Bilmek istediğin her şeye ulaş

Her eylemin yanına mutlaka ikinci bir eylem yapabilme becerisi ekleyebiliyoruz. Doğru mu yapıyoruz?

Yemek yerken televizyon seyrediyoruz.... Otobüste giderken gazete okuyoruz.. Tuvalette eylem halinde iken bile başka bir şey yapabiliyoruz..Düzenle
Doğru ben de uyuma eylemi yaparken nefes alıyorum. Yemek yerken sohbet edilebiliyorsa neden televizyon seyredilmesin, birbirini etkileyen eylemler değil, zaten televizyon seyretmek bir eylem bile değil. Otobüste giderken de pasif bir halde ve eylemsiziz, otobüsün şoförü olarak gazete okuyor olsaydık doğru olmazdı ama yolcu olarak pasif zamanı okuyarak değerlendirmek doğru. Tuvalette otururken de neredeyse eylemsiziz zaten bir şeyler okumak da çok efor ve hareket gerektiren bir eylem değil. Bana, yazdıklarınızın hepsi doğru geliyor.
  • Paylaş
5

Rasih Uğur Uyanık, Tamam kabul. Bu saydıklarınız doğru. Haliyle uyurken nefes alıyoruz. Nefes almasaydık uyumazdık zaten. Ölürdük. Neyse kast ettiğim aslında şuydu. Misal telefonla konuşuyoruz ama çoğumuz mutlaka ve mutlaka konuşurken başka bir eylem de gerçekleştiriyoruz. Yani o başka eylem de aslında ilk eyleme konsantrasyonu azaltan şeyler. Yemek yerken televizyon seyretmediğimizi ve sadece yemeğe konsantre olduğumuzu düşünün. İncelemeye başlayacaksınız bir süre sonra tabağı, pirinç tanesini, tuzunu, tadını,sosunu. Yemek yemeğe ayırdığınız vaktin kalitesi artacak. O zaman ne olacak. Bu durum arttığını zaman ve alışkanlığa dönüştüğü zaman hayatımızda neler değişecek diyerek soruyu çeşitlendirsem...

Şaman, :) sizin sorduğunuzu bilseydim ciddiyetinizden çekinir geyiği uzatmazdım üstat. Bilemedim, ben sanırım çok gurme değilim, yemeğin yanında güzel bir kadınla hoş bir sohbeti yemeğe konsantre olmaya yeğlerim. Savlarınızdan bir tek yemek dediğinize gelebilir. Hatırladığım kadarıyla budist rahipler de yemek yerken sadece yemeğe konsantre oluyorlar, zaten Mahatma Ghandi'nin bir lafı var "Drink your food, eat your soup" diye. Çiğnemeye odaklanmayı öneriyor. Yalnız yemek yemek tüm yazdıklarınızın en özeli, keyfi çıkartılabilen bir temel ihtiyaç. Muhtemelen haklısınız da eğer yemeğe konsantre olsaydık yemeğin çok daha fazla tadını çıkartabilirdik. Sonuçta diğer bir keyifli temel ihtiyaç olan sevişme eylemini yaparken de İnploid'i karıştırmıyoruz. Ne rezil bir durum olurdu. Bana sorarsanız, tombullaşmama adına günde iki yarım öğünle beslenen bir kişi olarak, çok da fazla tadını çıkarmayarak doğru olanı yapıyoruz yoksa benim gibi bazılarımız obez olurduk.

Rasih Uğur Uyanık, Bak yahu... o kadar da ciddi değilimdir şefim yahuu? Kusur bende ama kabul ediyorum. Geyik aralıklarını görmemişim.

Şaman, Ben de aslında bilgisayarımda altyazılı yabancı dizi izlerken klasik gitar çalıyorum. Altyazı olduğu için sesi de oldukça kısık olabiliyor. Tabii ki bir tek gitara konsantre olsam çok daha güzel çalarım ama bu sayede de saatlerce sıkılmadan çalışmış oluyorum. Sanırım ikinci bir eylemi de yapıyor olmamız bazen iyi bazen de kötü sonuçlar doğurabiliyor.

Şaman, Tabii otobüs yolculuğunda gazete okumak da doğru bir eylem gibi görünse de o anda hayatımızın dönüm noktası olabilecek bir karşılaşmayı da kaçırıyor olabiliriz ama aynı şekilde eğer gazeteyi okumasak bu sefer de dönüm noktamız olabilecek bir haberi kaçırabiliriz. Bir tek tuvaletteki eylemi okuyarak çeşnilendirmemizden bi b.k olmaz, hayatımızı çok etkilemez sanırım.

Aynı anda iki eylem yapabilme zeka gerektirir aslında ama yine de eylemine bağlı ... :)
  • Paylaş
Geçen hafta TV de maç seyrederken cips+ kola +maillerimi okuyordum, cep telfonumla bi süre konuşmuştum.
  • Paylaş