Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yeni başlamak isteyen daha önce hiç çalmamış biri için elektro gitar markası önerileriniz nelerdir?

Elektro gitar seçiminde yeni başlarken bence önemli olan şey, gitarın klavye ve gövdesinin sizin kullanımınıza uygun olması ve ses tonunun sizin kulağınıza uygun olmasıdır.

Eğer gitarı alıp çalmaya başladığınızda klavyesi rahat gelmiyorsa (tellerin gövdeye mesafesi..vb gibi) o gitarı almayın derim.

Yeni başlarken bence yapılabilecek en güzel şey:
 1. Bolca gitar bulunan bir mağazaya gidin
 2. Kesenize uygun fiyat bandında bulunan gitarlardan bir kaç tane seçin
 3. Seçtiğiniz gitarları sırayla kısaca deneyin
 4. Gitar sizi rahat ettiriyor mu?, Ses tonu sizi mutlu ediyor mu?.. vs gibi sorulara yanıt bulmaya çalışın
 5. Son olarak satıcının (ya da yanınızda varsa bu işten anlayan bir arkadaşınızın) tavsiyelerini/yönlendirmelerini alın
 6. 'İşte bu' dediğiniz gitar sizin gitarınızdır.

NOT: Ben hangi gitarı alayım diye uzun uzun araştırmalar yaparken, bir gün birdenbire bir mağazaya girip Yamaha'nın çok güzel bir gitarını alıp çıkmıştım ve şu an çok memnunum. (Gitarın fiyatı da fena sayılmazdı.)
 • Paylaş
Hiçbir zaman öneriye göre gitar alınmamalı. Gitar ilgili mağazaya gidilip denenerek alınmalı. Klavyesi, tonu, görüntüsü herkese göre farklı haz verir. 2. gitarımı almadan önce 8 gitar belirledim kafamda. Mağazaya gittiğimde hiçbirini almadan alakasız bir gitar aldım.
 • Paylaş
1

Hakan Köse, Aynen katılıyorum, zaten yorumumdaki düşüncelerimde sizinle tamamen paralel.

Cort X2 veya Ibanez GRG170DX ya da bulursan J&D Brothers. 
Ibanez perde açısından kötü, Cort X2 manyetik açısından kötü, J&D marka değil ama iyidir.
 • Paylaş
Bence özellikle yeni başlayan biri en iyi enstrümana ihtiyaç duyar. Para varsa en iyi markaların en iyi modelleri denenmelidir. Godin, G&L, Gibson, Gretch, Fender gibi markaların pahalı ve iyi modelleri denenmelidir. Kaynak sınırlıysa yukarıda saydığım iyi markalara fason üretim yapan Cort da denenebilir. Yine de unutulmamalıdır ki kullanılmış, iyi bir gitar yeni, kötü bir gitardan çok daha iyidir. Elektro gitarda ayrıca, kullanılan kablo, efektler ve amfi de önemlidir. Para ve yer varsa lambalı bir Mesa Boogie, Marshall, Fender ve analog efekt aletlerini, kaynak kısıtlıysa Roland amfi ve/veya Line6 amfi ve efekt aletlerini tavsiye ederim. Diğer eqipmana göre çok daha ucuz olan kablodan, ne olursa olsun tasarruf edilmemelidir, iyi ve pahalı kablolar nüansları ortaya çıkartan tizleri bol bol verirler. Sonuçta yukarıdaki arkadaşların da dile getirdiği gibi alınacak gitarın sesi, çalınabilirliği ve görünüşü müstakbel gitaristi tatmin etmelidir öncelikle.

Gitarı almadan önce bir de şuraya baksanız iyi olur: inploid.com%2ft%2felektro-gitar-secimind...
 • Paylaş
Cort alma, dandik olduğu kadar parana yazık. Eğer "zenginim ben, çok seviyorum hayatta bırakmam elektromu" diyorsan al iyi bir tane. Tarzına göre değişir bu parana göre. Eğer fakirsen ve denemek istiyorsan başlangıçta parana kıyma. Sunrise, Rockstar gibi dandik mallar al. ;)
 • Paylaş
Marshall da öldü yaa.. toprağı bol olsun.
 • Paylaş • Paylaş