Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılımlarınıza ilişkin fikri haklarınızı koruma altına almak için UYSM'de kayıt oluşturabileceğinizi ve mahkemelerin de bu sisteme itibar ederek kararlarına esas aldığını biliyor muydunuz?

Comic sans ile yazılmış içeriğin güvenilirliği mi olurmuş :)
bildiğin "komik"
 • Paylaş
2

Redeye, Calibri kadar komik olmasa gerek :)

Emir Ercan Ayar, @Onur Değerli, bastım artıyı :)

uysm.org Ulusal Yazılım Sertifikasyon Merkezi
 • Paylaş
Bana hiç de tekin bir siteymiş gibi gelmedi. Neden sonu gov.tr değil? Bence kullanmadan önce bir kere daha düşünün. Fikrinizi kendi ellerinizle teslim etmeyin.
 • Paylaş
1

Gujan Şen, .gov.tr uzantısı devlet kurumlarının kullandığı bir uzantı, Devlet'e ait bir kurum olmadıkları için de gov uzantısı kullanmamaları normal.

Fikriniz ile ilgili hiç bir hak iddaa edemezsiniz. Böyle bir konu hukuk içerisinde yok. İnsan düşünmekte özgürdür. Bugün sen düşündün diye yarın başka birisi düşünemeyecekmi? 
 • Paylaş
Üye olurken "Veritabanına Bağlanılamadı" hatası vermesi çok ironik olmuş.
 • Paylaş
Hukuken hiçbir geçerliliği yok.
 • Paylaş
Kasıntı bir site olmuş, üye oldum hemen... yüksek mevkilerden onay gerekiyormuş...
 • Paylaş
Sitenin kendisi pek güven arz etmiyor ki. 
 • Paylaş

İTÜ logosu koymuşlar bir de. Aslında ben senden de şüphelendim doğruluğunu teyit etmeden  burada reklamını yapman güven dereceni düşürmüştür. Böyle bir saçmalık olamaz bir grup öğrenci tarafından açılmış ve tamamen fikir çalmaya yöneliktir. İTÜ'den gönderilen maili gösterebilirim. Böyle hayali bir birimden haberleri yoktur. Kaldı ki adli mercilerin hiçbir dayanağı olmayan böylesine ucuz bir web sayfasına itimat etmesi son derece mantık dışıdır.

 • Paylaş
2

Redeye, Selamlar,
İlgili kurumla hiçbir bağlantım yok. Ancak İTÜ arazisi içindeki binalarını görmüşlüğüm var. Tel örgülerle çevrili bir mekandı yanlış hatırlamıyorsam. Reklamlarını yapıyor da değilim. Türkiye'de örneği olmayan bir çalışma olduğu için konuya insanların dikkatini çekmek; detay bilgisi olanlarla tartışmak için bu başlığı açtım. Eğrisi doğrusu nedir daha güzeli nasıl olur konuşup tartışalım.

Öte yandan İTÜ'nün bir takım idari birimlerinin, kurumun yapısı, işleyişi hatta varlığından haberleri olmayabilir ancak İTÜ arazisinde, akademik binalar arasında kaçak yapı durumu olması pek mantıklı gelmiyor bana.

Size gönderdikleri epostada ne demişler onu da merak ettim doğrusu. Adli merciler ile ilgili durumu ise bir arkadaşım aktardı. Kurum yetkililerin katıldığı bir toplantıda dinlemiş. Dolayısıyla gerçekte böyle bir durum da olmayabilir. Ama yazılımlara ilişkin fikri hak koruma yaratmak açısından şifre ile kilitleme ve zaman damgası ile etiketlemeye dair noterlik benzeri bir kurum oluşturulması fikir bazında gayet güzel bir çalışmadır. İşleyişte sorunlar vardır, içerde kötü niyetli insanlar vardır bilemem ama böyle bir bakış açısı tüm kurumlar açısından geçerli olacaktır. Keza beşer şaşar...

Hakan, Beşer şaşar, sorun orda ışte:)

Telif hakkı, bir fikir veya sanat eserini meydana getiren kişinin, bu eser üzerindeki haklarının tamamıdır. Sözkonusu haklar, zaten eseri meydana getiren kişide olduğundan telif hakkını almak ekstra bir şey yapmanıza gerek yok.


Eserin kimin olduğunu belirlemeyi kolaylaştırmak için; zorunlu olmayan, yaptırılmadığında hak kaybına neden olmayan ve kişiye herhangi bir hak vermeyen İsteğe Bağlı Kayıt-Tescil yaptırılabilir.

Bu işlem Telif Hakları Genel Müdürlüğü'ne eser sahibi tarafından yapılacak başvuru ile gerçekleştirilir her hangi bir aracı kuruma gerek yoktur. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.


Bu tescil işlemi, fikirleri kapsamaz, korumaz, verilen tescil belgesi her hangi bir hak doğurmaz, sadece eserin kime ait olduğunun ispat edilmesini kolaylaştırır.

 • Paylaş
Bilmiyorduk bu konuya ilişkin bir mahkeme kararı paylaşın teyit edelim 2007 de kurulduğuna göre mahkemeler intikal etmiş olaylarda size sorulmuştur eğer hiç sorulmadı ise demekki hiçte gerek olmayan bir uygulama : )
 • Paylaş
Ben WhoIs ile bakınca, kayıtlı bilgilerinin gizlendiğini gördüm. Yani kendi kanımca tamamiyle kişisel bir çalışma. Böyle olunca kuşkulanıyor insan, ne zaman ki noter gibi benzeri bir kurum olur o zaman güvenilebilir. Eğer öyle ise kanıtlaması gerekli... .
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR