Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yeni bir girişim projesi için ihtiyaç olan takım arkadaşları nasıl bulunur?

Yeni bir girişimin temeli güvene dayanmalıdır. Ortaklarınızı ve takım arkadaşlarınızı o kadar iyi seçmelisiniz ki birbirinizin işini gerçekten iyi yaptığı ile ilgili kafanızda hiç bir zaman soru işareti oluşmamalı. Güven bir yerden patlak verdi mi diğerleri adeta o patlağı beklermişcesine yığılıverir.

Özellikle ortakların ve takım arkadaşlarının mutlaka birbirlerinin eksikliklerini tamamlayacak nitelikte olmadılır, başlangıç düzeyindeki bir girişimde 3 ortaksanız, hepiniz yazılım biliyorsanız ama tasarımdan anlamıyorsanız o işin tasarım kısmına para harcamanız gerekecek ya da işletme bilginiz yoksa ticari anlamda bir şeyler bekliyorsanız girişiminizden, çok büyük sıkıntılar yaratacaktır.
Bu yüzden ortaklar veya takım arkadaşları seçilirken muhakkak birbirlerinin eksikliklerini kapatmaları bu kadar önemlidir.

Gelelim nasıl arkadaş bulacağımıza, şu sıralar bende yeni bir girişim üzerinde çalıştığım için bu süreci sizlere anlatmam gerekecek. Çevremde benim dilimden anlayan, anlattıklarımı gerçekten heyecanla dinleyen insanlar yoktu (kız arkadaşım ve ailem hariç). Her girişimci çevresindeki insanlar sebebiyle daha işin başındayken vazgeçerler, hele benim gibi lisede öğrenim görüyorsanız etrafınızda hayatın sadece eğlenmek, kafelerde oturmak ve vakit geçirmekten ibaret sanan insanlar çok daha fazladır. Burada size destek olacak olan asıl etken gerçekten sizi desteklemek istediğiniz varsa kız arkadaşınız ve aileniz.

İnternette 2,5 yıl kadar önce tanıştığım, şuan ortağım olan Vahdet ile bir girişim gerçekleştirmekteyiz. Peki neden ben Vahdet'i, Vahdet ise benimle bir işe başlamayı kabul etti? Bu geçen 2,5 yıl içerisinde freelance olarak pek çok yazılım ve arayüz geliştirdik aldığımız işlerin hiç birini elimize yüzümüze bulaştırmadan teslim ettik, piyasaya çalışırken aldığımız işlerin hiçbirinde aramızda bir uyumsuzluk, gecikme, güvensizlik olmadı. Daha öncesinde yaşadığım şehirden daha çocukluktan beri tanıştığım hatta grafiker olma konusuna benim arayüz çalışmalarımı görerek heveslenen bir arkadaşımla ajans kurmuştuk lakin aramızdaki çatışmalar bunun ilerlemesini önledi. Karşınızdaki insan size güven sağlamıyorsa bırakın gitsin...

Vahdet ile birlikte çalışmamızın en önemli sebeplerinden biri de ikimizinde işimizi gerçekten özenle ve tutkuyla yapmamız ve eksikliklerimizi çok iyi bir şekilde kapatabilmemiz. Yazılım konusunda asla bir sıkıntım olmadı aynı şekilde arayüz geliştirmek konusunda ortağımında bir sıkıntısı olmadı, bu yüzden böyle bir girişimin üzerinde şuan tam gaz, tutku ile birlikte çalışıyoruz. Ekibinizde anlaşmazlık çıkmamalı, motivasyon tam olmalı diye düşünüyorum çünkü gerçekten birbirini motive etmeyen takım arkadaşları olduğunda tutku paralel olarak azalıyor. Bu yüzden ekip arkadaşlarınızı seçerken olabildiğince titiz davranın.

Umarım iyi ekip arkadaşları, ortaklar bulursunuz. Sevgiler :)
  • Paylaş

Takım arkadaşı olarak önce kendi çevrenden, eski arkadaşlarından ve sınıf arkadaşlarından başlayabilirsin. Genelde tanıdık kişiler daha güvenilir olduğu için onlar tercih edilir. Buna bir nevi ortaklık da diyebiliriz. Eğer maaş vereceğin veya ücret ödeyeceğin bir kişi arıyorsan onu linkedin.com'dan bulabilirsin. Hatta çeşitli ilan sitelerine de ilan verebilirsin.

  • Paylaş

Ciddi anlamda bir projen varsa aynı zamanda da ANKARA'da oturuyorsan

iskalesi.com'a bir göz at derim.

  • Paylaş
1

Can İnce, Teşekkürler, iskalesi.com'u daha önce görmüştüm. Lokasyon olarak soru işareti oluşmaması için İzmir'i belirtmek isterim.

yazılım konusunda destek verebilirim fakat öncelikle projenin temel taşlarını belirtmelisin. Web projesi ise kodlamanın dili, üzerinde kullanılacak görsel tasarım tarzında bazı bilgiler vermelisin.

  • Paylaş
1

Can İnce, Bununla ilgili küçük bir ilanım var aslında. İncelemek isterseniz : forum.donanimhaber.com/m_64075152/mpage_1/f_/key_//tm.htm#64075152
Konuyla ilgileniyorsanız mesaj atabilirsiniz.

uzmankirala.com eger aradıgın yazılım veya grafikerse burdan dusundugun fiyati vererek kiralayabilirsin.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR