Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yemeksepeti, hepsiburada, markafoni gibi trafiği yüksek olan siteler için server altyapısı nasıl oluşturulmalıdır?

Kendimiz bu tarz sitelerden birini kurmak istersek sitenin altyapısı olarak ne gibi donanımlara dikkat etmemiz gerekir? Hosting yeterli olmaz sanırım. Ancak server kaldırabilir gibime geliyor böyle yoğun trafikli projeleri.Bu durumda donanımsal olarak seçimlerimizi neye göre ve nasıl yapmalıyız?(Maliyeti de uygun şekilde planlayarak)Düzenle
Bu tarz büyük işler için her zaman kendi sunucularınızın olması daha iyidir. Ancak, günümüzde artık bulut bilişim sistemleri var ve maliyet anlamında neredeyse başa baş ve hatta daha az maliyetle daha yüksek performans elde etmeniz mümkün.

Bulut sistemlerde (belki biliyorsunuzdur) , binlerce sunucu bir merkezde birbiri ile bağlantılı olarak çalışır ve siteniz ya da uygulamanız sadece bir noktada değil, dağıtık biçimde ve her yerden erişilebilir durumda olur. Böylece, Amerika'dan sitenize girmek isteyen kişiler o bölgedeki veri merkezi tarafından, Avrupa'daki kullanıcı ise bu bölgedeki veri merkezi tarafından karşılanır.

Yedekleme, sunucu arızası, sistemin geçici olarak çökmesi ve buna benzer durumlar yoktur. Her zaman yedek bir sistem vardır.

Ancak, benim hissettiğim tek dezavantaj, bulut sistemin kendisinde ciddi bir sorun oluşması senaryosudur ki bu durumda sadece sizin değil, bu aynı anda binlerce servisin de durması anlamına gelir.

Eğer maliyetlerinizi kontrol edebilirseniz, bulut bilişim çözümleri her şekilde yüksek düzeyde performans sağlayabilir.

Microsoft'un Platformu, Windows Azure: windowsazure.com
Maliyet hesaplamak için: windowsazure.com/en-us/pricing/calculato...

Amazon'un Platformu: aws.amazon.com/s3/
Maliyet hesaplamak için: aws.amazon.com/s3/pricing
  • Paylaş
2

Thecrazyhands, Web yazılım ve altyapı gibi konulardan uzak biri olarak verdiğiniz linklere baktım ama nereden ve nasıl başlayacağımı anlayamadım ya da neyi neden seçmem gerektiğini bilmiyorum.Girişi çıkışı,işlemi yüksek olacak bir site kurarken ne gibi donanım seçmem gerekir diye düşündüğümde tıkanıyorum. Bilgi edinebileceğim linkler paylaşabilir misiniz?

Hakan Köse, Ok, o halde yapmanız gereken en basit çözüm, hazır bir hosting firmasından hizmeti ucuza almanız. Böylelikle, hata yapsanız bile çok fazla para harcamadan bu eğitim sürecini geçirmiş olursunuz.

Örneğin; Natro hosting (natro.com), Doruknet (doruk.net.tr), Sadece Hosting (sadecehosting.com) gibi.

Markafoni altyapısı hakkında bilgi almak isterseniz şu adresdeki röportajı okuyabilirsiniz. kodcu.com/2012/07/markafoni-ile-roportaj... Ancak ilk aşamada böyle bir altyapı kurmanıza gerek yok. Çok daha basit bir yapı ile yola çıkıp gelişimi gördükten sonra (markafoni 200 milyon dolar yatırım aldıktan sonra yeni yapıya geçti mesela...) yeni bir yapıya geçmeniz daha uygun olacaktır.
  • Paylaş
Ben de bulut bilişim çözümlerini öneriyorum ve yeni yeni kullanmaya başladım. Ancak bu konularda profesyonel destek almadan başlangıç için ilerlemek kolay olmayabilir sizin için.

Ben sizin yerinizde olsam şöyle yapardım.
Sunucu alt yapısı önemli olduğu kadar uygulamanın kendisi de önemli. Önce uygulama proje olarak tamamlanır ardından Türkiye'deki en iyi denilen en güçlü en sorunsuz diye öne çıkan hosting şirketlerinden destek alarak ya bir hosting alanında ya da o hosting şirketinde bir sunucu kiralayarak alt yapınızı sağlayabilirsiniz. Emin olun o şirketlerde size destek verecek profesyonel IT uzmanları vardır.

Proje çalışmaya başlar, büyür bu süre içinde de bulut bilişim çözümlerine kendinizi hazırlarsınız.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1239 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt