Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazın serin tutan kışın ise sıcak tutan kumaşlar hakkında bildikleriniz nelerdir?

Yeni yünlü kumaşların öyle olduğu iddia ediliyor hatta takım elbise bile yapıyorlar. Test ettim, doğru, kışın yünlü gibi davranıp yazın keten ya da pamuktan daha fazla ısıtmıyorlar. Bir de nano teknoloji de uygulanmış olanları pislenmiyor da. Asıl komik tarafı valize tıkılan takım elbise jilet gibi valizden çıkıyor. Eğer bahsettiğiniz bu yeni yünlü kumaşlarsa süper buluş diyebiliyorum.
  • Paylaş
İki sorununda tek cevabı var: Yün. Yün, kışın sıcak yazın serin tutar. Nedeni ise; nem çekme kabiliyeti en yüksek elyaf türüdür, ne içteki havayı dışa ne dıştaki havayı içe verir bu da ısı yalıtımını sağlar. Köylerde eskiden yaşlı amcaların yaz kış yün şapka (takke, bere) giymeleri bu neden iledir.
Yazları en serin tutanı genelde keten olarak biliriz ama bunun nedeni; yünün hem kullanım hem de konfor olarak diğer elyaflardan daha zor oluşu (çabuk keçeleşmesi vb). Yünden sonra keten hem hafif hem de doğal elyaf olarak yazın tercih edilmektedir, pamuk elyafı ile de kolaylıkla karışımlı olarak kullanılabilmesi artı bir özellik olduğu içindir (keten elyafı yapısı itibari ile çok kırışır ancak pamuk keten karışımlı giyim eşyası kullanımı için daha konforludur ütü tutması daha yumuşak olması gibi özellikleri sağlamak için). Bir tekstil giyim eşyasında öncelik her zaman kullanıcının yaşam koşullarına uygun kaliteyi yakalamak önem kazanır buna göre istenen niteliklere, görünüme ve kullanıma uygun giyim eşyaları yapılır.
  • Paylaş