Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılım, programcılık ile ilgili hiçbir bilgim yok ama ilgim fazlasıyla var. Öğrenmek, kendimi geliştirmek ve aktif olarak kullanmak istesem ne gibi bir çalışma yapmam gerekir. Teknik destek olmadan kitaplarla bu işi kavrayabilir miyim? Tavsiyeleriniz neler olur?

Yirmi seneyi askin suredir hemen hemen herseyi sadece kitaplar internet ve son zamanlarda internetteki pluralsight.com gibi video egitim sitelerini kullanarak ogreniyorum. Ekitap kaynagi olarak it-ebooks.info en buyuk yardimcim.

Bastan uyarayim cok cok zorlanacagin zamanlar olacak, pes etmemen ve azimli davranman sart. Bir de unutma hic birsey kesin ve kalici degildir. Bu 20 senede kimbilir kac kere dogru bildiklerimin uzerine sunger cekip herseye yeniden basladim. Cikan yeni teknolojiler ve trendler butun bilgini tersine cevirebiliyor.

Bazi konulari kavramak icin yaninda gercekten iyi bir programci olsa iyi olur diyecegim ama en iyisi dinamik bir ekibin bir parcasi olabilmek. Seni zorlayan yenilikci bir ekip her zaman seni yukari ceker.
  • Paylaş
Öğrenmek istedikten sonra sorun yok ama öncelikle algoritma kurabilme zekasına sahip olmak gerekir Basit bir örnek üzerinden düşünelim. Bir markete gittiniz, kasada ki görevliye aldığınız ürünü gösterdiniz, parayı uzattınız, paranın üstünü aldınız. Günlük hayatta gayet normal olan bu durumu biraz değiştirelim. Karşınızda insan değil, elektronik bir kasiyer olsun. Ona göre bir algoritma geliştirirsek,
Ürüne bak;
Ürün Fiyatını bul;
Parayı al;
Alınan paradan ürün fiyatını çıkar;
Kalan parayı ver.
İnsan zekasının otomatik hâle getirdiği eylemleri, ne yazık ki bilgisayar bilmez ve ona biz öğretmek zorundayız. Öğretirken de hata yapma hakkımız yoktur, çünkü yanlış öğrettiğimiz yanlış programlamayla sonuçlanır.
  • Paylaş
İçinde istek varsa ve çabuk vazgeçmeyenlerdensen her türlü öğrenirsin. Ben internetteki ücretsiz dersleri izleyerek iyi yazılımcı olanları bile tanıyorum. Bu merak ve sevda işi. Ben sana kitaptan ziyade videolu uygulamalı dersleri izlemeni öneririm. Youtube'da yüzlerce ücretsiz ders var. Kendi başıma öğrenemem dersen ücretli kurslara da gidebilirsin.
  • Paylaş
Hangimiz biliyorduk ki başlamadan önce kardeşim video izleyeblirsin youtube da bir çok videosu var kitap ta bazen şart olablir
  • Paylaş
Aşağıda listelediğim herhangi bir siteden programlama eğitimlerine başlayabilirsin.
sadikderekoy.com/2014/07/programlama-ogr...
  • Paylaş
Bu sorunun PHP icin olanini yanitlamistim daha once. Orada yazdiklarimdan PHPye ozel olanlar haric buraya da aynen uyuyor.
inploid.com/t/profesyonel-anlamda-php-o...
  • Paylaş
Sanal alemde istemediğin kadar kaynak bulursun: eğitim videoları, eğitim setleri, e kitaplar, MOOC(massive open online courses) adı altında üniversite eğitimi şeklinde haftalık takip edebileceğin dersler, veya online derleme yaparak yani "Hello world. " den başlayıp karmaşık kodlar yazana kadar yaz-kontrol et- derle- hatayı gör- ipucu al-tekrarla şeklinde çalışan interaktif siteler vs. vs. Böyle uzar gider liste. İngilizce'niz iyiyse daha da genişler alternatifleriniz hatta.
Ama Seda Tpl hanımın dediği gibi öncelikle Algoritma kavramını iyi öğrenmek gerekir. Başlangı. Noktanız o olabilir.
Ama başlangıçtan önce Hedef seçme konusunu gözden geçirin. Yani kendinize şunu sorun: "Ben programlama öğrenmek istiyorum ama ne amaçla? Web, mobil uygulama mı geliştireceğim? Oyun mu geliştireceğim? Gömülü sistemler üzerine mi gideceğim? (robotik, mikrokontrol işleri vs.), web tasarım gibi şeyler mi istiyorum acaba? Bu soruların cevabını bulmaya çalışabilirsiniz önce ondan sonra da seçtiğiniz hedef doğrultusunda bir yol izler gerekli Programlama Dilini seçer o yoldan yürümeye başlarsınız? Mesela mobil uygulama geliştirme cevabında karar kıldınız ondan sonra yeni sorularla hedefiniz gittikçe nesnelleştirirsiniz: "Bu konuda hangi dili öğrenmeliyim? Hangisi daha geçerli Türkiye ve dünyada? Hangisini ilk başta öğrenirsem diğerlerini de öğrenmem kolaylaşır? " gibi...
Ali Iybar beyin de dediği gibi azimli olmak pes etmemek şart. Bir de direkt iletişim içinde olabileceğiniz bir uzmanın varlığı işinizi oldukça kolaylaştırır. Başarılar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

232 Görüntülenme11 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları