bence başarılı olmuş ve devamını dilerim. Tebrikler... .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

481 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt