Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yeni bir canlı türü nasıl ortaya çıkar?

Tür en basit tanımıyla doğal olarak çiftleşerek kısır olmayan döl verebilen canlı grubudur. Bu tanım ne yazık ki fazla basit ve eşeysiz üreyen canlılar gibi yetersiz kaldığı bir çok durum var. Ama birçok canlı için bu tanım yeterli oluyor. Gözle ayıramayacağımız iki sinek bu kurala göre ikiayrı tür olarak tanımlanabiliyor (Özellikle böceklerde, günlük hayatta aynı ismi belki yüzlerce farklı tür için kullanabiliyoruz).

Bu tanıma göre, bir canlı grubu doğal veya insani bir sebepten birbirinden kopuk iki gruba ayrılırsa, her iki grup kendi içinde evrilmeye devam ediyor.Belli bir nesil, engel ortadan kalksa bile bu iki grubun bireyleri birbirini dölleyemiyor (bu bir çekirgenin çiftleşme çağrısı için kullandığı sesin frekansının değişmesi gibi çok basit bir nedenden olabiliyor). Bu noktada iki tür oluşmuş oluyor.

Not: Bu durum, insan ticareti nedeniyle eski ve yeni kıtada birbirinden ayrışan meyve sineklerinde gözlendi. Sineklerin yaşam döngüleri insan hayatı içinde gözlemlenebilecek kadar kısadır. Yani, türleşme deneysel olarak gözlenmiştir.
  • Paylaş