Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazın oruç tutarken susamamak için neler yapabiliriz?

Ramazan ayında oruç tutarken daha az susamanız için oruç tutarken susuzluğu gideren gıdalardan bazıları:
  • Maden suyu: Doğal maden suları içerdikleri mineraller sayesinde vücudumuzun daha sağlıklı ve zinde olmasını sağlamasının yanında gün içerisinde daha az susamamıza da yardımcı olur. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta ise çoğu zaman “doğal maden suyu” ile “soda” nın birbiri ile karıştırılıyor olmasıdır. Maden suyu alırken üzerinde “Doğal Mineralli Su” ibaresini arayın.
  • Kavun ve karpuz: Bol miktarda su içeren bu meyveler içerisindeki suyu hemen salmadıkları için daha uzun süre ile susuzluk hissini engellemektedirler. Elbette hiç bir şey suyu doğrudan içmenin yerini tutamaz ancak bu sıcak yaz günlerinde sahur ve iftarlarda bol miktarda su içmenin yanında bolca kavun ve karpuz tüketmek çok yararlı olacaktır.
  • Domates ve salatalık: İçeriklerinin yaklaşık %95′i su olan bu sebzeler de kavun ve karpuz gibi susuzluğu gidermekte oldukça etkilidir.
  • Hurma: İçerdiği vitamin ve minerallerin yanı sıra lifli yapısı ile harika bir besin olan hurma da Ramazan ayında sofralarımızdan eksik edilmemesi gereken bir meyvedir. Çöl iklimine yakın bölgelerde yetişen bu meyve susuzluğu giderici etkisi ile de öne çıkmaktadır.
  • Ayran ve yoğurt: Yazın vücudumuzun kaybettiği suyu ve tuzu geri kazanmak için iftarda ya da iftardan sonra tuzlu ayran içmek faydalı olabilir. Sahurda ayran içecekseniz, gün içinde tuzun susatıcı etkisinden endişe ederseniz, tuzsuz ya da az tuzlu ayran tercih edebilirsiniz.
Ayrıca, unutulmamalıdır ki beynimiz iftara kadar bir şey yiyip içmeyeceğimize inanmışsa yani oruca niyet etmişsek vücudumuzu ona göre ayarlayacaktır. Bu nedenle, normal zamanlarda bir öğün bile atlayamayan insanlar Ramazan ayında oruca niyet ettiklerinde akşama kadar yemeden ve içmeden durabilmektedirler.

Yeryüzündeki en sağlıklı suların başında gelen Zemzem suyunu özellikle sahur sofralarında bulundurmak ve günde bir bardak içmek hem sağlığınıza hem de susuzluğunuza çok iyi gelecektir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

254 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları