Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yeni açtığım blogumun arama motorlarında görünmesi için nasıl site haritası yaratabilirim?

Site haritası yaratmak içerik sayınız fazlalaşınca daha faydalı olur. Blogunuz henüz yeni ise ve yeni içerik üretmeye başladı iseniz bu durumda kullandığınız altyapıya bağlı olarak wordpress, vb. Google gereken önemi zamanla gösterecektir. İlk etapta site haritası yerine, blogunuzda oluşturduğunuz içeriğin bulunduğu sayfalarla ilgili SEO çalışması yapmanız daha sağlıklı olur. Meta etiketleri, SAyfa başlığı, h1 etiketleri, vb. ayarlamaların yanında yazılarınızn URL'lerindeki permalinkleri dikkatle oluşturmanız ve içerik ile ilgili bilgilere yer vermeniz isabetli olur.

Site haritası elbette botlar açısından faydalıdır ancak tecrübelerime dayanarak; kaliteli içerik üretip arama motoru optimizasyonuna uygun sayfalar hazırlarsanız ve sitenizin performansı da iyi ise zamanla Google sizi sevecektir.
  • Paylaş
Sanırım öncelikle sayfanıza olan ilgiyi arttırmanız gerekir. Bunun için de reklamınızı iyi yapıyor olmanız gerekir. Öncelikle sayfanızdaki yazıların, resimlerin ya da başka diğer şeylerin bir power point sunumunu hazırlayın ya da yazılarınızı pdf. formatına çevirin ve altına veya çeşitli yerlerine ekleyeceğiniz blog linkinizle birlikte Scribd vb. dosya paylaşım sitelerine ekleyin bunları. Blog linkinizi sosyal paylaşım sitelerindeki hesaplarınıza ekleyin, mailinize dipnot olarak ekleyin. Blogunuzun bir örneğini İnploid'de oluşturarak yazılarınızı burada da paylaşın ve altına linkinizi ekleyin (ben böyle de yapıyorum mesela, benim profilimden bakabilirsiniz). Bütün bunlar blogunuza olan trafiği arttıracak ve arama motorlarında görünmesini sağlayacaktır (sanırım). @serkan kadar iyi bilmesem de ben en azından bu şekilde yapıyorum ve çok memnunum durumdan. 
  • Paylaş
Yapman gerekenler şunlar; Blogunun Wordpress Altyapısı kullanılarak oluşturulduğunu varsayıyorum. Öncelikle güzel bir tema ile işe koyulabilirsin. Kullandığın tema seoya elverişli olsun. Bu ne demek? h1 etiketleri meta tagları, resim alt yazıları temada kodlanmış olsun. Blogun belli konuları içersin. Her daldan bir konu olmamasına özen göster. Backlink hemen alma. Siteni kur ve azar azar orjinal yazılar gir. Kesinllikle başkalarının kullandığı yazıları blogunda yer verme. Blogunda kullandığın resimler güzel olsun. Resimlere alt yazı ve tanımlara yer ver. Wordpress özel ayarlarını ve SEO pluginlerini kullan. Kalıcı Bağlantılarını yani permalinki özel olarak ayarlar. Konularını sosyal medyada paylaşmasan da özgün içeriğe sahipse Google arama motorunda üst sıralara çıkacaktır. Wordpress sitemap pluginlerini kullan ve blogunda siteadı.com/sitemap.xml şeklinde link ver. Google Analytics ve Webmasters'a siteni ekle. Sosyal ağlarda blogunun profillerini oluştur ve hepsini birbirine bağla. Hepsine içerik girmekle uğraşma birtanesine girersin hepsine gider bu şekilde. En önemlisi backlink al. Bunlar başlangıç düzeyde düşünebilirsin.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2253 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt